galerijas „Dūja” īpašniece
Šonedēļ paiet gads, kopš noslēdzu telpu nomas līgumu ar Cēsu kultūras centru, lai izveidotu galeriju „Dūja”. Galerijas veidošana bija mīlestības apliecinājums Cēsīm un mākslai, dodot iespēju skatītājiem redzēt un iegādāties mākslas darbus, savukārt māksliniekiem eksponēties. Šobrīd „Dūjā” skatāma vairāk nekā desmit Cēsu mākslinieku kopizstāde. Pirms tam cēsnieki un pilsētas viesi varēja apmeklēt gleznotāju Vitas Mercas, Andreja Rozenberga, rotkaļa Aivara Benuša darbus , keramiķes Ineses Līnes un citu mākslinieku darbu izstādes. Ekspozīcijas mainās katru mēnesi. Izstāžu veidošana ir finansiāli ietilpīgs pasākums, bet salona apmeklējums ikvienam apmeklētājam ir bez maksas. Trīs izstāžu veidošanai saņēmu līdzfinansējumu Cēsu pilsētas domes kultūras projektu konkursā.
Ir daudzas ģimenes, kuras, zinot šodienas ekonomisko situāciju, ir spiestas taupīt līdzekļus, bet māksla patīk un interesē. Galerija ir ideāla iespēja iepazīties ar mākslu, kas citādi būtu pieejama par maksu. Strādāju ar domu, lai „Dūjā” būtu augstas klases profesionālu mākslinieku darbi.
Noslēdzot īres līgumu, es piekritu par telpu nomu maksāt tikpat, cik citi nomnieki, kas nodarbojas ar uzņēmējdarbību. Tagad pienācis laiks slēgt jaunu līgumu, un esmu nonākusi izvēles priekšā, ko darīt, jo galerijas uzturēšana pašlaik nav komerciāli izdevīga. Man var jautāt – kāpēc es to izvēlējos. Jāteic pirms gada Latvijā ekonomiskā situācija bija citāda, un cilvēki varēja atļauties tērēt līdzekļus, iegādājoties mākslas darbus. Tagad nākas secināt, ka viņi mēģina izdzīvot. Taču galerijas mērķis nav tikai piedāvāt mākslu iegādāties, bet arī baudīt.
Zinu, ka Cēsis grib pretendēt uz Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu un piedalīsies konkursā. Pašlaik Cēsīs ir tikai viena galerija, un strādāju, jūtot sava darba misiju. Taču ekonomiskie apstākļi liek pārdomāt nākotnes iespējas. Pašlaik samierinos ar ne visai piemērotajiem apstākļiem telpās, kādās atrodas galerija, bet, tā kā tas ir nams, kurš pēc neilga laika tiks rekonstruēts, tālredzīgi būtu nākotnē paredzētajā daudzfunkcionālajā kultūras centrā radīt arī labas iespējas eksponēt mākslu, atrast vietu galerijai un ieinteresēt pašvaldību galerijas darbībā.
Satiekoties ar apmeklētājiem no ārzemēm, nereti pārrunājam Latvijas mākslas dzīvi. Mūsu sarunās esmu dzirdējusi ārzemnieku viedokli, kuram piekrītu, ka Latvijā ir ļoti daudz labu mākslinieku, bet mēs neprotam mākslu piedāvāt un pārdot. Mākslas atbalstīšanā, sekmēšanā šodien nepieciešams pašvaldības atbalsts – tajā skaitā stratēģiska un sistemātiska rīcība. Cēsīs ir gājēju iela, kas, manuprāt, ir ideāla iespēja mākslas parādīšanai. Gribētos, lai ikdienā māksla te būtu pamanāma. Cēsīs dzīvo daudz mākslinieku, bet tūristi viņu veikumu neredz. Par to, ka mākslinieki ir atsaucīgi un radoši, strādāt griboši, pārliecinājos, veidojot Cēsu mākslinieku izstādi „Kokteilis.” Pierakstījusi Mairita Kaņepe
Komentāri