Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Boikota ilūzija

Druva
00:00
19.02.2008
10

Pa internetu un pēc tam jau arī masu saziņas līdzekļos klejo uzsaukums no 11. februāra desmit dienas neiegādāties piena izstrādājumus, tādējādi protestējot pret augstajām piena cenām lielveikalos. Aizkustinoši vērot, kā cilvēki šādās “lietussargu reizēs” saausās ar savu mazo apņemšanos protestēt pret to, kas nu kurā reizē pasludināts par slikto. Mazāk aizkustinoši ir tas, cik labprāt cilvēki ir gatavi piedalīties akcijās, no kurām vairāk slikta nekā laba.

Inflācija apēd daudzu cilvēku ienākumus. Tajā, ka cenas ceļas, vainīga ne vienmēr ir valdība. Dažkārt tirgu kontrolējošie uzņēmumi izveido karteli un nosaka tirgus cenu, savā starpā vienojoties, nevis sekojot piedāvājuma un pieprasījuma attiecībām. Šādi gadījumi vismaz hipotētiskā līmenī ir bijuši. Piemēram, pērn Konkurences padome lielākajiem degvielas tirgotājiem izteica apsūdzības par dominējošā stāvokļa izmantošanu degvielas tirgū. Līdzīgi rīkoties ar cenām un to celšanu var arī veikalu tīkli. To tirgū ir samērā nedaudz, lai tirgus būtu pārskatāms – zināmi ir spēlētāji, konkurenti un viņu sekmes.

Šķiet, šāda nepierādīta iespējamība ir mudinājusi cilvēkus iesaistīties protesta tīklā. Shēma ir vienkārša un naiva: ja pietiekami daudz cilvēku nepirks kādu preci, tad tirgotājiem nāksies samazināt cenas. Taču tikpat labi tas var likt pārdevējiem nomainīt preču sortimentu un tirgot to, ko pērk, neko nezaudējot. Zaudē vienīgi ražotāji, kura preces veikalam vairs nav vajadzīgas.

Parasti ražotāja līgumā ar veikalu tīklu ir noteikts: gadījumā, ja prece netiek pārdota, pārdevējs ražotājam atlikumu atdod atpakaļ. Līdz ar to boikota uzsaukumā ietvertā ideja, ka desmit dienu laikā piena ražojumu derīguma termiņš beigsies un tirgotājiem radīsies zaudējumi, ir aplama. Vēl vairāk – ja tirgotājs secina, ka noteikta prece veikalā pirkta netiek, tas nozīmē, ka tirgotājs to no ražotāja vairs nepirks. Akcijas bilance: nepērkot piena izstrādājumus, mēs izrēķināmies nevis ar tirgotājiem, bet gan ar ražotājiem.

Tirgus ekonomikā pārdevējs vēlas pārdot preci par maksimālo augstāko cenu. No šāda aspekta raugoties, efektīvākais boikots, kam patiešām ir reāla ietekme uz tirgu, ir nevis kāda plānveidīga akcija, bet gan pircēju neorganizēta reakcija uz augstu cenu. Cilvēki ar zemāku ienākumu līmeni paši pret savu gribu daudzas preces ignorē ik dienas, jo vienkārši nevar tās atļauties. Kamēr cilvēki var atļauties, tikmēr cenas var celt. Līdz ar to īstu boikota disciplīnu nodrošina nevis kaprīza sajūta, ka cenas ir par augstu, bet gan nespēja kāroto iegādāties. Un, tā kā pārtikas izstrādājumi pieder pie ražojumiem, bez kuriem iztikt grūti, nepirkšanas disciplīnu ilgtermiņā, domājams, spēs parādīt tikai motivētākie.

Desmit dienas ilga akcija diez vai dos kādu nāvējošu triecienu kapitālistu biznesam un diez vai arī iznīcinās Latvijas pienkopību. Protams, var iet tālāk, ja pirmā akcija izrādīsies veiksmīga (šaubos, vai veikalnieki to atzīs), boikota termiņus un preču grupas var paplašināt. Lai veikalnieki atzītu problēmas ar noietu, būtu nepieciešams daudzus mēnešus iztikt bez piena izstrādājumiem.

Patērētāju un ekonomikas radītos grūtajos apstākļos izdzīvos stiprākais. Un, gribi vai negribi, bet stiprākās ir starptautiskās korporācijas, tīkli un apvienības. Latvijas zemnieks ar savu saimniecību, kas attīstīta par kredīta naudu, ir iznīcināms, ja pāris mēnešus nebūs spējīgs samaksāt bankai kredīta procentus. Lielajiem uzņēmumiem turpretim ir resursi, lai pārdzīvotu ne tikai īslaicīgas un skaidri paredzamas boikota akcijas (akcijas noteikumi ir pieejami arī tiem, pret ko cilvēki vēršas). Savukārt vietējā piensaimnieka zaudējums lielveikaliem nav nekāda bēda – pienu var ievest arī no citām valstīm.

Akcijas uzsaukumā teikts, ka ir “pieļaujams iegādāties šis preces tirgū vai pie zināmiem zemniekiem”. Ja reiz tirgos pārdevēji precei neliek mistisko uzcenojumu, kurā tiek apsūdzēti lielveikali, kāpēc cilvēki netiek aicināti vienkārši nomainīt iepirkšanās vietas? Tāpēc, ka pašiem jau patīk lielveikali, mēs no tiem esam atkarīgi ne mazāk, kā veikali no mums. Mūsu vidū nav neviena Mahatmas Gandija, kurš pagājušā gadsimta 20. gados iedrošināja indiešus nepirkt ārzemju, it sevišķi britu koloniālistu preces un nesadarboties ar britu institūcijām, tādējādi gan graujot Lielbritānijas pozīcijas, gan stiprinot neatkarības cīnītāju pašapziņu.

Pašlaik tā saucamais boikots ir tikai bērnišķīga kājiņas piesišana pie zemes, prasot, lai tuvējais lielveikals preces pārdotu par tādu cenu, kādu mēs gribētu (un ne tādu, kādu būtu gatavi maksāt). Šie ir kaķa lāsti tā vietā, lai kaut ko patiešām mainītu. Taču kopš lietussargu revolūcijas Latvijā nevienam neko mainīt nevajag – pietiek tikai ar kopīgu pulcēšanos un pārmaiņu ilūzijām.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi