Līdzsvarota valsts teritorijas attīstība – šādu politiku uzsvēris katrs politiskais spēks, tam tapuši plāni un programmas. Pēdējā laikā šis vārdu salikums šķiet pieklusis, liekas, politiķi mazāk uzsver Latvijas teritorijas vienlaidus attīstību. Vai tas nozīmē, ka tiek akceptēts – viensētas, ciemati un mazpilsētas kļūs aizvien tukšākas, aizvien saruks ekonomiskā aktivitāte un iedzīvotāju skaits? Valstī būs darbīgas vien lielās pilsētas, kas skaitāmas uz roku pirkstiem?
Pēc tā, kas virmo ap Cēsīm, izskatās, ka arī reģionālās nozīmes attīstības centriem nolemts sarukšanas liktenis. Daudz no tā, kas nodrošināja papildu cilvēku plūsmu pilsētā, tā dodot arī iespēju pelnīt mazajiem uzņēmējiem, jau sen pazudis. Proti, vairākām valsts iestādēm te vairs nav nodaļu, filiāļu, kurās apkaimes ļaudis risināja jautājumus, pie reizes ieejot veikalā vai frizētavā. Pirmie valsts pārstāvniecību zaudēja lauksaimnieki. Protams, zemnieki sen pieraduši, ka jautājumi kārtojami Valmierā, turklāt tā nemaz nav tālu. Nu jau Valsts ieņēmumu dienests, Valsts policija, Zemes dienests un vēl citu institūciju reģionālās nodaļas, pārvaldes iekārtojušas Valmierā, protams, saglabājot Cēsīs struktūrvienības, kas nodrošina pakalpojumu pieejamību. Tomēr iedzīvotāju skatījumā Cēsu svarīgums mazinās. Tāpat noteikti Cēsīs ir mazāks darbinieku skaits. Var jau teikt – kas tur, pāris desmitu. Taču arī tas dod nelielu, bet pienesumu pilsētas dzīvē.
Šī tendence turpinās. Nule vērtēja, vai Cēsīs saglabās klīnikas stacionāru. Jā, nauda jāskaita un ārstniecības kvalitāte jāvērtē. Taču vai tikpat svarīgi nav domāt, kā izvietot valsts struktūras, valsts finansētas iestādes, lai tās nodrošinātu gan labu pakalpojumu, gan veiktu vēl vienu funkciju – veicinātu apdzīvotās vietas attīstību? Tāds apsvērums kā papildinājums citiem ļoti nozīmīgiem faktoriem būtu jāņem vērā, arī plānojot Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas pievienošanu Latvijas Universitātei.
Svarīgas ir investīcijas, nozīmīga ir infrastruktūras attīstība. Tikpat svarīgi, manuprāt, būtu plānot cilvēku plūsmu. Aprēķinot kādas struktūras reorganizāciju, lai optimizētu izmaksas un uzlabotu kvalitāti, ņemt vērā arī blakus efektus, ko rada konkrētais pasākums.
Komentāri