Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Draudzīgi un draudīgi padomi

Druva
23:00
22.10.2007
3

Nedēļa Latvijā

ASV vēstniece kritizē Latviju. Pagājušās nedēļas sākumā ASV vēstniece Latvijā Ketrīna Toda Beilija Latvijas Universitātes Lielajā aulā nolasīja lekciju par kopējām vērtībām, kuras laikā deva signālus par procesiem Latvijā, kas acīmredzot nepatīk ASV pusei.

„Esam redzējuši notikumus, kas šķiet pretrunā ar mūsu kopējām vērtībām. Piemēram, mēģinājumi tiesās iekārtot tiesnešus, kas „zinās, kas jādara”, mēģinājumi manipulēt ar likumiem, kas nosaka drošības iestāžu darbību, tādējādi pieļaujot lielāku politisku iejaukšanos, publiskas kampaņas, kas diskreditē tiesības un likuma varu sargājošas institūcijas,” sacīja K.Toda Beilija, uzskaitot norises, kas nav tīkamas ASV pusei.

Šis diplomātes solis tika vērtēts dažādi , izskanēja gan viedokļi, ka tas ir bijis draudzīgs ieteikums, gan ka ASV šādi iejaucas Latvijas iekšējās lietās. Zīmīgas, taču nepietiekami uzsvērtas un izanalizētas bija „tulkojuma problēmas”, proti, Latvijas masu saziņas līdzekļos parādījās vēstnieces it kā teiktais: „Mani pārsteidz, ka situācijā, kad Latvijas brīvību apdraudošā vara ir daudz vājāka, Latvijas iedzīvotāji, šķiet, nevēlas tai pretoties”. K.Todas Beilijas runā, kas publicēta ASV vēstniecības interneta lapā, šāda vēstījuma nebija, un tādā gadījumā vietā ir jautājums, kurš „papūlējās”, lai jau tā pēc nervozi uztvertās runas radītu vēl lielākas nesaprašanās? Kad Ministru prezidenta birojs pieprasīja paskaidrojumus par šādu izteikumu, ASV vēstniecība izteica nožēlu, ka tulkojums bijis nepilnīgs.

Pēcāk bijušais veselības ministrs Gundars Bērziņš laikrakstam „Neatkarīgā Rīta Avīze” stāstīja, ka arī iepriekš ASV izdarījušas spiedienu uz Latvijas politiķiem. Viena no spilgtākajām šāda veida izpausmēm bijusi, kad Veselības ministrija sākusi diskusiju par iespēju aizliegt skolās tirgot bērniem nevēlamus pārtikas produktus, un ASV vēstniece „pēkšņi vēlējās izsaukt ministru pie sevis”. ASV viedoklis bijis jūtams arī jautājumā par tiesībsarga kandidatūru.

„No „draugu padomiem” līdz situācijai, kuru var saukt par „tiešu iejaukšanos”, tomēr ir kāda maza starpība, kas būtu jāievēro,” saka G. Bērziņš.

Latvijā joprojām zemi dabiskā pieauguma tempi. No trijām Baltijas valstīm vēl zemāki dabiskā iedzīvotāju pieauguma tempi ir Lietuvai, un tomēr visās trīs Baltijas valstīs iedzīvotāju pieaugums ir negatīvs – mirušo skaits pārsniedz dzimušo skaitu.

Latvijā mirušo iedzīvotāju skaits dzimušo skaitu šā gada pirmajos septiņos

mēnešos pārsniedza par 6370 (pērn pirmajos septiņos mēnešos – par 7042), Lietuvā – par 8688 (pērn – par 8602), bet Igaunijā – par 1148 (pērn – par 1832), ziņo aģentūra LETA.

Lielākais dzimušo un mirušo skaits šā gada pirmajos septiņos mēnešos bijis Lietuvā – attiecīgi 18 416 un 27 104. Latvijā šajā laika periodā dzimuši 13 470 iedzīvotāji, bet miruši – 19 840, savukārt Igaunijā dzimušo skaits sasniedzis 9214, bet miruši 10 362 iedzīvotāji.

Šī gada sākumā Latvijā bija 2,281 miljons iedzīvotāju, Lietuvā – 3,385 miljoni, bet Igaunijā – 1,342 miljoni iedzīvotāju.

Lai gan demogrāfiskā situācija pēdējā laikā nedaudz uzlabojas, tomēr 1990. gads Latvijā ir bijis pēdējais, kad Latvijā cilvēki dzima vairāk nekā mira. Pēdējo 15 gadu laikā iedzīvotāju dabiskais pieaugums ir bijis vidēji mīnus pusprocents gadā. Nedēļa pasaulē

Ukrainas koalīcijai – darba izaicinājums. Ukrainas parlamenta vēlēšanās uzvarējušie prorietumnieciskie spēki pagājušajā nedēļā noslēdza koalīcijas līgumu, kas paredz, ka jauno valdību vadīs pārstāvis no Jūlijas Timošenko bloka, visticamāk, pati J.Timošenko,

savukārt parlamenta priekšsēdētāja amats tiks partijai „Mūsu Ukraina – tautas pašaizsardzība”. Tomēr grūtākais pēc šīs vienošanās panākšanas vēl ir priekšā – tas ir, pierādīt, ka pēc ārkārtas vēlēšanām varu atkal ieguvušie „oranžās revolūcijas” domubiedri vēlreiz spēs atrast kopēju valodu un valsts kārtējo reizi nenonāks politiskā strupceļā.

Septembra beigās notikušajās ārkārtas vēlēšanās vislielāko balsu skaitu ieguva līdzšinējā valdības vadītāja Viktora Janukoviča pārstāvētā Reģionu partija, tomēr, izveidojot koalīciju, prorietumnieciskajiem spēkiem ir izredzes atgūt varu. Viens no partijas redzamākajiem cilvēkiem Tarass Čornovols aģentūrai „RIA Novosti” sacīja, ka jaunizveidotā koalīcija varētu sabrukt brīdī, kad tā būs jāapstiprina parlamentā. Pietiktu vien ar trim koalīcijas deputātiem, kas nobalsotu pret jauno valdību, lai „oranžajiem”, kam kopā ir 228 vietas, nebūtu parlamenta vairākuma atbalsta. Ukrainas parlamentā jeb Augstākajā Radā ir 450 deputātu.

ES vienojas par reformu līgumu. Eiropas Savienības (ES) valstu vadītāji pagājušās nedēļas nogalē pieņēma reformu jeb Lisabonas līgumu, kura uzdevums ir uzlabot savienības struktūru un kas tiek dēvēts par „mazo konstitūciju”. ES prezidējošā valsts pavēstījusi, ka Lisabonas līguma pieņemšana pieliek punktu divus gadus ilgajai krīzei, ko izraisīja Francijas un Nīderlandes vēlētāji, kas referendumā noraidīja Eiropas Savienības konstitucionālo līgumu. Dokuments oficiāli tiks parakstīts 13. decembrī.

Līgums paredz radīt pastāvīgu savienības Padomes prezidenta amatu, paplašināt ES ārpolitikas koordinatora pilnvaras, tai skaitā izveidojot ārlietu dienestu, mainīt balsošanas sistēmu, valstu balsu skaitu rēķinot no iedzīvotāju skaita, vēsta aģentūra AFP.

Iepriekš līguma pieņemšanu draudēja bloķēt Polija, kas pieprasīja, lai dokumentā būtu iekļauta norma, kas dotu tām valstīm, kam nav gana daudz balsu kāda lēmuma pieņemšanas bloķēšanai, tiesības sev netīkamu lēmumu pieņemšanu atlikt uz vairākiem mēnešiem. Polijas izvirzītās prasības tika pilnībā izpildītas.

Itālija panāca savai valstij papildus vietu Eiropas Parlamentā. Līdz ar to Itālijai nu būs tikpat vietu, cik Lielbritānijai, bet par vienu vietu mazāk nekā Francijai. Savukārt Bulgārija ieguva tiesības ES valūtu kirilicas alfabētā atveidot kā „evro” par spīti Eiropas Centrālās bankas parastajai prasībai, lai dalībvalstis visur lietotu vienādu nosaukumu – „euro”. Savukārt Austrija ieguva papildu termiņu, kurā drīkst pieļaut kvotas ārzemju studentiem, jo pašlaik tās universitātes esot pārpludinājuši studenti no Vācijas.

Jaunais dokuments spēkā stāties varētu 2009. gadā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi