Trešdiena, 25. decembris
Vārda dienas: Stella, Larisa

Bēgļi, kļūdas un sekas

Jānis Buholcs
11:48
13.01.2016
7

Gadu mijā Ķelnē un citviet imigrantu veiktie briesmīgie uzbrukumi vietējiem iedzīvotājiem ir skarbā veidā parādījuši Eiropas un it īpaši jau Vācijas bēgļu politikas nepilnības. Pašlaik ļoti svarīgi racionāli izvērtēt, kāpēc ir noticis tas, kas ir noticis, un ko tas nozīmē pašreizējās bēgļu krīzes risināšanas kontekstā.

“Druvas” slejās bēgļu tēmai esmu pieskāries vairākkārt. Esmu no tiem, kas pret bēgļiem neizturas noraidoši. Kā šādas pozīcijas pārstāvim šajā laikā man šķiet īpaši svarīgi noformulēt, kā notikušais iekļaujas diskusijās par bēgļiem. Īsumā: tas mazāk stāsta par iemesliem uzņemt vai neuzņemt bēgļus vispār un vairāk – par valstu nespēju veidot tādu imigrācijas politiku, kas neapdraudētu pašus pilsoņus. Tas nav viens un tas pats.

Publiskajā telpā pēdējo dienu laikā nav trūcis viedokļu, kuros faktu vietā ir emocijas – bet tās šeit nekā nepalīdz. Ne reizi vien tiešā vai netiešā veidā ir izskanējis apgalvojums, ka bēgļu atbalstītāji ir arī izvarotāju atbalstītāji. Taču tas ir absurdi. Publiskajā telpā neesmu manījis nevienu, kurš sacītu, ka Jaungada naktī vairākās vietās Eiropā pastrādātie seksuālie un cita veida noziegumi būtu attaisnojami. Cita lieta, ka diskusijās par bēgļiem allaž ir bijušas dažādas neērtākas tēmas, par kurām politiķi un aktīvisti izvairās runāt, un daļā pret bēgļiem pozitīvi noskaņoto nav trūcis arī naivu priekšstatu par imigrācijas sekām (vai to neesamību). Taču tas ir kas pavisam cits nekā noziegumu ignorēšana.

Neizlēmīgā Eiropa

Latvija ir ratificējusi ANO Konvenciju par bēgļa statusu. Līdz ar to nav iedomājama situācija, ka mēs varētu paziņot, ka uz mums bēgļi neattiecas, jo viņi mums nepatīk. Bēgļu atbalstīšanai nav nekāda sakara ar simpātijām pret viņiem.

Lielākās diskusijas Latvijā gan ir izraisījis nevis tas, vai bēgļi jāuzņem vispār, bet gan – kuri ir jāuzņem. Proti, ir izskanējis daudz iebilžu pret to cilvēku izmitināšanu, kas ir ieradušies citās Eiropas valstīs – it īpaši jau Itālijā un Grieķijā -, kuras ar šo pieplūdumu vienas pašas netiek galā.

Uzreiz jāpasaka – veids, kā Eiropa bēgļu krīzi risina, ir aplams. Eiropas līderi gadiem ilgi ir ignorējuši briestošo bēgļu krīzi un nav spējuši vienoties par optimālu risinājumu, kas novērstu nekontrolētas bēgļu straumes. Arī pašlaik Eiropa nevis novērš iemeslus, kuru dēļ šis lielais un pāri atsevišķu valstu spēkiem esošais pieplūdums ir bijis iespējams, bet gan turpina gaidīt, ka problēma pati ar laiku izgaisīs. Bēgļus Brisele pēc solidaritātes principa cenšas sadalīt starp dalībvalstīm. Šādi risināt jautājumu par tagad ienākušo cilvēku izmitināšanu var. Taču ir īstermiņa risinājums – migrācija jau ar to nebeigsies, nāksies uzņemt un dalīt vēl un vēl. Eiropas Savienības ārējās robežas ir cauras. Savukārt veidot bēgļu centrus ārpus savām robežām, tādējādi būtiski samazinot pašreizējās plūsmas Eiropas iekšienē, politiķi nav vēlējušies. Nespēja uz efektīvu rīcību sāpīgi atspēlējas – un ne jau tikai Vācijai.

Un tomēr pat šīs nebūšanas neatceļ starptautiskā bēgļu režīma principu – ja cilvēks ir ieradies citā valstī un ja ir pamats domāt, ka viņš tiek vajāts un viņa mītnes zemē nav droši, viņam pienākas palīdzība. Noteikt, kurš cilvēks bēg no vajāšanas un kurš ne, protams, var būt sarežģīti. Izvērtēšanas procesā ir iespējamas kļūdas. Taču tas nenozīmē, ka ikviens, kurš kaut kādā veidā ir ticis līdz Eiropai, automātiski iemanto bēgļa labumus. Saskaņā ar “Eurostat” datiem laikā no 2014. gada jūlija līdz 2015. gada jūlijam no Eiropā izskatītajiem 236 750 pieteikumiem uz bēgļa statusu pozitīvs atzinums pirmajā instancē ir sniegts 56 procentos gadījumu (132 040 cilvēku).

Cita lieta, ka daļa no bēgļa statusu neieguvušajiem tomēr pamanās turpināt dzīvi Eiropas valstīs. Taču tas ir jautājums vairs ne par bēgļu uzņemšanas pamatotību, bet gan par attiecīgo valsts iestāžu spēju pildīt savus uzdevumus – tai skaitā kontrolēt, lai valstī neuzturas personas, kurām tur uzturēties nav pamata.

Riski un to novēršana

Masveidīga atšķirīgu reģionu un kultūru pārstāvju ienākšana kādā citā valstī rada riskus. Plānojot imigrācijas politiku, valstīm ir svarīgi tos apzināties un sagatavoties rīcībai negatīvo scenāriju gadījumā.

Nav noliedzams – ir sabiedrības, kurās Eiropas vērtības nav pašsaprotamas. Nevajag gaidīt, ka, nonākuši Eiropā, viņi visi dzīsies kļūt par Eiropas kultūras pārstāvjiem. (Tanī pašā laikā nedrīkst aizmirst, ka, piemēram, izvarošana ne tuvu nav tikai jaunattīstības valstu problēma. Ideja par sieviešu cienīšanu ir sveša arī pietiekami lielai Rietumvalstu iedzīvotāju grupai.) Otrs svarīgs riska faktors – vairums bēgļu ir jauni vīrieši. Sociologi un psihologi var pastāstīt, ka sabiedrībās vai sociālajās grupās, kurās dominē vīrieši, biežāk ir tendence uz noteikumu izaicināšanu, vardarbību. Atbildīga imigrācijas politika ir tāda, kas nodrošina, ka šie cilvēki iekļaujas sabiedrībā, ciena un saprot vietējos likumus un nerada problēmas citiem.

Jāatgādina arī, ka ANO Konvencijā par bēgļa statusu arī skaidri pateikts: “Katram bēglim ir pienākums ievērot valsts, kurā viņš atrodas, likumus un noteikumus, kā arī pasākumus, kas noteikti, lai uzturētu sabiedrisko kārtību.” Līdz ar to vēlreiz jānorāda, ka diskusija ir ne par to, vai būtu jāpalīdz bēgļiem, bet gan par attiecīgo valsts institūciju spēju konsekventi un efektīvi nodrošināt likumu ievērošanu un izraidīt no valsts tos, kuri nemāk uzvesties. Vācija ar to nav īsti labi tikusi galā. Tagad ir zināms, ka vismaz daļa no vīriešiem, kas Ķelnē un citviet trakoja Jaungada naktī, nudien bija ieradušies Vācijā, lai prasītu patvērumu.

Taču tas nenozīmē, ka līdzīgs scenārijs gaida arī Latviju. Tie daži simti bēgļu, kas mums jāuzņem, nav daudz. Mums ir krietni lielākas iespējas īstenot saprātīgas procedūras, kas samazinātu riskus – tai skaitā koncentrējoties uz ģimeņu, nevis atsevišķu indivīdu uzņemšanu. Daudz kas gan ir atkarīgs no valsts institūciju vēlmes un mākas to nodrošināt.

Noziedznieki un upuri

Tas, ka Ķelnē un citviet no masu imigrācijas sekām bija jācieš nevainīgiem cilvēkiem, ir kliedzoša netaisnība.

Taču ir vēl kāda grupa, kas ir kļuvusi par upuri. Šī grupa ir bēgļi. Tie, kuriem nudien ir nepieciešama palīdzība un kuri ir pateicīgi Eiropai par patvēruma piešķiršanu. Bēgļi, kuri vēlas sākt jaunu dzīvi, tai skaitā iemācīties mītnes zemes valodu un atrast darbu, un kuriem nav problēmu saprast un pieņemt mītnes zemes tikumus un likumus. Viņi eksistē. Šie cilvēki, katrs ar savu sarežģīto dzīvesstāstu, jau iepriekš debatēs par bēgļiem nereti ir palikuši vien fonā. Pēc Ķelnes notikumiem uzjundījušajās diskusijās viņi ir pazuduši no redzesloka vēl tālāk.

Tā kā ar imigrantu līdzdalību ir pastrādāti briesmīgi noziegumi, šķiet tik viegli paziņot, ka vairums bēgļu ir mežoņi, laimes meklētāji un Eiropas piesmējēji. Taču noziedznieku grupu nodarījumus nevar attiecināt uz visiem citiem cilvēkiem, kuriem ir līdzīga valstiskā izcelsme kā šiem noziedzniekiem. Spēja saskatīt šo nošķīrumu ir civilizētas diskusijas pazīme.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pilnīgs rasols

09:26
22.12.2024
354
1

Tiklīdz tuvojas kādi svētki un garākas brīvdienas, sarunās iezogas divas svarīgākās tēmas – kādi būs laikapstākļi un kādus ēdienus gatavot. Ja laikapstākļus nevaram ietekmēt, tad tas, ko celt galdā, ir pašu ziņā. Padzīvojoties sociālajos tīklos, brīžam rodas iespaids, ka cilvēkus nekas tā neinteresē kā ēst gatavošana. Receptes, padoms padomam galā, pieredzes stāsti, kā darīja vecmāmiņa, […]

Cilvēcības skola

09:25
21.12.2024
23

Tā kā rakstu par sociāliem jautājumiem, decembrī ļoti izjūtu, cik daudz cilvēku piedomā un vēlas palīdzēt cits citam. Sociālā joma ir tā, kas caur un caur apliecina, ka sabiedrībai rūp, kas notiek līdzcilvēku dzīvēs, un daudzi domā, kā pasniegt otram atbalstošu roku. Mani ļoti aizkustināja topošo pavāru un viņu pasniedzējas ideja, ka brīdī, kad mums […]

Lieltirgotava, veikaliņš un svētku dienas

18:39
18.12.2024
42

Cept piparkūkas un saiņot dāvanas būs daudz laika, pirms Ziemassvētku vakara būs trīs brīvas dienas. Pārdevējiem un tiem, kas nodrošina tirgošanos, gan pretēji. Pirms lielākajiem dāvināšanas svētkiem gadā veikali ir apmeklētāju pārpildīti. Lai cik daudz katrs iepriekš domājis un sarūpējis, ko likt vecīša maisā, pēdējās dienās vēl šķiet, ka vajag to un to, un arī […]

Cena par personas apliecinājumu

21:56
16.12.2024
30

Par savas identitātes apliecināšanu ar pasi no nākamā gada būs jāmaksā par desmit eiro vairāk. Jāteic, tāda iecere bija jau šī gada sākumā, bet sabiedrības pretestība bija tik liela, ka plānotā cenas celšana uz pusi, proti, no 30 līdz 60 eiro, tika atlikta, maksa palielinājās tikai par četriem eiro. Tomēr gada beigās šajā ziņā atkal […]

Skaistākais latviešu animācijas veikums

21:55
15.12.2024
38

Nupat bija tā skaistā iespēja noskatīties latviešu režisora izcilo animācijas filmu “Straume”. Kopā ar bērniem gaidījām, kad varēsim filmiņu redzēt, un mums palaimējās divkārt, jo ne tikai izdevās noskatīties šo skaisto animācijas darbu pirmssvētku noskaņās Briseles vecpilsētā, bet arī paša režisora Ginta Zilbaloža klātbūtnē. Jau pirms filmas bija skaidrs, ka režisora veikums ir kaut kas […]

Mānīgais miers

21:52
14.12.2024
41

Sestdien, 7. decembrī, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, Francijas prezidents Emanuels Makrons un jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps tikās Parīzes Dievmātes katedrāles atklāšanā pēc piecus ar pusi gadus ilgušajiem atjaunošanas darbiem pēc 2019. gada ugunsgrēka. Zelenskis sestdien notikušo sarunu ar Trampu raksturoja kā konstruktīvu, bet sīkākas detaļas nesniedza, vienlaikus brīdinot, ka Ukrainai ir nepieciešams “taisnīgs un […]

Tautas balss

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
27
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
25
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
22
7
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Rada gaismas svētkus

18:41
17.12.2024
19
Silvija raksta:

“Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

Kā tālāk dzīvosim

22:00
16.12.2024
27
1
Lasītāja M. raksta:

“Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

Sludinājumi