Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Ekonomiski mēs bijām pārāk optimistiski

Druva
00:00
22.01.2008
4

R ekonomikas ministrs

Šobrīd situācija Latvijas ekonomikā ir iepriekšējo gadu straujās izaugsmes rezultāts. Pie šāda apgalvojuma mums vajadzētu justies stabiliem un drošiem par savas labklājības pozitīvu attīstību arī nākotnē, kā ģimenē, tā arī valstī kopumā. Bet vai tā ir? Vai mēs jūtamies droši par savu un savu bērnu nākotni?

Tautsaimniecības

straujā

izaugsme, īpaši pēdējo piecu gadu laikā, veicinājusi milzīgu finanšu resursu ieplūšanu un apgrozījumu Latvijā. Valstī kopumā tie bijuši miljardi latu, arī mūsu katra ienākumi ir jūtami auguši – tautsaimniecībā vidējā mēneša darba samaksa 2007.gada 3.ceturksnī pirms nodokļu nomaksas bija 404 lati, pēc nodokļu nomaksas algas palielinājums ir 33,3 procenti, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu. Preču un pakalpojumu cenu straujais pieaugums nav slāpējis mūsu iepirkšanās kāri, gluži pretēji – tas to vēl vairojis. Tāpēc ne vienmēr esam savu labklājības pieaugumu pamanījuši, pat vēl vairāk – pirkšanas drudzis radījis nedrošības un nestabilitātes sajūtu par nākotni.

Ko darīt? Kā pamanīt, ka šodien dzīvojam labāk nekā vakar? Pirms atbildēt uz šo jautājumu, gribu uzdot vēl vienu – kāpēc tā notika? Tikai apzināti un skaidri izprasti cēloņi var sekmēt to novēršanu un tālāku nepieļaušanu. Šādu cēloņu izvērtējumu pagājušā gada nogalē veica Ekonomikas ministrija, izstrādājot tautsaimniecības stabilizācijas plānu, kurā līdz ar cēloņiem definēti arī konkrēti pasākumi, kas tuvāko divu gadu laikā veicami šo cēloņu novēršanai. Domāju, ka pirmo reizi (un tas ir ļoti būtiski) rūpīgi izvērtēti 15 brīvā tirgus ekonomikas gadi, identificēti problēmpunkti, neprecizitātes un arī kļūdas. Var iebilst: „Kas te jauns, tas taču jau dzirdēts!” Un es piekrītu – dzirdēt jau dzirdēts, bet vai saprasts?

2004.gadā, reizē ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā, Latvijā ieplūda ievērojami finanšu resursi, kurus steidzām apgūt. Mēs patērējām, ne uzkrājām un ieguldījām. Pirkts viss un daudz, jo īpaši jaunas un dārgas automašīnas, nekustamie īpašumi, braukts ceļojumos. Un to cilvēkiem pārmest nevar. Būtiskākais tas, ka tas viss netika darīts par mūsu nopelnīto naudu, bet ar kredītiem un līzingiem. Un vai vienmēr, uzņemoties lielas kredītsaistības uz n-tajiem gadiem, rūpīgi izanalizējām, vai spēsim šos kredītus un līzingus atdot?

Arī iepriekšējās valdības bijušas pārāk optimistiskas un nav ņēmušas vērā ekspertu sniegtās rekomendācijas tautsaimniecības stabilas attīstības nodrošināšanai. Esmu pārliecināts, ja iepriekšējos gados būtu ņemtas vērā Ekonomikas ministrijas rekomendācijas, mēs tagad dzīvotu daudz mierīgākos ekonomiskos apstākļos. Kopš 2005. gada esam runājuši par bezdeficīta budžetu, par nepieciešamību sašaurināt pieejamību kredītresursiem, bremzēt patēriņu un hipotekāro kreditēšanu un vēl daudz citiem jautājumiem.

Latvijas iekšzemes kopprodukta pieaugums vairs nebūs tik straujš, energoresursu cenas augs, preces un pakalpojumi maksās tik, cik tie reāli maksā, algas tik strauji celtas netiks. Būs jāsāk rēķināt un krāt, būs jāpārskata savi izdevumi gan valstij kopumā, gan katrai ģimenei.

Man kā ekonomikas ministram ir skaidrs redzējums, kādā virzienā jāstrādā –jānodrošina, lai uzkrājumi, kas veidojas tautsaimniecībā, kā arī ieplūst ekonomikā no citām valstīm, tiktu realizēti investīcijās, kuras sekmē ražošanas attīstību, restrukturizāciju un nepieciešamo produktivitātes pieaugumu, nevis koncentrētos nekustamā īpašuma tirgū. Otrs virziens, kas veidos stabilas izaugsmes garantu nākotnē un līdz ar to nodrošinās līdzsvarotu ekonomisko attīstību, ir ekonomiskā modeļa maiņa no lēta darbaspēka priekšrocību izmantošanas uz zināšanu ietilpīgu ekonomiku.

Savas prioritātes esmu apkopojis tautsaimniecības stabilizācijas plānā, kas līdz februāra beigām jāapstiprina valdībai, un jāķeras klāt tā īstenošanai. Mans uzdevums ir regulāri sekot līdzi šī plāna izpildei un īstenot tajā ietvertos pasākumus noteiktajos termiņos, skatoties uz notiekošajiem procesiem Latvijā reāli un saucot visu īstajos vārdos pat tad, ja tas kādam nepatiks.

Ekonomikas ministrija jau vairākus gadus lielu uzmanību veltījusi sociālajam dialogam. Kaut arī tā varbūt nav ekonomikas kategorija, es turpināšu šo dialogu, skaidrošu savus pieņemtos lēmumus, lai ikvienam top skaidrs, kā veidojas un kā tiek tērēta valsts nauda. Sapratni vislabāk sākt veidot ar ģimenes modeli – visiem ģimenē jāsaprot, kādi ir tās kopējie ienākumi, kā tie veidojas, cik daudz un kam var tos tērēt.

Valdības sociālā dialoga sastāvdaļai jau pagājušā gadā vajadzēja būt algu un produktivitātes samērošanai, kā arī mūsu masveidā aizbraukušiem tautiešiem, kas drīzumā atgriezīsies mājās no Īrijas, Anglijas un citām zemēm. Pie sociālā dialoga pieder arī vienreiz skaļi pateikt: 100% – 200% peļņas laiki uzņēmējiem pagājuši, nevienā Eiropas valstī uzņēmējdarbībā nav šādas peļņas.

Līdz šim nav bijusi arī vienkārša un saprotama valdības saruna ar sabiedrību. Tāpēc mans vēlējums 2008.gadā lai skan kā atgādinājums: sāksim veidot uzkrājumus savai un savu bērnu nākotnei. Tie laiki, kad neko nevarējām atļauties, pagājuši. Mēs varam atļauties un pat ļoti daudz, bet paralēli tam tagad sāksim uzkrāt. Mēs esam tik bagāti, cik lieli ir mūsu uzkrājumi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi