Kopš pirmās dienas, kad bija jāsāk lietot sejas aizsargmaskas, to nēsāšana raisījusi ļoti daudz diskusiju – turklāt ne tikai iedzīvotāju, arī speciālistu vidū.
Jau sākotnēji aktuāls bija jautājums, kam tad maskas ir jānēsā – vai saslimušajam, lai neinficētu apkārtējos, vai arī veselajam, lai pasargātu sevi no iespējamās saslimšanas. Lai gan pārsvarā tika pausts uzskats, ka tā jānēsā saslimušajam, tiek norādīts, ka, lietojot aizsargmasku, cilvēks mazāk liek rokas pie sejas, tādējādi, pat ja ir saskāries ar vīrusu, mazinās iespēja ar to saslimt. Tomēr joprojām par vissvarīgāko tiek uzskatīta regulāra roku mazgāšana un distances ievērošana. Tajā pašā laikā valdība pēc ārkārtējās situācijas beigšanās tomēr lēma, ka maskas jāturpina lietot sabiedriskajā transportā, kur ne vienmēr iespējams ievērot pietiekamu distanci, kā arī cilvēki transportā atrodas ilgāk par 15 minūtēm.
Labi, ka Cēsīs daudz kur iespējams izstaigāt kājām, bet dienā, kad krita karstuma rekordi un man bija jādodas uz Rīgu ar sabiedrisko transportu, sapratu, ka arī man maska būs nepieciešama. Jāatzīst, ka trīsdesmit grādu karstumā uzlikt vēl masku ir visnotaļ izaicinoši, un nemaz nestrīdos ar cilvēkiem, kuriem, to uzliekot, ir sajūta, ka nav, ko elpot, nemaz nerunājot par grūtībām saprast vienam otru. Saprotu arī sociālajos aprūpes centros izteikto, ka senioriem, kuriem ir dažādas slimības, tai skaitā elpceļu, ir gandrīz neiespējami maskas uzlikt. Viņi, rodoties sajūtai, ka nav, ko elpot, tās dabiski rauj nost. Visu cieņu mediķiem, kuri pa šo laiku ir pieraduši ne tikai atsevišķos brīžos darbā nēsāt maskas, bet darīt to diendienā. Tāpat man ir pazīstamie ārzemēs, kuri vīrusa dēļ tiešām drīkstēja aiziet tikai līdz tuvējam veikalam un arī ne katru dienu, un masku lietošana vispār nebija diskutējams jautājums – tās bija jālieto obligāti. Mēs tik traku vīrusa uzliesmojumu nepiedzīvojām, tāpēc daļai cilvēku radusies sajūta, ka vīruss tā īsti uz mums neattiecas, un pat gribas pavīpsnāt par tiem, kuri ievēro valdības noteikto masku nēsāšanu.
Nenoliedzami, labi, ka mūsu valstī saslimšana ar “Covid-19” ir tik minimāla, ka infektologs Uga Dumpis norādījis, ja tuvākajās dienās saslimšanas līkne nesāks atkal iet uz augšu, tas norādīs, ka situācija būs nostabilizējusies un līdz ar zemo saslimšanas risku varētu diskutēt par iespēju atcelt prasību maskas lietot sabiedriskajā transportā. (Vakar Veselības ministrija nolēma, ka no šodienas maskas sabiedriskajā transportā nav obligātas, bet rekomendējamas.) Tomēr viņš uzsver, ka nevajag būt pārdrošiem un domāt, ka viss ir aiz muguras – daudzu valstu pieredze parāda, ka pēc miera perioda vīruss uzliesmo atkārtoti. Es, protams, ceru, ka mūsu valstī viss ir izdarīts tik savlaicīgi un pamatīgi, ka arī turpmāk piedzīvosim šādus iepriecinoši mazus saslimstības rādītājus un varēsim uzelpot. Tomēr U.Dumpis brīdina : “Nekas nav īsti beidzies. Vīruss nav uzvarēts.”
Komentāri