Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Cēsu Olimpiskais centrs pāršķir jaunu lapu

Mārtiņš Niklass
14:04
29.10.2018
27

Pēc deviņus gadus ilgušas, ne pārāk auglīgas sadarbības Priekuļu novada pašvaldība ir pametusi Cēsu Olimpiskā centra akcionāru rindas. Cēsu novada pašvaldība ir kļuvis par galveno kapitāldaļu turētāju.

Atskatoties uz izniekotajiem gadiem, jāizsaka nožēla par neizmantotām iespējam saliedēt divu kaimiņu novadu administratīvos, finanšu un cilvēkresursus kopīgās sabiedrības veselības un sporta dzīves organizēšanā, īpaši ņemot vērā to, ka liela daļa abu novadu iedzīvotāju faktiski izmanto abu novada sporta bāzi. Tīri aritmētiski esam nonākuši pie iespējami mazākā kopsaucēja – viss smagums un uzvaras lauri tālāk būs jānes Cēsu pašvaldības nodokļu maksātājiem.

Iepazīstoties ar Cēsu novada pašvaldības sēdē izskatīto un apstiprināto Cēsu novada sporta bāzu apsaimniekošanas modeli, pirmais novēlējums būtu tiešām pārvaldīt un attīstīt Cēsu Olimpisko centru tā, lai Cēsis kļūtu par izcilu vietu sporta pasākumu organizēšanai. Tai pašā laikā būtu jā­sniedz skaidra atbilde – vai Olimpiskā centra misija ir tikai apsaimniekot sporta bāzes vai arī sporta bāzes ir līdzeklis fiziski veselas sabiedrības veidošanai un konkrētu sporta veidu attīstīšanai. Ja jau Olimpiskais centrs, tad loģiski būtu, ka ar sporta veidu attīstību mēs domātu virzību uz augstākām sportiskām virsotnēm. Tieši distanču slēpošana un biatlons Cēsu vārdu daudzinājis Latvijā un pasaulē ar četrpadsmit Ziemas olimpisko spēļu dalībniekiem. Arī Latvijas sākotnējās brīvvalsts arhīva materiālos varam atrast saukli: “Cēsis – slēpotāju paradīze.”

Neskatoties uz vēsturiskām tradīcijām un unikāliem sportiskiem sasniegumiem, pēdējos gados abi iepriekšminētie sporta veidi Cēsīs bija atstāti pabērna lomā. Un šeit es nerunāju par atgriešanos desmit gadu senā pagātnē, kad Priekuļu trase tika uzskatīta par labāko Latvijā. Laiks un sporta veida attīstība ir gājuši uz priekšu Latvijā un ārpus tās. Slēpošanas un biatlona starptautiskā sacensību sezona sākas novembra vidū un ilgst līdz marta beigām. Lai nodrošinātu treniņu procesu, sportisti dodas uz augstkalnu nometnēm jau vasarā. Šodien Eiropā tā ir kļuvusi par normu, ka oktobra vidū atveras atklātās slēpošanas trases, kas tiek veidotas uz pērnajā ziemā noglabātā sniega, vai arī saražojot sniegu “sniega fermās” pie plus grādiem. Slēpošana un biatlons ir sporta veidi, kuros sportistu treniņi sasniedz 800 līdz 1200 stundām gadā. Augsta līmeņa sportisti līdz minētajām slodzēm nonāk pakāpeniski, jau jauniešu vecumā, gadu no gada krājot simtiem treniņu stundas gadā (no 300 stundām gadā 12-14 gadu vecumā līdz 450 – 600 stundām gadā 16-18 gadu vecumā). To atgādinu tikai tāpēc, lai ilustrētu, ka pat minimāliem treniņa apstākļiem nepietiek ar 800 metru garu, apšaubāmas kvalitātes slēpošanas sniega apli, kas izmantojams divus mēnešus gadā. Tas ir par maz, lai sagatavotu nākamos olimpiešus, ar šādos treniņu apstākļos audzinātiem sportistiem nevaram uzvarēt kaimiņu valstu jauniešu čempionātos.

Atgriežoties pie Cēsu novada paš­valdības apstiprinātā Cēsu Olimpiskā centra apsaimniekošanas modeļa un tam atvēlētajiem finanšu un cilvēkresursiem, rodas bažas, vai izvirzītais mērķis ir sasniedzams. Ja novada piecu lielāko sporta bāžu tehnisko apsaimniekošanu un uzturēšanu kopumā ir paredzēts nodrošināt ar mobilo brigādi viena līdz trīs cilvēku sastāvā, tad man ir aizdomas, ka ar to ir nepietiekami pat Cēsu pilsētas stadiona un sporta zāļu apsaimniekošanai, kur nu vēl slēpošanas – biatlona trases uzturēšanai. Es aicinātu iepazīties un pavērtēt labāko apsaimniekošanas pieredzi līdzīgās sporta bāzēs – gan stadionos, gan sporta spēļu zāļu kompleksos.

Man nav zināms līdzīgs piemērs Eiropā vai tepat kaimiņos Igaunijā, kur sekmīgi darbojošās biatlona un slēpošanas trases uzturēšanu nodrošinātu sētnieki vai ārpakalpojuma remontstrādnieki. Sniega ražošana, kvalitatīva slēpošanas trašu izveidošana un ikdienas uzturēšana prasa ne tikai specifiskas prasmes, bet arī tādu triviālu faktoru, kā pastāvīgu darbinieka atrašanos objektā arī ārpus normāla – no astoņiem līdz pieciem – darba laika. Labākās slēpošanas trases top tad, kad cilvēki parasti guļ.

Atceros, ka pērnā gada rudenī diskusijā par Cēsu Olimpiskā centra likteni tika lietota latviešu tautas paruna: “Kopus cūka nebarojas!” Vai apsaimniekošanas modelis, apvienojot piecas sporta bāzes ar potenciāliem 7…10 sporta veidiem, nenoved pie tās pašas kopus cūkas dilemmas?

Pagaidām piedāvātajā modelī vispār neredzu tādu sadaļu, kā atbalsts sporta veidu attīstībai, ar to domājot jaunu treneru piesaisti, atbalstu inventāra iegādei, atbalstu treniņu nometnēm un tml.

Jebkurā gadījumā, veidojot Cēsis par izcilu vietu sporta pasākumu organizēšanai, agrāk vai vēlāk būs atklāti jāatbild sev un sabiedrībai – vai sporta bāzu uzturēšana ir mērķis vai līdzeklis? Kādas ir mūsu sporta veidu prioritātes? Vai mums ir pietiekami finanšu līdzekļi un kompetenti cilvēkresursi izvirzīto mērķu sasniegšanai? Iespējams, ka dažas godīgas atbildes būtu skaudra atklāsme. Arī man. Jo agrāk mēs nonāksim līdz patiesām un godīgām atbildēm, jo lielāka varbūtība, ka ejamais ceļš uz mērķi būs skaidrāks un rezultatīvāks.

Es ļoti ceru, ka atbildes uz šiem jautājumiem rezultēsies arī praktiskā rīcībā jau šoziem. Vispirms jau ar laiku un kvalitatīvi sagatavotu un uzturētu slēpošanas – biatlona trasi Vaives upes ielejā un nogāzēs! Lai izdodas!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
34
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
37

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
30

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi