Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par valsts apmaksātu zobārstniecību bērniem akūtās situācijās.
Iniciatīvas autore Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga uzsvērusi, ka jāpanāk, lai katrā Latvijas reģionā bērniem līdz 18 gadu vecumam ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi visu diennakti, lai nepieļautu situāciju, ka neatliekamā medicīniskā palīdzība netiek sniegta kādā noteiktā jomā, īpaši bērniem, kā arī pietiekama finansējuma piešķiršana bērnu zobārstniecībai, lai mazinātu šīs ārkārtas situācijas.
Šobrīd, ja bērnam sāk sāpēt zobs darba dienu vakaros vai brīvdienās, valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus nav iespējams saņemt, turklāt reģionos pat privātā sektora zobārstniecības prakses visbiežāk pēc darba laika nestrādā, vecākiem vajag transportu un finanses, lai bērnu aizvestu uz Rīgu un akūto situāciju atrisinātu. I.Vanaga “Druvai” norādīja: “Nevar būt tāda situācija, ka jābrauc uz Rīgu, jāsēž “dzīvajā” rindā, bet arī tad nav garantijas, ka kāds speciālists tiešām varēs mazo pacientu pieņemt.”
Problēmu vēl vairāk saasina tas, ka ne visi iedzīvotāji var atļauties zobārsta apmeklējumu, kā arī garās rindas pakalpojuma saņemšanai, kas palielina akūtu situāciju veidošanos, jo pa to laiku viens bojāts zobs jau veicina kariesa veidošanos blakus zobos. Iniciatīvas autore norāda, ka trūkst arī zobārstu, kas specializējušies bērnu zobārstniecībā: “Redzam situāciju valstī – vecāki bieži vien ir gatavi maksāt par bērnu zobu labošanu, lai nebūtu jāgaida garās rindās, tomēr pat par maksu vizīte jāgaida ilgi. Ja šāda situācija būtu ar citu mediķu pieejamību, akūtu situāciju būtu daudz vairāk, jo tās netiktu laikus atrisinātas. Arī es piedzīvoju brīdi, ka bērnam pēc viena zoba salabošanas sāka sāpēt cits zobs, bet, pat piesakoties privātā klīnikā, atbildēja, ka uz akūtiem gadījumiem jau izveidojusies rinda. Gaidījām starp šiem pacientiem, kad varēs mūs pieņemt. Situācija ir skarba. Un reģionos tā ir vēl sarežģītāka. Tāpēc šim jautājumam jābūt valdības dienaskārtībā un jārod risinājums.”
Ja nepieciešamais balsu skaits – 10 tūkstoši parakstu – tiks saņemts pietiekami ātri, priekšlikumu varēs iesniegt Saeimai ar prasību, lai jau 2021. gada budžetā tiktu rasts finansējums bērnu zobārstniecības pieejamībai. Idejas autori piedāvā divus risinājumus: viens paredz piešķirt finansējumu 2021.gada valsts budžetā un vidēja termiņa budžetā, lai nodrošinātu darba algas zobārstniecības speciālistiem, kā arī lai nodrošinātu atbilstīgus resursus pakalpojuma sniegšanai – telpas, iekārtas, medikamentus un citus. Savukārt otrs risinājums paredz izstrādāt mehānismu, kā kompensēt 100% apmērā izdevumus par bērnam ārkārtas situācijā sniegto zobārstniecības pakalpojumu. I.Vanaga vērtē, ka finansējumam jābūt no valsts budžeta, šo slogu nevajadzētu uzlikt uz pašvaldību pleciem. Medicīnas jomas eksperti varētu izvērtēt, kurās vietās ģeogrāfiski būtu atbilstošāk šādam pakalpojumam atrasties.
Māmiņa Karina Bērziņa teic, ka akūtā situācijā bērnu vedusi uz Ģimenes zobārstniecību, jo tā Cēsīs bija iestāde, kurā palīdzību varēja saņemt visātrāk. Kļūstot par patstāvīgajiem klientiem, bērni tagad saņem valsts apmaksātu pakalpojumu: “Gada sākumā vienmēr cenšos paspēt pieteikties uz kvotām, pagaidām tas izdevies. Tad daļu, tomēr ne visus zobus, bērniem var salabot bez maksas, dēlam vienmēr ir vairāki caurumiņi. Esmu tikai par, ka valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi bērniem būtu vienmēr pieejami.” Arī Zane Rubika piekrīt, ka situācija ģimenēm ar bērniem ir neapskaužama: “Maniem bērniem diemžēl zobi sāka bojāties jau no divu gadu vecuma, tādēļ nācās braukt uz Rīgu pie maksas zobārsta, jo vismaz tobrīd Cēsīs nebija iespēja salabot zobus tik mazam bērnam. Akūtos gadījumos tikt pie zobārsta nav iespējams, jo pie šiem speciālistiem jāpierakstās vismaz divus mēnešus iepriekš. Savukārt, interesējoties par valsts finansētajām kvotām, vienmēr esmu saņēmusi atbildi, ka tās ļoti ātri beidzas un nav pieejamas. Tā sanāk tērēt prāvus līdzekļus par bērnu zobu salabošanu. Pēdējā reizē zobārstniecībā samaksāju 100 eiro. Lai salabotu trīs bērniem zobus, jārēķinās ar pusalgu, bet pieļauju, ka kādam pat ar visu mēneša darba samaksu. Tāpēc situācija Latvijā šajā ziņā ir diezgan bēdīga.”
Komentāri