Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Draugi, nedraugi un mūzika

Druva
00:00
13.11.2007
9

Nedēļa Latvijā

Valdība gandrīz salāpīta. Saeima amatos apstiprināja trīs ministrus, kas pienākumus pildīs vismaz līdz ieplānotajai Aigara Kalvīša demisijai 5. decembrī. Ārlietu ministra amatā apstiprināts Māris Riekstiņš (Tautas partija), reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra amatā Edgars Zalāns (Tautas partija) un labklājības ministres amatā Iveta Purne (Zaļo un zemnieku savienība).

M.Riekstiņš, kurš savulaik tika izvirzīts par Tautas partijas kandidātu Valsts prezidenta amatam, līdz šim strādāja par premjera biroja vadītāju . E.Zalāns bija Kuldīgas mērs, I.Purne – Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāre.

Lai gan izskanējuši viedokļi, ka nav nepieciešams uzņemt “jaunus pasažierus grimstošā laivā”, A.Kalvītis norāda, ka līdz viņa valdības demisijai jāatrisina vairāki svarīgi jautājumi, piemēram, jāpabeidz robežlīguma noslēgšana ar Krieviju, jāveic sagatavošanas darbi ES reformu līguma pieņemšanai, turklāt 7.decembris ir pēdējais termiņš, līdz kuram jāpieņem lēmums par administratīvi teritoriālo reformu. Turklāt, ja uz dažām nedēļām ieceltie ministri sevi labi parādīšot, viņiem ir izredzes amatus saglabāt arī nākamajā valdībā.

Par spīti A.Kalvīša pūliņiem atrast atlaisto vai demisionējušo kadru aizstājējus, ekonomikas ministra vieta joprojām ir brīva. Bijušā ekonomikas ministra Jurija Stroda vietā apvienībai „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK ir jāizvirza jauns kandidāts.

A.Kalvītis aģentūrai LETA paskaidroja, ka no amata atkāpjas nevis konkrētu valdības kļūdu dēļ, bet gan tamdēļ, ka pašreizējās koalīcijas darba iespējas esot izsmeltas. „Nepieciešams jauns uzticības kredīts,” sacīja premjers. Laikā, kad ļaudis protesta akcijās tik ļoti vēlas jaunu Saeimu, varam tikai jautāt, kurā bankā šis kredīts tiks ņemts un kas būs tā segums.

Jauns mēnesis – inflācijai jaunas virsotnes. Oktobrī, salīdzinot ar pērnā gada oktobri, patēriņa cenas pieaugušas par 13,2 procentiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Kārtējais rekords tik lielu pārsteiguma vilni vairs neradīja, un tomēr fakts, ka precēm cenas pieaugušas par 12,2 procentiem, bet pakalpojumiem – par 16 procentiem, liecina, ka inflācijas apkarošanas politika nespēj sekot līdzi ekonomiskajām norisēm.

Oktobrī salīdzinājumā ar septembri vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājies par 2,2 procentiem. Lielākā ietekme uz patēriņa cenu kāpumu bijusi komunālo pakalpojumu, piena un piena produktu, maizes, dārzeņu, kā arī gaļas un tās izstrādājumu cenām. Pašreizējā inflācija ir augstākā kopš 1996.gada, kad tā bija 17,6 procenti, turklāt Latvijā inflācija ir augstākā no visām trim Baltijas valstīm.

Budžets pieņemts. Saeima galīgajā lasījumā pieņēma nākamā gada valsts budžetu. Tas paredz pārpalikumu viena procenta apmērā no iekšzemes kopprodukta, kas ir aptuveni 163 miljoni latu.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība bija aktīvi protestētāji pret algu palielināšanu solījumu nepildi, un vismaz nedaudz vairāk naudas dažādu jomu strādājošajiem ir izdevies panākt. Papildus nauda atrasta ugunsdzēsēju un policistu algām, kā arī mediķiem. Nodrošināts arī skolotāju atalgojuma pieaugums atbilstoši valdības apstiprinātajai pedagogu darba samaksas programmai 2005.- 2010. gadam, kas cita starpā paredz no 2008. gada 1. septembra palielināt algas par desmit procentiem.

Valdības lepnumam, ka pirmo reizi atjaunotās Latvijas vēsturē izdevies pieņemt budžetu ar pārpalikumu, ir savs pamats, tomēr skumdina, ka taupīšana notiek uz sociāli neaizsargāto cilvēku rēķina.

Valsts budžets sastāv no divām daļām: pamatbudžeta, kurā ietilpst visu ministriju un budžeta iestāžu tēriņi, un no speciālā budžeta, kura pamatsummu veido pensiju un pabalstu nauda. Valsts pamatbudžeta ieņēmumi prognozēti 4,127 miljardi latu, izdevumi – 4,218 miljardi latu, savukārt speciālā budžeta ieņēmumi prognozēti 1,387 miljardi latu, izdevumi – 1,133 miljardi latu. Tas nozīmē, ka pamatbudžetā ir deficīts, kas tiks kompensēts no speciālā budžeta. Nedēļa pasaulē

Krievijas lielākie naidnieki – Igaunija un Gruzija. Par lielākajiem Krievijas draugiem šīs valsts iedzīvotāji uzskata Kazahstānu un Baltkrieviju, par naidīgākajām valstīm atzīta Igaunija un Gruzija, liecina iedzīvotāju aptaujas dati.

Pērn līdzīgā pētījumā aptaujātie par Krievijas lielāko nedraugu bija pasludinājuši Latviju, tomēr padomju karavīriem veltītā pieminekļa demontāža acīmredzot ir sniegusi savu pienesumu. Savukārt Gruzija naidīgo sarakstā, domājams, atrodas, jo Maskavai un Tbilisi jau ilgu laiku ir nesaskaņas Gruzijas teritoriālās nedalāmības jautājumos.

Pērn Igauniju par naidīgu valsti uzskatīja 28 procenti aptaujāto, savukārt šogad – jau 60 procenti. Latviju par ienaidniekiem uzskata 36 procenti, un tās iegūtā trešā vieta ir būtisks kritums, salīdzinot ar 46 procentiem

pagājušajā

gadā.

Apstāklis, ka absolūtais vairākums kādas valsts iedzīvotāju kādu valsti uzskata par naidīgu, jau pats par sevi ir ievērības cienīgs, savukārt, ja ņemam vērā, ka Igaunija, tāpat kā Latvija, ir maza valsts, kurai nav būtisku resursu un ietekmes, šie dati var daudz ko pastāstīt par to, kā Krievijas publiskajā telpā tiek locīts Baltijas vārds. ASV Krievijai naidīgo valstu sarakstā ir tikai ceturtā.

Kā norāda aģentūra ITAR-TASS, salīdzinot ar pērno gadu, vairāk dalās Krievijas iedzīvotāju domas par to, kuri ir viņu draugi, taču par ienaidniekiem šaubu ir krietni mazāk. Turklāt arī redzams, ka ienaidnieka lomu atkarībā no politiskās situācijas ir viegli piešķirt un mainīt.

Gruzijā sola prezidenta ārkārtas vēlēšanas. Gruzijas parlaments apstiprinājis Mihaila Saakašvili izsludināto ārkārtas stāvokli. Šāda situācija izveidojusies pēc opozīcijas protesta akcijām, kurās Gruzijas iedzīvotāji izsaka neapmierinātību ar M.Saakašvili politiku un aicina viņu atkāpties no amata.

Pagājušajā nedēļā policija ar stekiem izdzenāja demonstrantu pūli, un valdības pārstāvji paziņojuši, ka, nodrošinot kārtību, lietots pārlieku daudz spēka, vēsta aģentūra „Reuters”. Tomēr nedēļas nogalē policijas vienību skaits ielās samazinājās, prezidents paziņoja, ka nākamā gada sākumā tiks sarīkotas gan prezidenta, gan parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

Jau pats prezidenta lēmums par ārkārtas vēlēšanu rīkošanu tiek uztverts kā opozicionāru uzvara pār valsts galvu. Opozicionāri sola vēlēšanām izvirzīt vienu kandidātu un cer uz vēl vienas „rožu revolūcijas” atkārtošanos. 2003. gada protestos pie varas nāca M.Saakašvili, kurš spiediena dēļ nu spiests piekāpties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi