Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Darbā negūst tikai algu

Druva
11:04
06.05.2015
13

Kalendārā 1.maijs ierakstīts kā Darba svētki. Par to var priecāties, ironizēt, atzīt kā kaut ko formālu, bet būtība nemainās – Darba svētki – reize, kad vēlreiz atgādināt, ka darbs ir vērtība.

Tā ir katra cilvēka ikdienas nepieciešamība. Tā pasaulē iekārtots. Darbs arī latviešu tautasdziesmās minēts kā viena no cildenākajām vērtībām.

Atliek vien tās palasīt, lai saprastu, ka mūsu senči darbu un darba tikumu vienmēr turēja godā, jo viss labais nāk strādājot. Neko nedarot, slinkojot, dzīvē nevar sasniegt to, ko vēlas. Rokas klēpī maizi nepelna.

Darba tikums ir morāles vērtība seno latviešu dzīvē, un tas atstāts mantojumā. Senie latvieši dvēseliski izpratuši, ka dzīve bez darba nav pilnvērtīga. Cilvēks, kam ir augsts darba tikums, dzīvo strādājot, un, kas darbu godā, par to darbs arī gādā.

Vārdam “darbs”, zemu vai labi atalgots, pēdējās desmitgadēs līdzās nostājies arī “bezdarbs”, darbs kā izdzīvošana. Vieniem atrast darbu nekad nav grūti, no citiem tas, šķiet, bēg. Kas ir darbs šodienas cilvēka dzīvē?

Cēsniece Ieva Vīlipa ir pensionāre, bet aizvien strādā. Viņa ir rokdarbniece, līdz pensijai bijusi audēja. Tagad Cēsu tirgū piedāvā savus rokdarbus.

“Varētu nestrādāt, kad veselība ļauj, nevaru nosēdēt rokas klēpī salikusi,” saka Ieva Vīlipa un dalās pārdomās: “Darbs ir iztikšana, bet ne jau tikai. Strādājot galvā nenāk muļķīgas domas, problēmas atkāpjas. Ne vienmēr svarīgākais ir, cik nopelnīsi, bet prieks par padarīto. Arī paldies ir atlīdzība. Ja rokdarbnieki par saviem darinājumiem prasītu valsts noteikto minimālo taksi par stundu, neviens mūsu darbus nepirktu. Man darbs ir hobijs, patikšana, arī stimuls veselībai.

Tirgū pārdodot savus darinājumus, esmu sabiedrībā, satieku cilvēkus. Tas ir ļoti svarīgi. Ja kāds pasaka, ka patīk tas, ko daru. novērtē, tad atkal gribas darīt un rodas pārliecība, ka arī es varu. Cilvēkam jau vajag, lai kāds pasaka, ka viņam darbs padodas.

Daru to, kas man patīk, rokdarbi ir mana sirdslieta. Grūti iedomāties, kā justos, ja būtu jāstrādā darbs, kas nepatīk, tikai iztikšanas pēc. Kādu laiku, ja būtu bezizeja, jau varētu, bet ne ilgi. Ja darbu nedari ar sirdi, nav rezultāta. Darbā jāieliek sirds.

Lai gan mode mainās, turos pie vērtībām, kas nemainās. Lai jauno apgūst tie, kuri mācās pulciņos, negribas darīt to, ko citi, un noņemt klientus. Mode arī ātri pāriet, bet vērtības paliek.

Nemāku neko nedarīt. Diemžēl pazīstu cilvēkus, kuri nestrādā, kuri māk dzīvot bez darba. Tā patiesībā viņiem ir traģēdija.

Uzskatu, ka daudzkārt vainojami ir vecāki, kuri neiemāca, ka tas, ko velc mugurā, vispirms ir jānopelna. Sliņķi bijuši visos laikos, bet tagad, šķiet, tādu, kuri negrib, nevis nevar atrast darbu, ir par daudz. Kļūdu pieļāva, kad jau bērnudārzos bērni paši neko nedrīkstēja darīt, tāpat bija skolā. Tagad gribam, lai izauguši viņi ar interesi metas darbā. Nedarīs to, jo nav tā audzināti.”

30. aprīlī raunēnietei Vinetai Priedeslaipai bija pēdējā darba diena. Viņa kļūst par bezdarbnieci, jo pansionātu “Rauna”, kur par sociālo aprūpētāju nostrādāti gandrīz septiņi gadi, likvidē. “Vēl grūti sarast ar domu, ka nebūs darba. Labi, ka vasara, varēs atpūsties, sakopot domas, jo iestādes likvidēšana, pazaudētais darbs radījis daudz negatīvu emociju, pārdzīvojumu. Rudenī noteikti meklēšu darbu. Zinu, ka tuvākajā apkārtnē, arī Valmierā brīvu vietu nav. Pierīgā darbs ir, bet nav iespējams izbraukāt, tad jāmaina dzīvesvieta,” domās dalās Vineta un atzīst: “Jā, cilvēks strādā, lai nopelnītu, nodrošinātu ģimeni. Ne vienmēr darbs, kas patīk, ko darām no sirds, ir labi atalgots. Darbs cilvēkam dod ko daudz vairāk nekā algu. Esmu pārliecinājusies, ka ne katrs cilvēks var darīt katru darbu. Ja darāmais nepatīk, tikai aizpildi štata vietu, tad pašam nav gandarījuma par padarīto un izpaliek arī cerētais rezultāts. Diemžēl aizvien biežāk ikdienā nākas saskarties ar neprofesionālismu. Kāda var būt padarītā kvalitāte, ja darbs darīts darīšanas pēc. Par paveikto nav apmierināti ne cilvēki apkārt, ne pats darītājs. Pamazām vien zūd godprātīga attieksme pret darbu.

Nedomāju, ka sociālais darbs ir tas, kas man patiktu. Šķita, nav man piemērots. Pēc gada sapratu, ka pamazām vien tas dod gandarījumu, ka tieši to gribu darīt. Vēlēšanās strādāt sociālajā jomā deva pamudinājumu iegūt augstāko izglītību.

Zaudējot darbu, tikpat liels zaudējums ir arī kolektīvs. Mēs cits citu labi pazinām, arī klientus. Draudzīgā kolektīvā strādāt ir vieglāk. Esmu pārliecināta, ka darbu atradīšu, bet tas jau būs pavisam cits kolektīvs.”

Darba svētkos nav pieņemts kaut ko vēlēt, bet vai tad katrs negribētu, lai viņam kāds darbabiedrs novēl – “Ejam strādāt! Citādi darbs kā zaķis aizbēgs!”

Sarmīte Feldmane

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
9

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
14

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
16

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
46
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
46

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
26

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
15
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
12
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
11
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
9
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi