Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Cik daudz miera pandēmija ir atņēmusi mūsu bērniem

Anna Kola
09:25
24.02.2022
6

Nu jau divus gadus pasaule dzīvo bailēs no neredzamā, mikroskopiskā ienaidnieka – “Covid – 19” ierosinātāja.

Pandēmijas radīto apstākļu dēļ cieš ne vien iedzīvotāju veselība un labklājība, ne tikai valstu ekonomika, bet arī mūsu visu, tajā skaitā bērnu un jauniešu, garīgā veselība. Spriedze, ko rada bailes no paša vīrusa, neziņa par tā radītajām sekām veselībai, ierobežojumi ik uz soļa, nepieciešamība vakcinēties un atkal jauni un jauni vīrusa paveidi – tas viss ievērojami paaugstina stresa līmeni katram.

Ļoti cieš tieši bērni. Izglītības ministre cīnās par katru iespēju skolās turpināt mācības klātienē, un tomēr bērni ir spiesti nēsāt maskas, sekot līdzi roku dezinficēšanai un veikt ātros antigēnu testus, kas, neapšaubāmi, savu daļu spriedzes rada pat pieaugušajiem – būs vai nebūs divas tumšās svītriņas baltajā plastmasas taisnstūrī?

Bieži rodas jautājums, kādas sekas šī pandēmija būs atstājusi uz bērniem un pusaudžiem ilgtermiņā. Pasaules Veselības Organi­zācija brīdinājusi, ka “Covid-19” mazināšanai noteiktie sociālie un ekonomiskie ierobežojumi var būtiski ietekmēt iedzīvotāju psihisko veselību, kā rezultātā var paaugstināties depresijas izplatība, alkohola un narkotiku lietošana, paškaitējuma vai pašnāvnieciskas uzvedības epizodes. Tas, protams, attiecināms uz sabiedrību kopumā, bet daļa noteikti arī uz jaunāko iedzīvotāju daļu.

Jāatzīmē arī fakts, ka jau pirms “Covid-19” pandēmijas Latvija bija starp valstīm ar augstāko pašnāvību līmeni Eiropā. Šis rādītājs vien ir uzmanības vērts, lai kaut kas tiktu darīts mentālās labklājības veicināšanā. Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras un Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras pērnajā gadā izstrādātais pētījums par sabiedrības psiholoģisko noturību pandēmijas laikā rāda, ka klīniskās depresijas izplatība Latvijas vispārējā populācijā ārkārtējā stāvokļa laikā bija 5,7%, distresa izplatība bija 7,8%, tādējādi klīniski nozīmīgi depresijas simptomi bija sastopami 13,5% respondentu.

Pētījums rāda, ka depresijas simptomi biežāk sastopami starp sievietēm un jauniem cilvēkiem. Lai gan šis konkrētais pētījums vairāk mērķēts uz iedzīvotāju grupu no 18 līdz 74 gadiem, skaidrs, ka bērnu un jauniešu garīgā veselība no “Covid-19” radītajiem spriedzes pilnajiem apstākļiem cieš vismaz tikpat. Pētījumā tika noskaidroti faktori, kas prognozēja klīnisko depresiju un distresu – vecums no 18 līdz 39 gadiem, sieviešu dzimums, bezdarbs un finansiālas grūtības, pašnāvības mēģinājumu vēsture, negatīvs sava veselības stāvokļa novērtējums, psihiskās veselības problēmas pagātnē, vardarbības pieredze ģimenē (upura lomā), bailes saslimt ar “Covid-19”, zema psiholoģiskā noturība, negatīva orientācija uz problēmu risināšanu un vientulības izjūta. Šie faktori norāda, ka bērni un jaunieši ir psiholoģiskās noturības problēmu riska grupā, jo skola te ir klātienē, te nav, testi jāveic ik nedēļu, reizēm pat biežāk, katru reizi ar bažām raugoties uz rezultāta iedaļu. Tam visam klāt vēl ziņas, kas redzamas ne vien TV ziņu kanālos, interneta ziņu portālos, bet arī sociālajos tīklos, kur ar apstiprinātu un neapstiprinātu informāciju dalās liels skaits cilvēku, un gribot negribot šīs ziņas mums apkārt virmo ik dienu.
Lai arī varbūt kādam šķiet, ka bērni mazāk pievērš uzmanību satraucošajām tendencēm pasaulē, tas tomēr viņus skar ļoti tieši un daudzējādā ziņā rada ilgtspējīgākas negatīvās sekas turpmākajā dzīvē, nekā tas ir mums, pieaugušajiem, ar nobriedušu psihi. Prātā nāk līdzības ar pasaules karos izdzīvojušo jauniešu posttraumatiskā stresa sindroma izraisītiem traucējumiem, kas lielā mērā apgrūtināja šo jauniešu normālu turpmāko dzīvi.

Vai “Covid-19” tumšais periods atstās līdzīgas sekas mūsu bērnos? To rādīs vien laiks, bet jācer, ka viss šis reiz beigsies tikpat acumirklīgi, kā aizsākās, un mēs varēsim baudīt brīvāku ikdienas dzīvi, komunicējot viens ar otru bez sejas maskām un aiz smaida maskētām bailēm par to, vai tik mūsu klātienes sarunas biedrs nav kovidpozitīvs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi