Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Eiropieši, kuri augstu vērtē krievu kultūru un valodu

Jānis Gabrāns
06:31
18.10.2021
5

To, ka Latvijā ir zināma etniska problēma, šķiet, nenoliedz neviens, un sabiedrībā radies iespaids, ka krieviski runājošie vairāk ir Krievijas, nevis Latvijas patrioti. Taču kāds pētījums rāda, ka Latvijas krievvalodīgajā vidē iezīmējas plaisa.

Paaudžu plaisa, kas atklājas dzīves vērtību sfērā un pasaules uzskatu atšķirībās. Izrādās, Lat­vijas iedzīvotāji vecumā līdz 30 gadiem, kuri uzskata krievu valodu par dzimto un dzimuši jau pēc PSRS izjukšanas un Latvijas neatkarības iegūšanas, pēc pasaules uzskatu vērtībām daudzējādā ziņā atšķiras no Padomju Savienības paaudzes.

Šādus secinājumus ļāvis izdarīt pētījums, ko pērn veica žurnāls “Spektr. Press” kopā ar komunikācijas zinātņu doktori un stratēģisko konsultanti Olgu Pro­cevskuju un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījuma tēma “Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju attieksme pret Eiropas vērtībām un dažādiem politiskajiem un sociālajiem jautājumiem”.

Šī socioloģiskā aptauja tika veikta 2020. gada jūlijā – septembrī ar Nīderlandes vēstniecības un Zviedrijas vēstniecības Latvijā atbalstu un aptvēra vairāk nekā 1100 respondentu no krievvalodīgajiem Latvijas iedzīvotājiem. “Spektr” norāda, ka tas, iespējams, bija lielākais respondentu skaits Latvijas socioloģisko aptauju vēsturē, kuru galvenā saziņas valoda ir krievu. Galvenais secinājums, ka vairāk nekā 73% Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju pēc saviem uzskatiem ir eiropieši, viņi sevi tieši tā arī pozicionē; viņi ir cieši saistīti ar savu dzimteni, bet kategoriski nevēlas mainīt savu identitāti; augstu vērtē krievu kultūru un valodu.

“Sākotnēji “Spektr” pētījumi koncentrējās uz Eiropas uzskatiem, noskaidrojot, vai krievvalodīgie tos atbalsta Latvijā,” skaidro O. Procevskaja. “Bet tad mums kļuva interesanti, kā no paaudžu perspektīvas izskatās krievvalodīgo cilvēku pasaules uzskats. Dažādu paaudžu uzskatu atšķirība Latvijā principā ir maz pētīta, un, runājot par krievvalodīgo jaunatni, par viņiem gandrīz nekas nav zināms. Tātad krieviski runājošās jaunatnes uzskati Latvijā, to atšķirība no krievvalodīgo vecākās paaudzes uzskatiem, kā arī no Latvijas vienaudžu uzskatiem bija mūsu jaunā uzmanība.”

Pētījums rāda, ka vecuma grupā no18 līdz 30 gadiem ir visvairāk cilvēku, kas    uzticīgi eiropeiskajām vērtībām – 76,2%. Viņi labāk par citām paaudzēm pārvalda latviešu valodu: 60% respondentu līdz 30 gadu vecumam novērtējuši savas valsts valodas zināšanas kā labas. Salīdzināju­mam- par labām savas latviešu valodas zināšanas vērtē tikai 36,5% to, kuri ir vecumā no 51 līdz 75 gadiem.

Tāpēc “Spektr”secina, ka atrašanās krievvalodīgajā kultūras telpā, grāmatu lasīšana, filmu skatīšanās krievu valodā, jauniešiem vairs nav tik svarīga kā vecākajai paaudzei un tas jūtami ietekmē pasaules uztveri.

Krievvalodīgo jauniešu vidū ir mazāk neapmierināto ar Latvijas dalību ES (15,1%) nekā divās nākamajās vecuma grupās, kur rādītāji ir 22,1% (31 – 50 gadi) un — 23,7% (51 – 75 gadi).

45,4% krievvalodīgo līdz 30 gadu vecumam ir apmierināti ar Latvijas dalību NATO, savukārt vecuma grupā no 31 līdz 50 šādi atbildējuši tikai 35,1% respondentu, bet grupā, kas ir vecāka par 51 gadu, vēl mazāk— 25,2%.

Latvijas Universitātes profesors Juris Rozenvalds, komentējot pētījuma rezultātus žurnālā “Spektr”, norāda, ka krieviski runājošo iedzīvotāju vidū pastāv paaudžu plaisa attiecībā pret vērtībām, kuras var tradicionāli saukt par eiropeiskām: “Par to liecina, piemēram, atbalsts viendzimuma laulībām vai uzsvars uz liberālajām brīvībām pretstatā reliģijai.”

Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas vadošā pētniece Ieva Bērziņa, vērtējot pozitīvo attieksmi par Latvijas dalību NATO, to skaidro ar mediju ietekmi: “Jaunieši vairāk ir internetā, viņus neietekmē Kremlim pakļautie mediji, jo īpaši federālie Krievijas TV kanāli. Ir arī jaunieši, kas piedalās aktivitātēs, kuras Latvijas armija sadarbībā ar alianses partneriem veic skolās. ”

J. Rozenvalds gan secina, ka pagaidām nevajadzētu izdarīt pārāk optimistiskus secinājumus par krievvalodīgo un latviski runājošo jauniešu pasaules uzskatu konverģenci, jo daži pētījuma dati liek aizdomāties: “Ja mēs detalizētāk aplūkojam šo grupu, redzam, ka 18–24 gadus jauni cilvēki, kas tikai uzsāk neatkarīgu dzīvi, pauž zemāku piederības sajūtu Latvijai (62%), salīdzinot ar, piemēram, 25-34 gadus vecu cilvēku grupu, kur šī piederība    ievērojami lielāka – 72%.

Grupā no 18 līdz 24 gadiem ir zemākas latviešu valodas zināšanas    nekā, teiksim, 25-34 gadīgiem. Var teikt, ka jaunie cilvēki ne pārāk labas latviešu valodas zināšanas kompensē ar angļu valodas zināšanām. Iespējams, šie ir procesi, kas Igaunijā pamanīti pirms dažiem gadiem: jaunieši no dažādām etnolingvistiskām grupām savā starpā sazinās angļu valodā.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi