Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Bērniem pienākas mācību grāmatas bez maksas

Druva
23:00
28.08.2008
5

Ja vecāki spiesti iegādāties mācību grāmatas par personiskajiem līdzekļiem, tiek pārkāptas bērnu tiesības uz bezmaksas izglītību, secinājis tiesībsargs Romāns Apsītis un aicinājis par šo jautājumu diskutēt Izglītības un zinātnes ministrijas amatpersonas, izglītības nozares vadītājus pašvaldībās, skolu direktorus.

“Gan Latvijas Republikas Satversmē, gan vairākos Latvijai saistošos starptautiskajos dokumentos noteiktas tiesības uz bezmaksas izglītību, kas nozīmē arī nodrošināšanu ar mācību materiāliem. Taču ne visas skolu bibliotēkas var pilnībā apgādāt audzēkņus ar mācību grāmatām un citiem mācību procesā nepieciešamajiem līdzekļiem,” uzsvēris tiesībsargs un paskaidrojis, ka, attīstoties izpratnei par tiesībām uz bezmaksas izglītību, būtu arī jāvērtē skolēnu apgādāšana ar bezmaksas mācību burtnīcām un citiem nepieciešamajiem palīgmateriāliem. Citās valstīs, piemēram, Igaunijā, Somijā un citviet skolēni vismaz pamatskolās pilnībā nodrošināti ar mācību grāmatām, vien vidusskolas posmā daļa izdevumu jāuzņemas vecākiem. Igaunijā no šī mācību gada tiks nodrošinātas arī bezmaksas darba burtnīcas.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) uzreiz atbildējusi- skolēnu vecāki mācību grāmatas spiesti iegādāties tikai retos gadījumos, atgādinot, ka pērnajā mācību gadā dienas skolās uz vienu skolēnu vidēji ir 27 mācību grāmatas. “Cits jautājums, ja vecāki bērna ērtībai vēlas iegādāties otru mācību grāmatu komplektu lietošanai mājās,” skaidrojusi ministrija un piebildusi: ”Ceram, ka nākamajos gados kopīgi ar iesaistītajām institūcijām un partneriem no valsts budžeta izdosies nodrošināt normatīvos paredzēto finansējumu.”

IZM informē, ka saskaņā ar valsts budžetu 2008.gadā finansējums uz vienu skolēnu un pedagogu mācību līdzekļu iegādei ir 4,12 lati. Pagājušajā gadā tas bija 3,87 lati, bet 2006.gadā – tikai 1,86 lati. Salīdzinājumā ar 2007.gadu, šogad finansējums netika palielināts un vidējā skaitļa pieaugums ir saistīts ar skolēnu skaita samazināšanos.

Gatavojot 2008.gada valsts budžeta projektu, IZM prasīja piešķirt 10 latu uz vienu skolēnu un pedagogu jeb aptuveni 3,5 miljonus latu, taču šim mērķim piešķīra vien nedaudz vairāk par miljonu.

Savukārt Tiesībsarga birojā skaidro- lai nodrošinātu noteikto finansēšanas normatīvu septiņu latu apmērā, paredzēts, ka trūkstošo daļu sedz pašvaldības, to piešķirtais finansējums šim nolūkam atšķiras. Tiesībsargs arī norāda, ka valsts noteiktais finansējums mācību grāmatu iegādei vienam skolēnam – septiņi lati – šobrīd ir nepietiekams, ņemot vērā faktiskās cenas. Tāpat arī pašvaldību iespējas līdzfinansēt grāmatu iegādi ne vienmēr ir pietiekamas.

“Druva” iztaujāja Cēsu rajona izglītības pārvaldes vadītāju Tāli Jaunzemi par situāciju mūsu rajona pilsētu un lauku skolās.

“Situācija pašvaldībās atšķirīga, bet varu teikt, ka mūsu rajona skolās tā ir ļoti laba. Vismaz 90 procentos gadījumu vecākiem nav jāiegādājas mācību grāmatas. Izņēmums – dažās mācību iestādēs, arī pilsētas skolās, vecākiem ir jāpērk grāmatas un mācību materiāli angļu valodas apgūšanai.

Esam cīnījušies, lai skolās mācību grāmatu iegādē būtu pēctecība, lai nopērkot šogad, nākamajā gadā tās varētu izmantot, lai atkal nav jāpērk jaunas. Iepriekš bija standartu maiņa, tad arī grāmatas jāmaina, bet tagad jārīkojas taupīgāk un līdzi jārēķina.

Daudzās skolās mācību grāmatas iznomā, uzskatu, ka ieguvums – disciplīna, bērnu atbildība pret grāmatu glabāšanu. Kaut niecīga nomas maksa liek rīkoties atbildīgāk, un skolas tādu politiku drīkst lietot, ja pašvaldība to atbalstījusi un pieņēmuši saistošos noteikumus par mācību grāmatu nomu. Tas, protams, jāizrunā ar vecākiem un bērniem. Un, ja kaut kur mācību grāmatu pietrūkst, tad tam pamatā ir tikai finanšu trūkums. Bet pie mums problēmu būtiski mainīja rajona padomes attieksme, gandrīz dubultojot summu mācību grāmatu iegādei. Līdzekļus sadalījām proporcionāli skolām, vērtējot izglītojamo skaitu. Tomēr, ja skatos no otras puses, tad fantastiski aug grāmatu cenas. Un atkal meklējam risinājumus, pērkam grāmatas izdevniecībās, vairumā, lai sanāk lētāk. Mēs esam centušies, cik labi vien var, mācību grāmatu jautājumu sakārtot.

Teorētiski vecāki var atnākt uz skolu un sacīt- pat vienas mācību grāmatas iegāde nav mana problēma. Tā tiešām ir valsts, pašvaldības problēma, bet te uzsveru- tad valstij ir jānosauc obligātie pašvaldības un vecāku pienākumi bērnu izglītošanas nodrošinājumā. Valstī nav definēts, kas ir bezmaksas izglītība. Ja strikti turamies pie vārda- bezmaksas, tad jautājums- vai skolas somas, rakstāmlietas, burtnīcas arī pirks valsts, pašvaldība? Līdz šim to darīja un dara vecāki.”

Sagatavojusi Ilze Kalniņa

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
22
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi