Ceturtdiena, 4. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Būt vai nebūt pašvaldību referendumiem

Jānis Gabrāns
08:36
23.09.2020
6

Grūti teikt, vai zināmais teiciens – kas lēni nāk, tas labi nāk – attiecināms arī uz vietējo pašvaldību referendumu likuma izstrādi, kas turpinās jau kopš 1997.gada.

Ik pa laikam celts gaisā, atkal nolikts atvilktnē, bet joprojām nav ticis līdz izšķirošajam balsojumam. Esošā Saeima bija gatava to darīt, taču ņēma vērā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) lūgumu “uzsākt diskusijas par likumprojekta lietderību kopumā”, atliekot likuma pieņemšanu. Jā, ar aicinājumu rūpīgi izdiskutēt var apturēt jebkuru lēmumu, likumu, ieceri. Minētā likumprojekta sakarā jau mainījušās tehnoloģijas, nu jau Saeimas deputātiem piedāvāts vēl nepieņemtajā likumā iekļaut iespēju vietējos referendumos ļaut balsot arī elektroniski. Šonedēļ notikušajā Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē deputāti nespēja vienoties par konceptuālu atbalstu elektroniskai balsošanai referendumu rīkošanai pašvaldībās. VARAM ministra padomnieks juridiskajos jautājumos Valdis Verners informēja, ka ministrija rosina izstrādāt jaunu balsošanas sistēmu dalībai referendumos, kas nozīmē, ka likuma pieņemšanas brīdis kārtējo reizi attālinās uz nezināmu laiku.

VARAM rosina noteikt, ka elektroniski referendumos varēs balsot pirms referenduma dienas, bet referenduma dienā tiks rīkota balsošanu klātienē. Piedāvāts noteikt, ka elektroniskajā balsošanā varēs mainīt savu viedokli ar nosacījumu, ka vērā tiks ņemts pēdējais balsojums. Savukārt, ja referenduma dalībnieks pēc balsošanas elektroniski būs nobalsojis arī klātienē, tiks pieskaitīta klātienē izdarītā izvēle.

Elektroniskā balsošana netiktu paredzēta gadījumos, ja referendums jārīko par jautājumiem, kas nobalsoti klātienes vēlēšanās. Piemēram, pašvaldības dome tiek ievēlēta tikai klātienes vēlēšanās, tādēļ referendumā par tās atlaišanu būtu iespēja balsot tikai klātienē.

VARAM pārstāvis aicināja maksimāli ātri izšķirties par elektroniskās balsošanas sistēmas izveidi, jo tās izstrādei būtu iespējams piesaistīt Eiropas atveseļošanas fonda līdzekļus. Zinot, cik nesamērīgi daudz līdzekļu tiek tērēts dažādu e-sistēmu izstrādē valsts pārvaldē, kaut vai e-veselība, šis aicinājums rada pamatotas bažas, ka atkal būs kārtējā platforma, kas paņems daudz līdzekļu, bet gaidītā rezultāta nebūs.

Vērts citēt domnīcas “Provi­dus” vadītājas Ivetas Kažokas rosinājumu nesaistīt “Vietējo paš­valdību referendumu likumu” ar elektronisko balsošanu. Ja neizdotos vienoties par elektronisko balsošanu, par kuru nav izdevies vienoties jau septiņus gadus, tas vismaz neapturētu svarīga likuma virzību un pieņemšanu.

Komisijas sēdē deputāti vienojās, ka divu līdz trīs nedēļu laikā tiks sasaukta darba grupa, kas pārrunās elektroniskās balsošanas sistēmas izveidi un izteiks konkrētus priekšlikumus, kā tālāk virzīties. Pēc tam komisija turpinās skatīt šo jautājumu. Saprotamā valodā tas, šķiet, nozīmē, ka absolūti nav zināms, kad minētais likums varētu tikt pieņemts. Protams, ir jautājums, vai tāds likums maz vajadzīgs. Var piesaukt Šveices piemēru, kur katru mēnesi notiek viens vai vairāki referendumi par visdažādākajām tēmām, pat par to, vai rīkot vēl vairāk referendumu.
Cēsnieks Gints Lazdiņš, kurš jau ilgāku laiku dzīvo Rīgā, atzīst, ka pašvaldību referendumi būtu atbalstāma iniciatīva, bet tikai gadījumā, ja tas attiecas uz pašvaldības iekšējo līmeni: “Nebūtu pareizi ļaut vienas pašvaldības iedzīvotājiem lemt par valsts mēroga likumiem, kā tas, piemēram, ir gadījumā ar administratīvi teritori­ālo reformu. Ja kādā novadā nav apmierināti ar rezultātu, viņu dēļ nav jācieš visai valstij, jo kopumā likums tika izdiskutēts. Labāk vai sliktāk, tas cits jautājums, bet diskusija notika.

Pašvaldību līmenī referendumi būtu lietderīgi. Tās būtu tās pašas sabiedriskās apspriešanas, tikai ar tiesiskāku spēku. Atklāts jautājums, kuriem ļaut tajā piedalīties. Ja esi pierakstīts pašvaldībā, tev ir tiesības piedalīties, bet nedomāju, ka jāpiedalās tiem, kuri sirdī sevi uzskata par cēsniekiem, bet jau daudzus gadus dzīvo citā pilsētā Latvijā vai pat ārpus tās. Nebūtu korekti, ja šie attālie cēsnieki nobalsotu pretēji tam, kā uzskata tie, kuri novadā dzīvo ikdienā.”

Cēsu Rotari kluba šī gada prezidente Māra Majore – Linē, komentējot pašvaldību referendumu nepieciešamību, norāda, ka tas ir koks ar diviem galiem: “No vienas puses, tas būtu lietderīgi, pie nosacījuma, ja cilvēki aktīvi seko līdzi notiekošajam pašvaldībā, ir zinoši par procesiem. Tad referendumā lēmums tiktu pieņemts, balstoties uz pārdomātu izvēli, taču labi zinām, kā nereti izdara izvēli. Bieži vien viedoklis tiek formulēts virtuves sarunās pēc principa – patīk vai nepatīk -, pēc tā, ko kāds kaut kur kaut kam teicis, un šādā gadījumā referendums ir riskants instruments. Nenoliedzu, būtu labi, ja iedzīvotājiem dotu iespēju ietekmēt lēmumu pieņemšanu pašvaldībā, bet tam jāiet roku rokā ar pilsonisko atbildību, ka iedzīvotājs racionāli izvērtēs savu lēmumu, nevis paļausies emocijām un mirkļa izvēlei.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi