Gads iesākās ar negaidītu iespēju iepazīt pēdējā laikā “slavenākā” projekta “E-veselība” praktisko pusi. Vispirms bija pārliecība, ka šī jaunā kārtība palīdzēs ātrāk uzzināt ārsta lēmumu, ātrāk saņemt kādu izrakstu un, protams, ātrāk iepirkties aptiekā. Būs visiem labi un priecīgs prāts, jo gads taču tikko sācies. Iepriekš, lasot par šāda projekta ieviešanu Igaunijā, bija pārliecība, ka mums arī būs tāpat – ātri, saprotami, vienkārši un bez sarežģījumiem. Diemžēl nāca vilšanās. Jaunā gada pirmajā un arī nākamajās darbdienās visur nācās gaidīt krietni ilgāk un varēja just, kādu nejēdzīgu stresu izbauda mediķi, kuri apzinīgi centās “tikt sistēmā” un “saprasties ar sistēmu”.
Izrādās, jau 15 gadu garumā ceptā pankūka no pannas nošļūca nevienmērīgi apbrūnējusi, pajēla un piedegusi. Ja atminamies, kādas datoru iespējas bija pirms 15 gadiem, kādas programmas un tehniskais nodrošinājums, tad skaidrs, ka sistēma, kuru iecerēja un sāka veidot tik sen, nekādi nevarēja darboties godam no pirmās dienas. Un kur nu vēl turpmākos 15 gadus! Miljoni gan iztērēti, bet pacientu tas neinteresē, svarīgs ir rezultāts. Presē tiek minēts dažāds lietotāju skaits, visbiežāk tie ir Latvijas ģimenes ārsti – aptuveni 1300 speciālistu. Taču patiesībā serverus un visu sistēmu “uzkāra” daudz lielāks e-veselības pakalpojuma lietotāju skaits – arī aptiekas, slimnīcas ar daudzām nodaļām un vēl dažādas specializētās medicīnas iestādes. Raugoties, kā ar jauno sistēmu strādā ārsti un aptieku darbinieces, bija sajūta, ka mākslīgais intelekts paņirgājas par cilvēku. Sak, nevajag tev šitās tabletes un to līdzekli arī ne. Un šādas diagnozes vispār nav, dators tādu nezina, nesaprot un neļauj izrakstīt slimības lapu. Punkts.
Latvieši ir gana pacietīgi. Neies jau kaitināt dakteri un bārties, ka laika nav un autobuss aizies. Gaida, paburkšķ, gaida. Cilvēks neko neuzsāk, taču vismaz kādi sabiedriski aktīvākie ir galvas pacēluši, un par to viņiem paldies. Būs kārtība, tikai jāpaciešas.
Un tikmēr mierinājumam viens jauks citāts no tvitera atziņām: “Ik pa laikam no Daugavas dzīlēm izlien kāds gars un jautā: “Vai e-veselība gatava?””
Komentāri