Kad Latvijā vēl tikai sāka runāt par tukšās taras depozīta sistēmas ieviešanu, kas citās valstīs jau sekmīgi darbojās, likās, tas ir kaut kas tāls un nesasniedzams. Taču laiks skrien ātri, jau nākamā gada 1.februārī tā Latvijā sāks darboties. Pētījumi rāda, ka cilvēki šo iespēju gaida.
Sistēmas ieviesēja Latvijā “Depozīta Iepakojuma Operators” un pētījumu centra SKDS veiktajā pētījumā 84 % aptaujāto atzinuši, ka dzērienu iepakojumu depozīta sistēma Latvijā ir nepieciešama, savukārt 87 % pauduši, ka izmantos iespēju nodot dzērienu tukšos iepakojumus, saņemot atpakaļ depozītā iemaksāto naudu. Kopumā aptaujātie pret depozīta sistēmu noskaņoti pozitīvi un saskata tās pienesumu vides piesārņojuma mazināšanā.
Komentējot rezultātus, SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis atzīst, ka ir gandarīts par sabiedrības briedumu un vēlmi nodot tukšo depozīta iepakojumu: “Apvienojot sabiedrības atsaucību ar modernām tehnoloģijām, kā arī pārdomātu un ilgtspējīgu sistēmas pārvaldību, mums ir iespēja ātri un efektīvi sasniegt gan vides saudzēšanas mērķus, gan Eiropas Savienības izvirzītos mērķus, kas paredz, ka līdz 2025. gadam jābūt savāktiem vismaz 77% vienreizlietojamo plastmasas pudeļu, bet līdz 2029. gadam šim rādītājam jāsasniedz 90%.”
Pētījums rāda, ka lielākie depozīta sistēmas atbalstītāji ir vīrieši vecumā no 30 līdz 60 gadiem ar vidēji zemiem un vidējiem ienākumiem (89%), jaunieši vecumā no 18 līdz 22 gadiem (87%), seniori (87%), kā arī ģimenes ar bērniem (86%).
Pētījumā noskaidrots, ka iedzīvotājus motivē rūpes par vidi un mazāk atkritumu dabā (88%), atgūtais depozīta maksājums – 10 centi par vienību (85%), kā arī mūsdienīgs dzīvesveids un iekļaušanās sabiedrībai nozīmīgā iniciatīvā (69%).
Arī Lielās talkas koordinatori vienmēr uzsvēruši, ka depozītu sistēma jūtami samazinātu piesārņojumu dabā. Tieši rūpēm par vidi jābūt visu depozīta sistēmā iesaistīto pušu – ražotāju, tirgotāju un dzērienu patērētāju – galvenajai motivācijai. Ilggadējs Priekuļu novada Lielās talkas koordinators Jānis Sirlaks norāda, ka šīs sistēmas ieviešana pilnīgi noteikti cilvēkiem liks padomāt, ko izmest dabā: “Pat ja cilvēks nolems to PET pudeli vai skārdeni izmest, pilnīgi noteikti atradīsies cits, kas to paņems. Jo desmit centi par iepakojumu tomēr ir summa, kas var likt padomāt, un tāpēc to jau sen vajadzēja. Katrs taču redzam, kāda ir situācija – pilnas grāvmales, atpūtas vietas, talkas laikā, vācot atkritumus, tieši tukšā tara, īpaši PET pudeles, ir liela daļa no savāktā apjoma. Ļoti daudz PET pudeļu tiek izmests sadzīves atkritumos, kaut tās varētu nodot pārstrādei.
Arī pats labprāt izmantošu iespēju, un, manuprāt, šis solis vairāk liks padomāt par atkritumu šķirošanu, kas arvien vairāk ienāk cilvēku ikdienā visā pasaulē.”
Cēsniece Inga Daubure, kas iecienījusi pastaigas apkaimes mežos, saka, ka dažbrīd pārņemot dusmas, redzot piemēslotos mežus: “Tur jau ne tikai tukšas skārdenes, pudeles, arī daudz kas cits, bet gribētos cerēt, ka līdz ar depozīta sistēmu vismaz tukšā tara vairs tik lielos apjomos dabā nenonāks. Ģimenē noteikti izmantosim šo iespēju, jau tagad atkritumus šķirojam, pēc sistēmas ieviešanas PET pudeles vairs nemetīsim konteinerā, bet nesīsim nodot. Domāju, bērniem tā būs laba iespēja tikt pie nelielas kabatas naudas.”
Kā viens no lielākajiem izaicinājumiem depozīta sistēmas ieviešanas procesā tiek uzskatītas sabiedrības bažas par sistēmas ērtumu – tā norādījis 71% no tiem respondentiem, kas depozīta sistēmu neplāno izmantot (7% no visiem aptaujātajiem), savukārt 14% no visiem respondentiem par depozīta sistēmu nav dzirdējuši vispār.
“Mūsu mērķis ir izglītot sabiedrību un padarīt depozīta iepakojuma uzglabāšanu un nodošanu par ērtu un vienkāršu ikdienas sastāvdaļu. Puse respondentu norādījuši, ka viņiem ir pieredze dzērienu iepakojumu nodošanā depozīta sistēmā kādā citā valstī, tādēļ liela loma iedzīvotāju iesaistē depozīta sistēmā būs arī līdzcilvēku atbalstam un vēlmei izglītot savus draugus un ģimenes locekļus, jo tieši zināšanas būs viens no galvenajiem iedzīvotāju iesaistes dzinējspēkiem,” tā M. Stūrītis.
Komentāri