Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Ažiotāža ap pienu

Druva
10:37
06.12.2009
7

Latvijā ir izvērtusies ažiotāža ap pienu – pārstrādātājiem šīs izejvielas trūkst, savukārt zemnieki to izved uz Lietuvu. Par to, kāpēc izveidojusies šāda situācija un kas gaidāms nākamgad, saruna ar vienu no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā, AS “Valmieras piens”, valdes priekšsēdētāju Rolandu Gulbi.

Kas uztur ažiotāžu par piena nepietiekamību tirgū? Pārstrādātājiem līgumi par produktu pārdošanu beigsies nākamā gada janvārī. Tas ir viens no iemesliem, kas veicina ažiotāžu par piena nepietiekamību pašlaik. Piens pietiek, ja skatās plašākā kontekstā. Eiropa šogad ir saražojusi par aptuveni 1,6% vairāk nekā pagājušajā gadā. Ažiotāžu veicina arī masu mediji. Zemnieki naski izmanto šo situāciju un prasa piena pārstrādes uzņēmumiem paaugstināt piena iepirkuma cenas. Tas reizē ir gan labi, gan slikti. Man ir prieks, ka esam veikli un izmantojam situāciju. Slikti ir biznesā, jo vietējā tirgū piena pārstrādes uzņēmumi nevar maksāt tik daudz, cik gribētu zemnieki. Arī globālajos tirgos piena cenas tik strauji nepaaugstinās. Lietuvas lielie pārstrādes uzņēmumi, kā arī, iespējams, kāds no lielajiem vietējiem ražotājiem ir sākuši spekulācijas ar piena cenām, staigājot pa pagastiem un solot lielāku cenu. Lai gan, vēl pavasarī tie atteicās no piena piegādātājiem, kurus paņēmām mēs vai transportfirmas, kuras sevi dēvē par kooperatīviem.

Kādas cenas tad sola par piena kilogramu? Cena, kas patlaban tiek solīta, proti, 20 santīmi, nav ekonomiski pamatota. Varbūt nākamgad kādā brīdī tā būs arī atbilstoša. Lai gan saprotam, ka vidēji 12 santīmi par kilogramu bija par zemu. No zemnieku puses izskanējusī informācija liecina, ka tiem zemniekiem, kuri nav ieguldījuši milzīgus līdzekļus modernizācijā, piena pašizmaksa ir desmit santīmi par kilogramu. Savukārt tiem, kuriem ir lieli kredīti, piena pašizmaksa ir vidēji 16 santīmi par kilogramu. Ja pašlaik izskan runas par 20 santīmiem, vai tas nozīmē, ka pašizmaksa paaugstinājusies par 30%? Vai arī tā ir vēlme nopelnīt, nedomājot par to, vai iepircējs spēj šādu summu samaksāt. Zemnieki saka, ka viņi ir ilgu laiku strādājuši zem pašizmaksas un visi ietaupījumi jau ir beigušies. Tirgus nesastāv tikai no zemniekiem. Mēs pērn iepirkām pienu par augstām cenām, globālie tirgi sabruka un mums nācās zaudējumos norakstīt aptuveni vienu miljonu eiro (nepilnu miljonu latu). Mums paveicās, ka pēdējā brīdī izdevās pārdot viesnīcu, tāpēc bija neliela peļņa, pretējā gadījumā mums jau pērn būtu pusmiljons latu zaudējumu. Pārstrādātājos jau neviens neklausās, mēs esam dēmonizēti. Tiek uzturēts mīts, ka pārstrādātāji ir sliktie, zemnieki ir labie. Kāpēc ir izveidojusies naidīga attieksme starp pārstrādātājiem un ražotājiem? Valdība subsidē zemniekus, lai tikai varētu “zvejot” balsis vēlēšanām, jo lauksaimnieki ir liels elektorāts. Rezultātā ir iztērēti lieli līdzekļi ražošanas sakārtošanai, bieži vien nelietderīgi sabetonētas mēslu krātuves. Kopumā attīstības virziens bija pareizs, taču nepareizi bija uzsvari. Tā rezultātā zemnieki saņem atbalstu valsts subsīdiju veidā, bet pārstrādātāji kuļas kā var, lai gan katra pārstrādātā tonna dod aptuveni divas darbavietas. Veidojas nesaprotama situācija, jo mēs godprātīgi samaksājam valstij nodokļus, ko valsts piešķir kooperatīviem, kurus es saucu par transporta firmām. Tie saņem valsts atbalstu no samaksātajiem nodokļiem, savāc neapstrādāto pienu un izved uz ārzemēm, lai gan vairākiem kooperatīviem jau pieder piena pārstrādes uzņēmumi, bet tajos viņi pārstrādā minimālu apjomu. Man nav saprotams, kāpēc šīs valsts subsīdijas nevar ieguldīt pārstrādes uzņēmumos, kāpēc vēl no valsts tiek prasīti vairāki miljoni latu, lai varētu veidot jaunu pārstrādes uzņēmumu Lietuvā, kas ir pilnīgs absurds. Turklāt trīs lielākie piena kooperatīvi ir nodibinājuši pilnsabiedrību. Ko tas nozīmē – vēl vairāk koordinēt savas darbības, veidot cenu politiku? Manuprāt, šīs darbības vajadzētu pavērtēt Konkurences padomei. Kā vērtējat Eiropas valstu kooperācijas pieredzi piena nozarē, piemēram, Somijas “Valio”?

Kooperatīvā ir daudz biedru, kuri ļoti grib savu saražoto produkciju pārdot iespējami dārgāk. Lai to varētu ietekmēt, ir nepieciešams pārstrādes uzņēmums. Neskatoties uz situāciju tirgū, par kādu var pārdot produkciju, pārstrādes uzņēmums ir spiests maksāt saviem biedriem tādu cenu, kādu viņi diktē. Rezultātā uzņēmums ir spiests strādāt ar zaudējumiem un valsts kasei iet garām nodokļi. Kā zināms, lauksaimnieks ir mazākais nodokļu maksātājs. Potenciāli neiegūtā nodokļu masa ir mehānisms, kā kooperatīvi pieraduši strādāt. Ja kāds min Somijas “Valio” kā pozitīvu piemēru, tad ir jāpavērtē kopējā aina. “Valio” meitas kompānijā Igaunijā ir investējis desmitiem miljonu, kas pārvērtušies zaudējumos. Kādi faktori nākamgad ietekmēs iekšējo un ārējo tirgu? Nav pamata prognozēt, ka iekšējā tirgū atjaunosies iedzīvotāju pirktspēja. Piena pārstrādes uzņēmumus ietekmēs divi viens otru līdzsvarojoši faktori. Jaunzēlandē un Austrālijā ir bijusi diezgan slikta sezona. Lielie konglomerāti savu produkciju jau ir pārdevuši līdz jūlija beigām, tāpēc šajos tirgos ir Eiropas valstu uznāciens un cenas ir paaugstinājušās līdz tādam līmenim, kas mums nes arī nelielu peļņu pēc pusotra gada tiešajiem zaudējumiem. Taču ir arī otrs faktors, kas ietekmēs tirgu, proti, intervencē iepirktais sviesta un sausā vājpiena pulvera apjoms. Jārēķinās, ka Eiropas Savienības valstis, palaižot tirgū šos intervences produktus, atkal izkropļos cenas, radot pārprodukciju. Iepirkums intervencē un subsīdijas vienmēr kropļos tirgu. Visi tie, kuri mums krata pirkstu par korupciju, nepareizu konkurenci, lai paskatās vispirms uz sevi. Piemēram, Lielbritānijas valdība šoruden piešķīra “Land Roveram” 27 miljonus eiro, lai attīstītu jaunus modeļus. Un ko dara mūsu valdība? Neatlaidīgi atgādina, ka nedrīkst aizstāvēt vietējos ražotājus, atsaucoties uz Eiropas Savienības regulām. Kā to izskaidrot? Vai tie ir meli, nezināšana vai negribēšana? Var tikai apbrīnot ierēdņu vienaldzību un aizbildināšanos ar to, ka likumdošana to neļauj. Ja desmit uzņēmēji saka, ka ir nepieciešami grozījumi, tad ierēdņiem būtu jārosina mainīt likumdošanu, lai palīdzētu savas valsts pilsoņiem strādāt un dzīvot. Ja ierēdņi tā strādātu, tauta viņus uz rokām nēsātu.

“Valmieras piens” pagājušajā gadā ieviesa inovatīvo “Tetra Top” ražošanas līniju, kas paredzēta premium klases produktu ražošanai, taču situācija tirgū mainījās un nācās ieviest lēto produktu līniju “Gotiņa”. Kas šogad notiek ar šīm jaunajām iekārtām? Situācija tirgū mainījās un mēs tai pielāgojamies. Nav tā, ka šīs iekārtas neizmantotu ražošanā. Ir liela daļa produktu, kurus ražojam un turpināsim ražot. Produktu līnija “Gotiņa” atkarībā no produktu grupas tirgū aizņem no 10% līdz 15%, bet turpmāk tik agresīvi cenu piedāvājumā vairs nevarēsim strādāt. Piedāvāt pienu veikaliem par 17 santīmiem, ja iepērkam pienu par 15 līdz 17 santīmiem atkarībā no saimniecības lieluma, nevarēsim. Ja šodien Latvijā ienāktu liels un efektīvs pasaules mēroga pārstrādes uzņēmums, tas nevarētu mazumtirdzniecībai piedāvāt pienu bez sava uzcenojuma par 27 santīmiem, kā to redzam pašlaik.

Kā šogad mainījies iepirktā piena apjoms, salīdzinot ar pagājušo gadu? No zemniekiem, kuri mums ir patstāvīgie sadarbības partneri, esam iepirkuši tikpat daudz piena kā pērn. Esam samazinājuši piena iepirkumu no Igaunijas un kooperatīviem. Ja arī mēs gribētu no kooperatīviem iepirkt pienu, to nevarētu izdarīt, jo mums to nepārdotu vai arī mēs nevarētu samaksāt prasīto cenu. Lietuvas pārstrādes uzņēmumu četrinieks ir četras reizes lielāks par mūsu četrinieku un savukārt Lietuvas pārstrādes uzņēmumiem ir tāda pati attiecība pret Polijas pārstrādes uzņēmumiem. Šeit mēs nevaram vinnēt. Kādas ir uzņēmuma iestrādes Krievijas eksporta tirgum? Mūsu uzņēmumā bija Krievijas Federālā veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienesta inspektori. Tā bija viena kārtīga kontrole. Krieviem nav dogmu, viņiem ir savi uzstādījumi, kā veikt šīs pārbaudes, ko vajadzētu uzturēt arī Latvijas Pārtikas un veterinārajam dienestam, nevis akli paļauties tikai uz kopējiem Eiropas Savienības pārtikas drošības uzraudzības aģentūras atzinumiem. Nevajag katru otro dienu pavadīt uzņēmumā, lai pārbaudītu konkurentu sūdzības, kurās neko neatrod, bet varbūt vērts aizbraukt uz “Danon” Francijā un pārbaudīt, vai reklāma par probiotiskajām baktērijām atbilst īstenībai. Pretējā gadījumā vietējā tirgū būs tikai vienveidīgi importa produkti. Katra valsts cenšas aizstāvēt savus ražotājus un nevajag teikt, ka to nevar izdarīt. Var, un ar legāliem līdzekļiem, ja vien ir vēlēšanās.

LETA/NOZARE.LV

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
12

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
16

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
24

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
33

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
28

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi