Vaicāts, vai būtu labāk, ja pie varas būtu “Saskaņa”, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības valdes priekšsēdētājs Valdis Keris atbild, ka tā būtu labāk. Viņa vadītā arodbiedrība, gan ar daudzu biedru iebildumiem, ir noslēgusi sadarbības līgumu ar Kera slavēto partiju, un viņš skaidro, ka pirms vēlēšanām arodbiedrība nosūtījusi vēstuli visām partijām, paziņojot, ka veselības aprūpei nepieciešami vismaz pieci procenti no kopbudžeta, un jautājusi, vai konkrētā partija gatava šo aicinājumu atbalstīt. Vienīgi “Saskaņa” atbildējusi, ka to darīs, ja būs pie varas.
Acīmredzot nav vērts atgādināt Kerim, ka Eiropā jau sen vairs arodbiedrības neslēdz līgumus ar partijām – ja partija ir pie varas, tai vieglāk panākt, lai arodbiedrības neiebilst pret tās lēmumiem. Tāpat laikam lieki jautāt arodbiedrības priekšsēdētājam, vai tiešām viņš uzskata, ka “Saskaņas” saimniekošanas metodēm Rīgā ir jākļūst par visas valsts saimniekošanas modeli. Kā zināms, ik pa laikam notiek kāds korupcijas skandāls un tiek notiesātas Rīgas domes amatpersonas. Atsevišķs stāsts ir par lielāko pašvaldības uzņēmumu “Rīgas Satiksme” (RS), kura katru gadu “aprij” miljonus, kuri aiziet tālus ceļus. Valsts kontroles revīzijā atklātie fakti par RS ir šokējoši, bet Rīgā valdošā “Saskaņa” visā vaino valdību.
Mēdz teikt, ka dažādas pilsoniskās brīvības un tiesības tāda tukša pļāpāšana vien ir. Tā teikt, dodiet mums materiālu labumu un tad jau arī tās brīvības un tiesības nekur nepazudīs. Tā domājošajiem, protams, varētu skaidrot, ka bez nicinātajām brīvībām un tiesībām arī materiālie labumi pamazām pazūd, jo, piemēram, bez vārda brīvības un tiesībām iegūt informāciju nav iespēju savus labumus aizstāvēt. Rezultāts parasti ir viens – sociālos pakalpojumus saņem tikai varai lojālie. Piemēram, jau pieminētajā “Rīgas Satiksmē” veselības apdrošināšanas polise ir tikai tiem, kas iestājas “Saskaņas” un Ušakova finansētajā “kabatas arodbiedrībā” LABA. Tātad – , ja gribi strādāt RS, tad jāiestājas LABA un jāatbalsta Ušakovs un “Saskaņa”. Tad būs gan alga, gan tiesības un varbūt pat kādas priekšrocības. Pēc tāda principa okupācijas laikos darbojās komunistiskā partija, tagad “Saskaņa” veido līdzīgu mehānismu, par sociālām priekšrocībām un naudu pērkot sev atbalstu. Tam, ka “Saskaņai” turklāt ir sadarbības līgums ar Putina partiju “Vienotā Krievija”, nozīmes acīmredzot nav vispār. Vēl vairāk – Latvijas medicīnas darbinieku arodbiedrības boss savā vērtību izpratnē un domāšanā daudz neatšķiras no Putina atbalstītāju izpratnes Krievijā par to, kas ir pats svarīgākais.
Pagājušā gada decembrī Levadas socioloģisko pētījumu centrs Krievijā (laikam šobrīd pēdējais atlikušais neatkarīgais pētījumu centrs) veica aptauju par to, kādas tiesības pēc iedzīvotāju domām ir svarīgākās un kādas tiesības Krievijā visvairāk netiek ievērotas. Atbildes bija interesantas: 74 procenti aptaujāto atbildēja, ka svarīgākās ir tiesības uz dzīvību, brīvību un personīgo neaizskaramību. Tūlīt aiz dzīvības un brīvības svarīgākās pēc iedzīvotāju domām ir tiesības uz medicīnisko palīdzību, sociālo aizsardzību, dzīves līmeni (68 procenti). Tiesības uz bezmaksas izglītību, izglītības pieejamību kā galvenās nosaukuši 59, bet tiesības uz darbu, labus apstākļus un taisnīgu atalgojumu par svarīgāko uzskata 58 procenti aptaujāto. Vārda brīvību par svarīgāko uzskata 32 procenti, sirdsapziņas un reliģisko brīvību – 24 procenti, tiesības piedalīties sabiedriskajā un politiskajā dzīvē par svarīgākajām uzskata 17 procenti aptaujāto. Tik tālu vēl viss puslīdz būtu skaidrs, bet pārsteidzošas bija atbildes par to, kuras tiesības Krievijā tiek pārkāptas. Izrādās, ka par vissvarīgākajām atzītās tiesības uz dzīvību, brīvību un personīgo neaizskaramību Krievijā pārkāptas netiek – vien 11 procenti domā, ka tās tiek pārkāptas. 10 procenti aptaujāto domā, ka tiek pārkāpta vārda brīvība, trīs procenti uzskata, ka tiek pārkāpta sirdsapziņas un reliģiskā brīvība, bet tiesības piedalīties sabiedriskajā un politiskajā dzīvē tikai četri procenti aptaujāto uzskata par pārkāptām. Protams, rodas jautājums, kuras tiesības tad pēc Krievijas iedzīvotāju domām tiek pārkāptas? Izrādās – Krievijā tiek pārkāptas tiesības uz medicīnisko palīdzību, sociālo aizsardzību, dzīves līmeni (51 procents) un tiesības uz bezmaksas izglītību, izglītības pieejamību (41 procents). Acīmredzot iedzīvotāji ir kaut ko dzirdējuši par tiesībām uz brīvību, tādēļ arī tik daudzi kā svarīgākās nosauc tiesības uz dzīvību un brīvību, bet patiesībā viņus neinteresē tādas “abstraktas lietas” kā vārda brīvība, tiesības piedalīties politiskajā dzīvē, organizāciju un asociāciju brīvība. Vēl vairāk, viņuprāt, ar šīm “abstraktajām lietām” vairāk vai mazāk viss ir kārtībā un tām nav nekāda sakara ar jautājumiem, kuros viņu tiesības tiek pārkāptas. Sallija Benfelde
Komentāri