Pagājušā gada nogalē Labklājības ministrija (LM) kopā ar iesaistītajām institūcijām un nevalstiskajām organizācijām sagatavoja jauno Invaliditātes likuma projektu, kurā paredzēta pakāpenisku jaunu sociālo pakalpojumu ieviešana cilvēkiem ar invaliditāti. Kā viens no nozīmīgākajiem jaunumiem tiek plānota bezmaksas asistenta pakalpojuma ieviešana invalīdiem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem. Tā būtiski tiktu atvieglota to invalīdu ikdiena, kuri nedzīvo ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās. Kamēr valstī vēl diskutē, kādu palīdzību saņems kuras iedzīvotāju grupas un kādā apmērā, kādus līdzekļus valstī būs jātērē, lai šo pakalpojumu ieviestu no nākamā gada, Cēsu pašvaldības aģentūra „Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūra” jau piedalījusies konkursā, novērtējot šāda pakalpojuma aktualitāti. Sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomi, Invalīdu un viņu draugu apvienību „Apeirons” aģentūra ir iesaistījusies pilotprojektā, kura gaitā veikta personisko asistentu mācību programmas izstrāde, sāktas mācības un darbs ar personām, kurām ir nepieciešams personiskā asistenta pakalpojums.
Aģentūras direktore Iveta Sietiņsone: “Mēs uzskatījām, ka tā ir iespēja iespaidot likumdošanu, kas invalīdu interesēs vēl tiek izstrādāta. Esam iesaistījušies procesos un redzam plusus un mīnusus. Esam vienīgā pašvaldība, kas izvēlējās piedalīties šajā projektā. Tas ir mēģinājums, bet tā mēs krājam pieredzi. Sākām 13 personisko asistentu apmācīšanu. Tagad ir svarīgi, kā šim pakalpojumam tiks piesaistīts valsts finansējums. Kādām mērķgrupām pakalpojums tiks nodrošināts? Noteikti akcentēsim, ka iedzīvotājiem ar invaliditāti ir jāsaņem apmācīta, profesionāla asistenta palīdzība. Svarīgi, lai asistents ne tikai parunājas, izmazgā istabu, bet zina visu valstī pieejamo pakalpojumu klāstu, sociālās garantijas, juridiskos jautājumus, kas svarīgi aprūpējamam ikdienā. Pašlaik tiek lēsts, ka asistentam valsts nodrošinās mēneša samaksu minimālās algas apmērā, bet uzskatu, ka darba un attieksmes finansiālajam novērtējumam jābūt augstākam. Cilvēkam, kurš strādā par personisko asistentu, ir jābūt izglītotam, labam, uzticamam cilvēkam.”
Aģentūras speciāliste Laine Zālīte: “Personiskā asistenta uzdevums būs palīdzēt cilvēkam ar smagiem funkcionāliem traucējumiem tikt galā ar to, ko klients pats nevar paveikt, piemēram, palīdzēt apģērbties un noģērbties, uzturēt personīgo higiēnu, ēšanā un komunikācijā, kā arī palīdzēt nodrošināt sociālos kontaktus ārpus mājas. Un bieži vien risināt arī finanšu un juridiskos jautājumus. Par personiskajiem asistentiem var kļūt arī bērnu invalīdu vecāki, vecvecāki. Viņiem ir jāpiedalās speciālās mācībās, ir plānots, ka nākamajā gadā līdztekus valsts jau noteiktajām sociālajām garantijām un pabalstiem viņi saņems arī personiskā asistenta darba samaksu.
Cēsīs esam noteikuši, ka uz personiskā asistenta pakalpojumiem (bezmaksas) var pretendēt bērni invalīdi, kuriem izsniegts atzinums īpašas kopšanas nepieciešamībai, personas ar invaliditāti no 18 gadu vecuma, kuriem izsniegts atzinums īpašas kopšanas nepieciešamībai, personas ar intelektuālās attīstības traucējumiem( ar noteiktu II grupas invaliditāti). Palīdzību varēs saņemt arī I grupas redzes invalīdi. ”
Aģentūras darbinieki joprojām aicina pieteikties cilvēkus vai viņu tuviniekus, lai saņemtu šo pakalpojumu jau tuvākajos mēnešos. Pašlaik ir izdevies apzināt vismaz 50 cilvēkus, daudzus bērnus invalīdus, kuriem personiskais asistents, iespējams, būs nepieciešams. Konkrētu vēlmi izmantot pakalpojumu izteikuši vien 18 cilvēki. Aģentūras speciālisti lēš, ka pilsētā ir vairāki iedzīvotāji ar intelektuālās attīstības traucējumiem, kuriem ikdienā varētu palīdzēt personiskais asistents. Šo cilvēkus, kas bieži neatrodas psihoterapeita uzskaitē, varētu palīdzēt apzināt tuvinieki.
“Gandarījums, ka Latvijas valdība beidzot parakstījusi ANO konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām. Tas nozīmē – valstī ir atzīts, ka šie jautājumi jāaktualizē, jāizprot problēmas un jārisina. Tātad valstī ir saprasts, ka šo jautājumu sakārtošanai būs nepieciešams arī finansējums, ka pienākumi būs jāuzņemas valsts institūcijām un pašvaldībām. Pašvaldības tur rūpi par sociālo situāciju, kas cieši saistīta ar iedzīvotāju labklājību. Un domāju, ka Cēsīs darām daudz. Kopš 1. jūlija cilvēkiem ar īpašajām vajadzībām ir pieejams aģentūras transports, lai, piemēram, nokļūtu pie ārsta Rīgā vai aizbrauktu uz kapu svētkiem. Gadā invalīdi, kuriem ir kustību traucējumi, var izmantot mūsu transportu, ievērojot izmaksu limitu- 75 latus. Un plānojam, kā uzlabot pakalpojumus, izmantojot Zviedrijas pieredzi,” tā I. Sietiņsone.
Komentāri