Aizritējis Cēsu Iedzīvotāju forums, kurā aktīvi cēsnieki pulcējās, lai meklētu risinājumus un palīdzētu attīstīties savam novadam. Var runāt par to, vai 55 cilvēki ir daudz vai maz, bet aizdomāties lika kāds cits fakts. Pasākumā, kura viens no uzstādījumiem ir risināt iedzīvotājiem aktuālas problēmas un padarīt dzīvi novadā labāku, ļoti minimāli bija pārstāvēta novada deputātu komanda. Tikai Māris Sestulis un domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs. Vairāk neviena.
Bet šis jau nav vienīgais publiskais pasākums, kurā starp iedzīvotājiem deputātus tikpat kā neredz. Arī septembrī un oktobrī rīkotajās apkaimju tikšanās iegriezās vien rets deputāts. Var jau attaisnoties, ka tā bija pašvaldības speciālistu tikšanās ar iedzīvotājiem, bet vai deputātiem absolūti nemaz neinteresē, par kādām problēmām iedzīvotāji šādos pasākumos runā. Starp citu, afišās bija teikts: “Satiec pašvaldības pārstāvjus.” Vai deputāts nav pašvaldības pārstāvis?
Šādu uzskaitījumu varētu turpināt, un ne vienā vien pasākumā no sanākušajiem izskanējis, ka nav redzami domes deputāti, lai gan tieši viņiem būtu vajadzējis to un to redzēt vai dzirdēt. Ja patinam laiku atpakaļ, tie, kuri piedalās pašvaldības rīkotajos valsts svētku pasākumos, neļaus sameloties, ka arī tur deputāti nav bieži sastopami.
Vai tiešām deputāta pienākums ir tikai tapt ievēlētam un pēc tam darboties tikai domes sēdēs un komitejās? Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā tiešām pienākumu viņiem nav daudz:
1) piedalīties attiecīgās domes lēmumu izpildes kontrolēšanā;
2) izskatīt iedzīvotāju sūdzības un iesniegumus un sniegt atbildi likumā noteiktajā kārtībā un termiņā;
3) ne retāk kā reizi divos mēnešos rīkot iedzīvotāju pieņemšanu.
Kopš šī sasaukuma ievēlēšanas jau pagājuši vairāk nekā četri mēneši, un būtu interesanti zināt, vai katrs deputāts sarīkojis iedzīvotāju pieņemšanu. Pašvaldības mājas lapā nav atrodams, kad iedzīvotāji varētu tikties ar deputātiem, vien norādīts pašvaldības tālrunis un teksts “pēc iepriekšēja pieraksta”. Jāpiebilst, ka ir novadu pašvaldības, kur deputātu privātie tālruņa numuri nav noslēpums. Citās minēts, kad deputātu pieņemšanas laiki, taču ir pašvaldības, kurās tikai deputātu e-pasta adreses un nav pat šis – pēc iepriekšēja pieraksta.
Piekrītu, ka šie pieņemšanas laiki ir diskutējams jautājums, jo, cik zināms, nav daudz to interesentu, bet tas tomēr ir labs žests, ka esam atvērti, pieejami, kā izskanēja pirms vēlēšanām. Tāpēc varbūt pareizāk būt klāt šādos iedzīvotāju sanākšanas brīžos, lai justu novada pulsu, citādāk rodas sajūta, ka deputātiem patiesībā neinteresē, kas notiek novadā, vien atnākt uz obligātajām sēdēm un doties mājās ar mierīgu sirdsapziņu, ka pienākums izpildīts.
Komentāri