Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Bibliotēkas joprojām ir vajadzīgas

Druva
00:00
16.01.2007
10

Cēsu centrālās bibliotēkas direktore

Viens no būtiskākajiem jautājumiem Cēsu centrālās bibliotēkas darbā ir telpas. Šīs mums ir daudz par šaurām, kaut atrašanās vieta ir ļoti izdevīga. Pilsētas domei bijuši vairāki varianti, taču īstas skaidrības joprojām nav. Dome paliek pie tā, ka pilsētā kaut ko būvēs un bibliotēka būs tur. Varbūt tā būs koncertzāles ēka? Ja tirgus laukumā būvēs lielu vairākstāvu ēku tirdzniecības centram, kādā tās stāvā varētu būt bibliotēka. Tas nemaz nav tik nepieņemami. Ja būs labs projekts un labi uzbūvēs, tad arī tā varētu būt.

Šajās telpās šauri ir grāmatām, šauri arī apmeklētājiem, īpaši lasītavā. Nepieņemami ir tas, ka bērnu bibliotēka atrodas citā vietā. Arī tur ir šauri, aizņem kultūras centra telpas, kas pašiem vajadzīgas. Mums jābūt vienā ēkā ar plašām telpām. Varētu būt arī šajā mājā pēc pamatīgas rekonstrukcijas. Bet nav zināms, kas iznāktu dārgāk – tā vai jaunas ēkas celtniecība.

Grāmatu krājums ir pietiekami bagāts. Iegādājamies iespējami jaunās. Daiļliteratūra ir labi nokomplektēta, veidojam nozaru literatūras krājumu. Taču mums ir daudz studentu, Cēsīs ir augstskolas, ir neklātnieki. Augstskolu bibliotēkās mācību grāmatu nepietiek. Un mums nav vairāk kā divi, trīs eksemplāri no katras. Nevaram nodrošināt visu, ko vajag. Ne mums naudas, ne telpu, kur glabāt. Latviešu valodā reti izdod grāmatas, kādas padomju laikā bija – par televīziju, automašīnām… Tehniskās literatūras plauktos ir lieli robi.

Grāmatām un periodikai gadā izdodam divpadsmit tūkstošus latu. Pērn nopirkti pāri par trim tūkstošiem grāmatu. Ir vēl dāvinājumi, atvietotās nozaudēto vietā. Kultūrkapitāla fondā bija divas mērķprogrammas tieši bibliotēkām.

Galvenie mūsu lasītāji ir jaunieši, pensionāri un strādājošā inteliģence. Nāk cītīgi daiļliteratūras lasītāji. Mums ir maksas abonements, par to galvenokārt interesējas inteliģence. Retāk iet uz grāmatnīcām, par 30 santīmiem ātri pie mums var dabūt interesējošo lasāmvielu. Iecerēts, ka nākamgad bibliotēkas abonementu likvidēsim.

Agrāk izdoto klasisko literatūru visvairāk lasa skolēni kā obligāto. Trimdas literatūru, kuru saņēmām no ārvalstu latviešu organizācijām, ļoti lasīja 90. gados, nu šī aizraušanās beigusies. Trimdas latvieši piedāvā joprojām, taču mums šīs literatūras pietiek.

Tātad lasa to, kas ir jauns, mazāk agrāk izdoto. Ja kāds darbs izdots agrāk un tagad, tad vajag to jauno, kaut saturs vienāds. Daudz lasa populārās grāmatas, kuras ieguvušas sabiedrības atzinību. Romānus lasa labprātāk nekā stāstus, liela lasītāju daļa no biezām grāmatām nebaidās. Ar dzejas lasīšanu pārāk neaizraujas, taču nelielai daļai tā vajadzīga. Katru grāmatu, kas ir mūsu fondā, var saņemt jebkurš rajona iedzīvotājs, mēs izmantojam pagastu bibliotēku krājumus. Grāmatas krievu valodā lasa arvien mazāk. Jaunieši krievu valodu nezina, bet angļu valodā spēj lasīt.

Lasītāju skaits bibliotēkā nepieaug, tā ir visā Latvijā. Domājām, ka, grāmatām esot dārgām, nāks uz bibliotēkām. Taču tā nav. Ir internets, īpaši skolēniem izdevīgi nepieciešamo materiālu paņemt internetā.

Kopā ar bērnu bibliotēku mums ir apmēram 5,6 tūkstoši lasītāju. Dienā vidēji abas bibliotēkas apmeklē apmēram 250 – ņem grāmatas, strādā lasītavā. Tātad bibliotēkas joprojām ir vajadzīgas.

Būtiska problēma ir parādnieki. Grāmatas ir dārgas, dažas, īpaši studenti, nozaudē, gan klātnieki, gan neklātnieki. Žēl, ka zaudējam mācību literatūru.

Lasītāji pret grāmatām izturas pieņemami, taču daudzas joprojām tiek izdotas neizturīgas, krīt ārā no vākiem. Bibliotēkas izjūt, ka visā valstī nav neviena, kas nodarbotos ar grāmatu pielabošanu.

Rajona padome mums dod naudu, vairāk nekā desmit tūkstošus latu grāmatām, metodiskajam darbam, pieredzes braucieniem. Tos organizējam visiem rajona bibliotekāriem, kā arī mācības, seminārus.

Uz lasītavu nāk arī bezpajumtnieki. Nāk rīta pusē, lasa. Uzvedas pieņemami. Ja kāds dzēris, raidām projām. Ne vienmēr viņi to saprot. Nāk pensionāri, pievakarēs jaunieši. No janvāra mums interneta izmantošana ir bez maksas. Ir interneta lasītava, kurā seši datori. Pārsvarā te strādā jaunieši. Viena stunda katram garantēta. Būs vietu rezervēšana, iepriekšēja pierakstīšanās.

Turpinām novadpētniecības darbu. Veidojam datu bāzi, bet krājam arī mapēs. Tās izmanto arvien mazāk. Apmeklētāji priecīgi, ka ir bagāts materiāls, bet iepazīšanās ar to prasot daudz laika. Un tomēr vāksim, krāsim un apkoposim.

Pērn notika bibliotēku akreditācija. Tāda ir tikai Latvijā, nevienā citā pasaules valstī. Ministrija izveidoja komisiju. Mēs nopietni gatavojāmies. Pirms gada mūs akreditēja. Cēsu centrālās bibliotēkas darbs novērtēts atzinīgi.

Kopā ar bērnu bibliotēku mums ir 30 darbinieku, bibliotekārie speciālisti – 22. Gandrīz visiem ir atbilstoša izglītība, kam tādas nav, mācās. Cēsu dome mūsu studentus atbalsta arī materiāli. Kadru mainība neliela. Arī jaunā maiņa ir stabila. Esam apmierināti arī ar atalgojumu, tas palielinās. Par atzinību Cēsu domei jāsaka, ka mūsu bibliotēkas darbiniekiem ir vienas no lielākajām bibliotekāru algām Latvijā.

Labi noorganizēta tālākizglītība. Prasmīgi šo darbu vada Nacionālā bibliotēka un Latvijas universitāte. Visi mūsu bibliotekāri mācās bez maksas. Visi esam apmācīti datoru, interneta lietošanā, datu bāzes veidošanā. Prasmīgi darbojas Latvijas bibliotekāru biedrība un tās Vidzemes nodaļa, ko vada mūsu Gunta Romanovska.

Literāro pasākumu ir daudz. Katru mēnesi bijis vismaz viens. Nauda tiem dabūta no Kultūrkapitāla fonda. Pirms gadiem desmit uz pasākumu nāca labi ja cilvēku 20, tagad ievērojami vairāk, pat 80 un 100. Mums nav telpu, kur šos sarīkojumus rīkot, pašu telpās vieta tikai 30 interesentiem. Bieži izmantojam Cēsu domes ēku. Grūti izdomāt, kurus autorus aicināt. Ne vienmēr var dabūt visvairāk lasītos. Bibliotēkām literārie pasākumi obligāti nav jāorganizē. Dažas to dara, citas ne.

Kultūrkapitāla fonds atbalsta bērnu un jauniešu pasākumus. Bet kāpēc tikai? Vai citu paaudžu cilvēki nav pelnījuši tādu pašu uzmanību? Skolās taču ir interešu pulciņi, sporta nodarbības, citas iespējas. Citu paaudžu cilvēkiem tādu nav.

Par lielām finanšu problēmām mūsu bibliotēkā nevaram gausties.

Lasītāju aptaujā, kas patīk, kas ne, atbildes ir dažādas – telpas par šaurām, varētu būt modernāk, darba laiks garāks. Kamēr dome nespiež, to nemainīsim. Pierakstījis Verners Rudzītis

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
12

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
13

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
15

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
26

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
25

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Šleseram un Rosļikovam neizdevās

14:51
13.11.2024
36

Ja reizēm, palasot soci­ālo saziņas vietņu komentārus par parlamentu, kuru paši esam ievēlējuši, un valdību, kuru tie mūsu ievēlētie izraudzījušies, šķiet, ka sabiedrībai ir mentālās veselības problēmas, tomēr jāatzīst – kopumā esam stabili apdomīgi, saprātīgi un mums netrūkst kritiskās domāšanas. Tā jāsecina, kad mediji ziņo – pirms gada Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) iesniegto iniciatīvu par […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
20
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
2
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
24
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi