Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Būvniecība – ekonomikas spogulis

Druva
23:00
30.09.2008
5

28.augustā ar būvniecību saistīto nevalstisko profesionālo organizāciju vadītāji, apzinoties tuvojošos ekonomisko krīzi valstī, parakstīja un izsūtīja valsts augstākajām amatpersonām vēstules ar priekšlikumiem situācijas stabilizēšanai nozarē. Savukārt 25.septembrī Ekonomikas ministrija nodevusi apspriešanai būvniecības attīstības pamatnostādņu projektu 2009. – 2013. gadam. Izskatās, ka valstiskā līmenī ir apzinātas pamatproblēmas nozarē un tiek domāts par veicamajiem pasākumiem situācijas uzlabošanā. Kā pašreizējo stāvokli raksturotu tie, kas nozarē darbojas – būvniecības firmas, vaicāju SIA “Kurmis” un SIA ” Būve Wood Line” valdes priekšsēdētājiem.

Guntis Kurmis, SIA “Kurmis” valdes priekšsēdētājs: – Ja atceras teicienu par ziediem un odziņām, es teiktu, ka odziņas jau izveidojušās. Ilgu laiku vēl gājām ar inerci, bet nu esam grāvī. Valdība sasolīja treknos gadus, algas gāja uz augšu, darbavietas bija, visi ļoti gribēja būvēties, pat bankas solīja rožainu nākotni un sadeva kredītus. Visi pavāri un dārznieki sagāja strādāt būvniecībā. Kredītu portfelis bija milzīgs. Kas notiek tagad? Maisu esam izsmēluši. Pavāri aizgāja atpakaļ darbā par pavāriem vai aizbrauca uz Īriju. Privātajiem kredītus vairs tik viegli nedod, un viņi arī baidās ņemt. Stāvoklis ir nestabils, tātad privātais sektors kā būvnieku darbavieta atkrīt.

Pašvaldībām vēl pasūtījumi ir, visi palikušie būvnieki metas uz tiem. Uz iepirkumu konkursu piesakās 20 – 30 firmas, agrāk bija gadījumi, kad nepieteicās neviena. Kritērijs – viszemākā cena, un no šāda pretendentu skaita grūti tikt pirmajā vietā. Varētu teikt, ka no desmit konkursiem uzvaram vienā. Cenu piedāvājumi mēdz atšķirties par 30 – 40 tūkstošiem latu. Reāli būtu, ja tie būtu 10 – 15 procenti, tā īsti – pieci. Jādomā, kā konkursa uzvarētājs tiks galā, piesolot šo zemo cenu. Lēti materiāli, nekvalificēts darbaspēks, strādniekiem nesamaksā, pieņem nākošos – tā vienīgi. Cēsīs uz pašvaldību konkursiem liela konkurence, piedalās kaimiņu rajonu firmas. Nesen uzvarējām vienā konkursā objektam Liepājā, tur piedalījās sešas firmas, bija specifiska prasība – restaurācijas darbu veikšanas sertifikāts.

Nelegālo darbaspēku te, uz vietas, nevaram atļauties, tas neatmaksājas. Vairāk raksturīgi lielajām pilsētām, kur objektos daudz apakšuzņēmēju.

Būvniecība ir ekonomikas spogulis. Ja cilvēki, firmas un iestādes nebūvējas, tas nozīmē, ka valstī nav attīstības arī citās nozarēs. Vispirms jāsakārto ekonomika, cilvēkiem vajag stabilitātes sajūtu, lai varētu ne tikai gribēt, bet arī spēt būvēties. Banku kredītprocenti pašlaik ir briesmīgi. Uzcelto dzīvokļu potenciālie pircēji gaida, kad cena pazemināsies. Mana problēma ir nepārdotie trīs dzīvokļi jaunuzceltā mājā. Lai cilvēki padomā, vai labāk ir maksāt par īri, tas ir, būtībā ne par ko, vai arī bankai par savu dzīvokli, kurš paliks īpašumā, kuru varēs lietot, pārdot vai izīrēt.

Antons Jastržemskis, SIA “Būve Wood Line” valdes priekšsēdētājs: – Nozarē darbojamies jau 16 gadus. Kā visur dzīvē, ir bijuši gan kāpumi, gan kritumi. Kā zināms, būvniecība ir vispārējā (ēkas) un infrastruktūras izveides (tilti, kanalizācijas, atdzelžošanas iekārtu izbūve u.c.) Mēs darbojamies abos virzienos. Vispārējā būvniecība samazinās, to nevar noliegt. Šī ir sarežģīta nozare – tiem, kas gribēja strauji ienākt un pelnīt, tagad ir problēmas.

Konkursos cenšamies startēt maksimāli daudz. Ļoti svarīgi ir izstrādāt pareizus tehniskos noteikumus, pievienot prasītos dokumentus. Ja kaut viens papīrs nav kārtībā, cenu piedāvājumu neizskata. Cenšamies atrast pasūtījumus, kas garantē ilgtermiņa darbu – gadu, pusotru. Patiesībā tas ir labi, ka saasinās konkurence, uzlabojas darbu kvalitāte un produktivitāte.

Ar darbaspēku īpašas problēmas neizjūtam, darbinieku kodols ir stabils. Tendence – darbā piesakās kvalificēti speciālisti. Joprojām deficīts ir augstas kvalifikācijas metinātāji. Mainās cilvēku attieksme – vairs nav raksturīgi, ka darbinieks saka “nemaksāsi tik un tik, iešu prom.” Saprot, ka maksā reāli iespējamo, lai labs darbinieks noturētos. Atgriežas pat tie, kas strādāja un aizgāja prom. Nelegālo darbinieku nodarbināšana vairāk raksturīga laikam, kad bija pacēlums privātās būvniecības sektorā. Mums tas nav vajadzīgs, neder ilgtermiņa izdzīvošanas mērķim.

Svarīga ir izdevumu kontrole visos posmos, lai budžetu varētu sabalansēt optimāli. Cenšamies maksājumus veikt laikus, nepievilt partnerus. Ja rodas īslaicīga problēma, svarīgi visu izrunāt. Jāplāno uz priekšu, jāizveido finanšu rezerves, ja nu kādu mēnesi rodas grūtas situācija, lai var izdzīvot. Precīzi prognozēt grūti, tomēr varu teikt, ka būvniecības nozare ir, bija un būs, kāds izdzīvos, kāds ne, bet nozare pastāvēs visos laikos.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
22
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi