Pirmdiena, 21. aprīlis
Vārda dienas: Marģers, Anastasija

Boikota ilūzija

Druva
00:00
19.02.2008
18

Pa internetu un pēc tam jau arī masu saziņas līdzekļos klejo uzsaukums no 11. februāra desmit dienas neiegādāties piena izstrādājumus, tādējādi protestējot pret augstajām piena cenām lielveikalos. Aizkustinoši vērot, kā cilvēki šādās “lietussargu reizēs” saausās ar savu mazo apņemšanos protestēt pret to, kas nu kurā reizē pasludināts par slikto. Mazāk aizkustinoši ir tas, cik labprāt cilvēki ir gatavi piedalīties akcijās, no kurām vairāk slikta nekā laba.

Inflācija apēd daudzu cilvēku ienākumus. Tajā, ka cenas ceļas, vainīga ne vienmēr ir valdība. Dažkārt tirgu kontrolējošie uzņēmumi izveido karteli un nosaka tirgus cenu, savā starpā vienojoties, nevis sekojot piedāvājuma un pieprasījuma attiecībām. Šādi gadījumi vismaz hipotētiskā līmenī ir bijuši. Piemēram, pērn Konkurences padome lielākajiem degvielas tirgotājiem izteica apsūdzības par dominējošā stāvokļa izmantošanu degvielas tirgū. Līdzīgi rīkoties ar cenām un to celšanu var arī veikalu tīkli. To tirgū ir samērā nedaudz, lai tirgus būtu pārskatāms – zināmi ir spēlētāji, konkurenti un viņu sekmes.

Šķiet, šāda nepierādīta iespējamība ir mudinājusi cilvēkus iesaistīties protesta tīklā. Shēma ir vienkārša un naiva: ja pietiekami daudz cilvēku nepirks kādu preci, tad tirgotājiem nāksies samazināt cenas. Taču tikpat labi tas var likt pārdevējiem nomainīt preču sortimentu un tirgot to, ko pērk, neko nezaudējot. Zaudē vienīgi ražotāji, kura preces veikalam vairs nav vajadzīgas.

Parasti ražotāja līgumā ar veikalu tīklu ir noteikts: gadījumā, ja prece netiek pārdota, pārdevējs ražotājam atlikumu atdod atpakaļ. Līdz ar to boikota uzsaukumā ietvertā ideja, ka desmit dienu laikā piena ražojumu derīguma termiņš beigsies un tirgotājiem radīsies zaudējumi, ir aplama. Vēl vairāk – ja tirgotājs secina, ka noteikta prece veikalā pirkta netiek, tas nozīmē, ka tirgotājs to no ražotāja vairs nepirks. Akcijas bilance: nepērkot piena izstrādājumus, mēs izrēķināmies nevis ar tirgotājiem, bet gan ar ražotājiem.

Tirgus ekonomikā pārdevējs vēlas pārdot preci par maksimālo augstāko cenu. No šāda aspekta raugoties, efektīvākais boikots, kam patiešām ir reāla ietekme uz tirgu, ir nevis kāda plānveidīga akcija, bet gan pircēju neorganizēta reakcija uz augstu cenu. Cilvēki ar zemāku ienākumu līmeni paši pret savu gribu daudzas preces ignorē ik dienas, jo vienkārši nevar tās atļauties. Kamēr cilvēki var atļauties, tikmēr cenas var celt. Līdz ar to īstu boikota disciplīnu nodrošina nevis kaprīza sajūta, ka cenas ir par augstu, bet gan nespēja kāroto iegādāties. Un, tā kā pārtikas izstrādājumi pieder pie ražojumiem, bez kuriem iztikt grūti, nepirkšanas disciplīnu ilgtermiņā, domājams, spēs parādīt tikai motivētākie.

Desmit dienas ilga akcija diez vai dos kādu nāvējošu triecienu kapitālistu biznesam un diez vai arī iznīcinās Latvijas pienkopību. Protams, var iet tālāk, ja pirmā akcija izrādīsies veiksmīga (šaubos, vai veikalnieki to atzīs), boikota termiņus un preču grupas var paplašināt. Lai veikalnieki atzītu problēmas ar noietu, būtu nepieciešams daudzus mēnešus iztikt bez piena izstrādājumiem.

Patērētāju un ekonomikas radītos grūtajos apstākļos izdzīvos stiprākais. Un, gribi vai negribi, bet stiprākās ir starptautiskās korporācijas, tīkli un apvienības. Latvijas zemnieks ar savu saimniecību, kas attīstīta par kredīta naudu, ir iznīcināms, ja pāris mēnešus nebūs spējīgs samaksāt bankai kredīta procentus. Lielajiem uzņēmumiem turpretim ir resursi, lai pārdzīvotu ne tikai īslaicīgas un skaidri paredzamas boikota akcijas (akcijas noteikumi ir pieejami arī tiem, pret ko cilvēki vēršas). Savukārt vietējā piensaimnieka zaudējums lielveikaliem nav nekāda bēda – pienu var ievest arī no citām valstīm.

Akcijas uzsaukumā teikts, ka ir “pieļaujams iegādāties šis preces tirgū vai pie zināmiem zemniekiem”. Ja reiz tirgos pārdevēji precei neliek mistisko uzcenojumu, kurā tiek apsūdzēti lielveikali, kāpēc cilvēki netiek aicināti vienkārši nomainīt iepirkšanās vietas? Tāpēc, ka pašiem jau patīk lielveikali, mēs no tiem esam atkarīgi ne mazāk, kā veikali no mums. Mūsu vidū nav neviena Mahatmas Gandija, kurš pagājušā gadsimta 20. gados iedrošināja indiešus nepirkt ārzemju, it sevišķi britu koloniālistu preces un nesadarboties ar britu institūcijām, tādējādi gan graujot Lielbritānijas pozīcijas, gan stiprinot neatkarības cīnītāju pašapziņu.

Pašlaik tā saucamais boikots ir tikai bērnišķīga kājiņas piesišana pie zemes, prasot, lai tuvējais lielveikals preces pārdotu par tādu cenu, kādu mēs gribētu (un ne tādu, kādu būtu gatavi maksāt). Šie ir kaķa lāsti tā vietā, lai kaut ko patiešām mainītu. Taču kopš lietussargu revolūcijas Latvijā nevienam neko mainīt nevajag – pietiek tikai ar kopīgu pulcēšanos un pārmaiņu ilūzijām.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
44

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
44

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
48

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
50

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
38

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
69

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
17
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
28
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
22
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Sludinājumi