Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Eksāmeni un to pircēji

Druva
23:00
26.05.2008
4

Rit eksāmenu laiks skolās. Kā jau katru gadu, arī šogad parādās atjautīgi ļaudis, kas jauniešiem mēģina pārdot centralizēto eksāmenu jautājumus un atbildes. Var teikt arī citādi — kā jau katru gadu, atrodas skolēni, kas gatavi maksāt, lai iepriekš uzzinātu eksāmenu jautājumus un varētu vieglāk sagatavoties eksāmeniem.

Viena problēma ir tajā, ka eksāmenu jautājumu gatavotāji cilvēki vien ir, jo vairāk cilvēku šajā procesā iesaistīti, jo lielāka iespēja, ka kaut kur kādam paslīdēs roka un slepenā informācija parādīsies priekšlaicīgi. Nav vērts spriedelēt par to, kurš eksāmena ceļā no tapšanas līdz piegādei skolās ir visvājākais. Skaidrs ir tas, ka pietiek tikai ar vienu cilvēku, lai visa slepenība būtu vējā.

Ikgadējais eksāmenu pirkšanas drudzis Izglītības satura un eksaminācijas centram (ISEC) ļauj prognozēt, ka viņu virzienā tiks raidīti vaicājoši skati par to, vai sludinājumi, kas tiek šad tad manīti, un piedāvājumi, kas tiek izteikti maksātspējīgajiem, ir kaut kādā veidā saistīti ar centra darbību. ISEC var uzelpot, ja atklātībā nenonāk autentiski eksāmenu jautājumi. Un, kamēr nav informācijas par šādu noplūdi, tikmēr ISEC var mazgāt rokas nevainībā.

Un patiešām — ne jau eksaminētāji un eksāmenu jautājumu veidotāji ir pie vainas, ka eksāmenu jautājumu bizness zeļ un plaukst. Atjautīgi un drosmīgi ļaudis ievieto sludinājumus, ka piedāvā interesējošus eksāmenu jautājumus, un interesenti atrodas — līdz ar to problēmas sakne ir tajā, ka šajā tirgū ir pieprasījums. Parādībai gadu no gada aktualizējoties, jāuzzina – jaunieši vēlas maksāt par to, ko var dabūt bez maksas.

Pamatizglītības vai vidējās izglītības programma nav paredzēta tikai izredzētajiem, un cilvēkam, kas regulāri apmeklējis skolu un iedziļinājies mācību vielā, bez pārcilvēciskām pūlēm būtu jāspēj tās prasības izpildīt. Ja tas neattur skolēnus no neētiskas rīcības, jāvaicā, vai tie, kas interesējas par eksāmenu jautājumiem, baidās pārbaudes darbos izgāzties, vai arī vēlas ar labāku atzīmi beigt skolu. Ja izvēlamies pirmo atbildes variantu, tas ir signāls par procesiem, kas noris mūsdienu skolās — kāpēc varētu būt tā, ka skolēni netiek līdzi mācību programmai, baidās izkrist eksāmenos vai arī vienkārši nav motivēti gatavoties eksāmenam, jo eksāmena cena viņu vērtējumā ir zemāka, nekā ieguldītās pūles mācīšanās laikā. Ja izvēlamies otru variantu, iespējams saskatīt kādu problēmu saistībā ar centralizēto eksāmenu nozīmi skolēna tālākajās gaitās.

Centralizētie eksāmeni īpaši svarīgi, beidzot 12. klasi. Tie ir biļete uz studijām augstskolā, kur mūsdienās nereti vairs neinteresē nekas cits, kā vienīgi tas, kā topošajam studentam ir veicies centralizētajos eksāmenos. Šāda sistēma daudziem ievērojami atvieglo dzīvi. Vairs nav nepieciešami bezgala daudzi eksāmeni, jauniešiem nav tik daudz stresa, un nav viens un tas pats jādara divreiz. Jaunietis skaidri zina — ja viņš ir spējis uzrādīt teicamus rezultātus centralizētajos eksāmenos, viņam visas durvis ir vaļā. Gan tās, kas ved uz gadiem izsapņotas nozares gaiteņiem, gan tās, kas šķiet pievilcīgas, taču pilnīgi nezināmas.

Pieļaujot, ka daļu no eksāmenu pirkšanas motivācijas nosaka šādi apsvērumi, jāvaicā, kādus efektus ilgtermiņā rada sistēma, kas paredz studentus universitātēs uzņemt bez iestājeksāmeniem. Viens no iespējamajiem efektiem var būt tāds, ka, aizvien pieaugot centralizēto eksāmenu nozīmei, aizvien vairāk ļaužu apsvērs neētiskus un nelikumīgus ceļus, kā tos nokārtot teicami. Uzlabojoties cilvēku ekonomiskajam stāvoklim, paplašinās to preču un pakalpojumu klāsts, par ko tie gatavi maksāt. Un, ja reiz var atļauties, kamdēļ nenopirkt eksāmenu?

Te gan vietā piebilst, ka liela daļa jauniešu, kas interesējas par iespējām iegādāties eksāmenu jautājumus, parāda tādu naivumu, kas neiet bezemociju kopā ar pieeju savas dzīves sakārtošanai. Spriežot pēc presē aplūkotajiem eksperimentu un pieredzes stāstiem, eksāmenu jautājumu tirgus ir muļķu meklēšanas pasākums. Tai nu piedāvāti tiek pašsacerēti eksāmenu jautājumi vai pērnā gada varianti, vai arī tiek piesolīts eksāmenu jautājumus piesūtīt tikai dažas minūtes pirms eksāmena sākuma — ja tas netiek izdarīts, kur nu vēju vairs noķersi.

No šiem žurnālistikas stāstiem var secināt, kas ir ļaudis, kuri pretendē uz labiem rezultātiem eksāmenos, budžeta vietām augstskolā un citiem labumiem jaunajā dzīves cēlienā. Pareizāk sakot, viņi ir tie, kas šādā veidā mēģina konkurēt ar tiem, kas spēj un grib rezultātus sasniegt paši saviem spēkiem. Kamēr veikli darboņi spēs šo sabiedrības daļu izmantot savtīgos nolūkos, nekas traks patiesībā nenotiek — iespējams, kāds vēl nāks pie prāta un sāks mācīties. Bet, ja tirgū parādās autentiski eksāmenu jautājumi, tad priekšnoteikumi, kas veicinājuši interesi par eksāmenu tirgošanu, var izrādīties itin sāpīgi tiem, kas nākotnē gaida labus jaunos speciālistus un cilvēkus ar ētisku attieksmi pret dzīvi — tie, kas grib un var vienmēr visu nopirkt, veidos pārlieku lielu sēnalu piemaisījumu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi