Vēl padomju laika apsaimniekošana Ģirts Beikmanis, SIA “CDzP” direktors
Vērtējot daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanu Brocēnos, uzskatu, ka tur situācija ir tāda, kāda pie mums bija padomju laikos. Iedzīvotāji dzīvokļus nav privatizējuši un pārņēmuši savā apsaimniekošanā. Līdz ar to, visas daudzdzīvokļu mājas atrodas pašvaldības bilancē. Tādēļ pašvaldība arī risina visus jautājumus par apsaimniekošanas maksu izlietošanu. Ar to nodarbojas domes komunālā nodaļa, nevis dzīvokļu pārvalde, kā tas ir Cēsīs. Iekasētās apsaimniekošanas maksas netiek tērētas tikai māju remontam, bet tiek izmantotas pat pilsētas labiekārtošanai. Netiek uzskaitīts, cik kura māja apsaimniekošanas naudu maksā, cik iemaksājusi, bet viss nonāk vienā kopējā katlā. Četras mājas, kas tika renovētas pēc vāciešu pieredzes, viennozīmīgi ir ļoti pozitīvs solis, jo šajā projektā Brocēni saņēma Vācijas banku atbalstu. Veikti renovācijas darbi, ieskaitot individuālo siltuma uzskaiti katrā dzīvoklī. Tā kā šīs mājas renovētas uz kredīta, tad iedzīvotāji maksā to procentus. Šie maksājumi uz vienu kvadrātmetru iznāk lielāki, nekā pārējos pilsētas daudzdzīvokļu namos, bet mājas ir sakārtotas un siltākas. Līdz ar to par siltumu iedzīvotājiem jāmaksā mazāk. Uzskatu, ka šis projekts atmaksājas, jo apkures izmaksas samazinātas par 50 procentiem. Mājas ir sakārtotas, jo pirms tam daža bijusi pat avārijas stāvoklī.
Pirms diviem gadiem Cēsīs šīs vāciešu izstrādātās programmas ietvaros bija paredzēts renovēt māju Caunas ielā 6a, kas tika pieteikta projektam. Izdarījām visus nepieciešamos priekšdarbus un tikām līdz īstenošanai, bet projektam bija vajadzīgs 75 procenti dzīvokļu īpašnieku atbalsta balsojums. Daļa iedzīvotāju nobalsoja pret. Iemesls negatīvajam balsojumam – projekta īstenošanas gadījumā, 12 līdz 14 gadus par apsaimniekošanu būtu jāmaksā apmēram 60 līdz 65 santīmi par kvadrātmetru. Tomēr mājai Caunes ielā 6a kapitālais remonts būs jāveic obligāti, jo tai ir lielas konstrukcijas problēmas. Patlaban meklējam projektētājus, lai, veicot paneļu nostiprināšanu, nesabojātu dzīvokļus no iekšpuses. Risinājumu atradīsim, bet tad šai mājai vairs nebūs tas pilnais servisa komplekts, ko varēja sniegt vāciešu projekts.
Atgriežoties pie Brocēnu daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanas pieredzes, uzskatu, ka mums, cēsniekiem, no tās nav daudz ko mācīties. Praksē redzējām, kā veikts šis kompleksais pasākums – renovācija, kādi ir rezultāti. Tas ir uzskatāms piemērs, bet apsaimniekošanas modelis ir novecojis. Mēs Cēsīs daudzdzīvokļu mājām mainām jumtus un logus, sakārtojam apkuri un kanalizācijas sistēmas, bet Brocēnos, izņemot šīs četras renovētās mājas, citās ēkās nekādi uzlabojumi nenotiek.
Komentāri