Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Eiropas nauda un laime

Druva
00:00
06.03.2007
8

Nedēļa Latvijā

Saskaitīti laimīgie. Pēc Eiropas publiskā viedokļa aptauju veicēja “Eirobarometrs” datiem, 72 procenti Latvijas iedzīvotāju sevi uzskata par laimīgiem. Lai gan laimīgo skaits šķiet itin pieklājīgs, tomēr Eiropas mērogā Latvijai kārtējo reizi nav, ar ko lepoties – par mums mazāk laimīgi ir tikai ungāri, rumāņi un bulgāri.

Pašu vērtējumā laimīgākie Eiropā ir Dānijas iedzīvotāji – par tādiem sevi uzskata 97 procenti turienes iedzīvotāju. Savukārt vismazāk laimīgi ir bulgāri – tikai 39 procenti Bulgārijas iedzīvotāju pieskaita sevi pie laimīgo kastas. Vidēji Eiropas Savienībā (ES) par laimīgiem sevi dēvē 87 procenti iedzīvotāju. No Baltijas valstīm vislaimīgākie ir igauņi, no kuriem 75 procenti sevi sauc par laimīgiem, savukārt no lietuviešiem tādu ļaužu ir 74 procenti.

Zīmīgi, ka biežāk sevi par laimīgiem sauc veco, nevis jauno dalībvalstu iedzīvotāji. Tas nozīmē, ka mums vēl ir, kur augt, ka vēl ir iemesli, lai tiektos pēc izslavētā “Eiropas līmeņa”, ko dažs labs elites pārstāvis priekšvēlēšanu eiforijas laikos mēdz piesolīt pēc pieciem līdz 15 gadiem. Tiesa, progresu var just – līdz ar Rumānijas un Bulgārijas iestāšanos ES Latvija vairs nav nabadzīgākā savienības valsts, bet ir tikai trešā nabadzīgākā.

Kā ziņo aģentūra LETA, Eiropas Komisija ir sākusi publiskas apspriedes, lai izvērtētu sociālos apstākļus un tendences Eiropas sabiedrībā. Šo apspriežu mērķis ir veicināt debates par sociālajiem uzdevumiem, kas skar Eiropu globalizācijas laikmetā. Pasākuma īstenošana nebūšot tikai Briseles organizāciju ziņā, tajā iesaistīsies vietējā un valsts līmeņa organizācijas, kā arī politiskā sabiedrība un ideju laboratorijas visā Eiropā. Apspriedes notiks līdz šā gada beigām. Priekšstati par cilvēku laimīgumu, apmierinātību ar dzīvi, iespējām sasniegt mērķus tādā gadījumā būtu pamats diskusijas sākšanai, ja vien kāds būtu ar mieru diskutēt.

Aptaujas veicēji klusē par to, kas ir nelaimīgākie eiropieši. Nav teikts, ka Latvijas iedzīvotāji šādā aptaujā uzreiz būtu pieskaitāmi nelaimīgo galam. Tas tādēļ, ka pērn izdotais pētniecisko rakstu krājums “Dzīves kvalitāte Latvijā” nebūt nepaver bēdīgu ainu. Lūdzot aptauju dalībniekiem novērtēt savu apmierinātību ar dzīvi desmit ballu skalā, vidējais rādītājs ir 6,1. Vārdiski formulējot, tas ir “gandrīz labi” un, visticamāk, ne pietiekami. Tomēr gandrīz puse aptaujāto uzskatīja, ka viņu nākotnes nodomu īstenošanās pirmām kārtām atkarīga no viņiem pašiem, nevis no kādiem ārējiem spēkiem, kas ir priekšnoteikums, lai viņi paši sāktu ko darīt savas dzīves labad. Izplatītākās dzīves uzlabošanas stratēģijas Latvijas iedzīvotāju vidū ir šādas: strādāt (tā atbildējuši aptuveni 50 procenti), izrādīt iniciatīvu, nodrošināties, rūpēties, baudīt dzīvi – un tikai desmitā populārākā ir atpūšanās. Pētījuma autori secina, ka iniciatīvas bagātie un aktīvie arī ir tie, kuru dzīve Latvijā ir vislabākā.

Secinājums vienkāršs – pat ja neesam laimīgākie, mums ir priekšnoteikumi, lai par tādiem kļūtu.

Partijas tērēs, cik grib. Pagājušajā ceturtdienā Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja politisko organizāciju finansēšanas likuma grozījumus, kas paredz atteikties no priekšvēlēšanu izdevumu griestiem. Grozījumi paredz atcelt līdzšinējo prasību, ka partiju priekšvēlēšanu izdevumi nedrīkst pārsniegt 20 santīmus uz vēlētāju. Šāda norma Latvijā darbojas kopš 2004. gada.

Grozījumu autori ir Tautas partijas (TP) Saeimas frakcijas deputāti, un šādi viņi piedāvā dot brīvību priekšvēlēšanu aģitētājiem. Atgādināsim, ka tieši TP, kā arī Latvijas Pirmā partija bija aktīvākā tā saucamo “trešo personu” reklāmu izmantotāja. Šī shēma ļāva ar partijām nosacīti nesaistītām organizācijām tērēt neierobežoti daudz līdzekļu partiju slavināšanai. Atgādināšu, ka Augstākās tiesas senāta pērnā gada 3.novembra spriedums paredz – TP ar biedrības “Sabiedrība par vārda brīvību” starpniecību pārkāpa tēriņu griestus par vairāk nekā pusmiljonu, savukārt LPP ar nodibinājuma “Pa saulei” palīdzību – par vairāk nekā 300 tūkstošiem latu. Juridisko nepilnību dēļ par šādu rīcību sodīt nevar, taču, ja likuma grozījumi gūs deputātu vairuma atbalstu, pat šāda “formalitāte” vairs nebūs nepieciešama. Interesanti, ka inteliģences pārstāvji, kas piedarījās TP slavinošajās reklāmās, uz sabiedrības par atklātību “Delna” lūgumu komentēt jauno partijas iniciatīvu savās atbildēs bijuši izvairīgi.

Zaļo un Zemnieku savienības frakcija sper pretsoli – tā gatavojas iesniegt likuma “Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām un Eiropas Parlamenta vēlēšanām” grozījumus, ziņo LETA. Tie paredz noteikt priekšvēlēšanu reklāmas un aģitācijas aizliegumus. Likumprojekts trešajā lasījumā tika noraidīts 8. Saeimā. Aizliegt aģitāciju pilnībā būtu otra galējība, tiktu ierobežotas politiķu iespējas runāt ar vēlētājiem, un laikā, kad pilsoņu politiskā aktivitāte krītas, šāda likuma norma vēl vairāk atsvešinātu tos no tautas.

Pagājušajā nedēļā vienīgie labojumi, kas šajā likumā un likumā par pašvaldību vēlēšanām atbalstīti, – ka ikviens drīkst veikt priekšvēlēšanu aģitāciju. Tas nozīmē, ka to drīkst arī “trešās personas”, taču vienlaikus tas nozīmē, ka arī uz šīm ēnu organizācijām attiektos partiju finansēšanas likuma noteikumi, un arī tām nāksies iesniegt KNAB deklarācijas par saviem priekšvēlēšanu tēriņiem un pierādīt iztērētās naudas izcelsmi. Nedēļa pasaulē

Ukrainas “oranžo” cīniņš. Pirms vairāk nekā diviem gadiem pasaule priecājās par Ukrainas “Oranžās revolūcijas” panākumiem – toreiz opozīcijas līderis Viktors Juščenko apstrīdēja vēlēšanu rezultātus, pulcēja atbalstītājus, un tauta izgāja ielās, lai pieprasītu atkārtotas vēlēšanas. Tas bija rietumniecisko ideju uzvaras gājiens, kas spēja pulcēt daudz atbalstītāju un parādīja, ka vēl viena pēcpadomju telpa pagriež muguru Maskavai. Taču pa šiem diviem gadiem lielākais, ar ko Ukraina spējusi ieinteresēt pasauli, ir politiskie cīniņi, nespēja sastādīt valdību, prezidenta draudi atlaist parlamentu, politiskās pārbēgšanas un citi untumi.

Kāds ukraiņu paziņa man nesen mierinoši sacīja, ka tas viss ir normāli, jo revolūcija vienkārši apēd savus bērnus. Promaskaviski noskaņotais premjers Viktors Janukovičs, prezidenta Viktora Juščenko galvenais sāncensis, nu vairs nav tik promaskavisks, kāds bija pirms diviem gadiem. Savukārt prezidents V. Juščenko, kurš iestājās par tādu politiku, kas vērsta Rietumu virzienā, ir daļēji samierinājies, ka vēlmi pēc NATO un citiem Rietumu piederības simboliem tik viegli panākt neizdosies. Lielā mērā nepārtrauktus ķīviņus un nemierus noteic valsts vēsturiskais sadalījums austrumu un rietumu daļā, un katrā no šīm daļām pārsvaru gūst atšķirīgi noskaņojumi.

Taču nesaprašanās un intrigas vērpj ne tikai pretējās nometnes pārstāvošie politiskie spēki. Pēc “oranžo” spēku nākšanas pie varas viņu vienotības brīdis bija īss – nepagāja ne gads, un valdībā izcēlās korupcijas skandāls. V.Juščenko atlaida premjerministri Jūliju Timošenko, un kopš tā laika viņi ir konkurenti. Vīlušies “oranžās” valdības darbos, lielākā daļa ukraiņu pagājušajā gadā notikušajās vēlēšanās balsoja par revolūcijas laikā zaudējušā Viktora Janukoviča pārstāvēto Reģionu partiju. Pēc vairākus mēnešus ilgas tirgošanās V.Juščenko labāk bija gatavs premjera amatam izvēlēties sāncensi V.Janukoviču, nevis šo portfeli atdot kādreizējai sabiedrotajai.

Tomēr nekas jau nav mūžīgs – nesen J.Timošenko bloks noslēdza kārtējo vienošanos ar V.Juščenko atbalstošo partiju “Mūsu Ukraina”, lai prezidents pasludinātu pie varas esošās Reģionu partijas pieņemtos likumus par antikonstitucionāliem. Dokuments ir ļoti līdzīgs 2006. gada vidū izstrādātajām “oranžās koalīcijas” nostādnēm, kas tika sacerētas cerībā izveidot valdību. Šīs līdzības dēļ ir pamatotas aizdomas, ka jauno dokumentu piemeklēs līdzīgs liktenis kā pērn parakstīto. Toreiz, nespējot vienoties par amatu sadali, viena no koalīcijas partijām – sociālisti – pārbēga V.Janukoviča pusē.

Ja abiem sabiedrotajiem izdosies pierādīt, ka Reģionu partijas pieņemtie likumi ir pretrunā ar Ukrainas konstitūciju, tiem paveras cerība jaunu vēlēšanu sarīkošanai – to J.Timošenko un daļēji arī V.Juščenko partija visu šo laiku vēlējusies. Pagājušo reizi šāda iespēja bija pērnā gada vidū, kad vairākus mēnešus pēc parlamenta vēlēšanām partijas nespēja vienoties par koalīcijas izveidi. Toreiz prezidents V.Juščenko neizšķīrās par šo soli un piekrita vēlēšanās uzvarējušās partijas līderi V.Janukoviču iecelt premjera amatā. Savukārt gada sākumā V. Juščenko zaudēja pēdējo bastionu valdībā – ārlietu ministrs Boriss Tarasjuks iesniedza atlūgumu, par iemeslu minot to, ka parlaments un valdība faktiski bija paralizējuši Ārlietu ministrijas darbu.

Kad revolūcija savus bērnus būs apēdusi un pāri paliks ne vairāk kā saujiņa “Napoleonu Bonapartu”, posms būs noslēdzies. Pagaidām nekas neliecina, ka tā varētu notikt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
24

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi