Nesen, skatoties televīzijas sižetu, aizdomāties lika vārdi, ko, stāstot par medicīnas iekārtām, teica kāds speciālists – konkrētā iekārta iegādāta pirms desmit gadiem un šobrīd ir fiziski un, galvenais, tehnoloģiski novecojusi.
Tikai nieka desmit gadi, lai gan, runājot par tehnoloģiju attīstību, var teikt, ka jau tas, kas bija jaunums pirms gada, ir tehnoloģiski novecojis. Patiesībā tā ir traka vēsts, kas liecina, ka nemitīgi jātērē līdzekļi, lai dzītos pēc kā jaunāka, modernāka.
Protams, pozitīvā puse, ka tehnoloģijas ļauj labāk un ātrāk diagnosticēt slimības, to cēloņus, ļauj veikt pilnvērtīgāku ārstniecības procesu. Bet jo modernāks, jo dārgāk maksā, kas savukārt paaugstina pakalpojuma cenu, līdz ar to arī pieejamību.
Ar šo mūsu laiks kardināli atšķiras no tā, kas bija pirms simts un vairāk gadiem. Tehnoloģiju attīstība bija ļoti lēna, ilgu laiku visa pamats bija papīrs un rakstāmais, tad kā tehnoloģijas brīnums nāca iespēja tekstu iespiest, vēlāk parādījās rakstāmmašīnas, bet līdz ar datortehnoloģijām viss mainījās kardināli, un šobrīd vai katra diena nes ko jaunu.
Līdzīgi ārstniecībā – gadsimtiem ilgi ārsti iztika ar primitīvām metodēm, aprīkojumu, uzlabojumi notika reti un lēni. Bet līdz ar moderno tehnoloģiju ienākšanu arī šī joma strauji mainījās, un tagad viss ir pakārtots tikai un vienīgi tām. Un tā jebkurā jomā.
Nebūt nesaku, ka to nevajag un jāatgriežas pie rakstīšanas ar zoss spalvu vai zobi jāiet raut pie kalēja, kurš par to prasa, citējot filmu “Emīla nedarbi”, 50 ēras stundā. Nekādā gadījumā, bet ir vērts aizdomāties par to mežonīgo tempu un naudas tērēšanu, ko uzliek modernās tehnoloģijas. Patiesībā jau radot sava veida atkarību. Medicīnā vajag arvien jaunāku aprīkojumu, programmas, valstij jāmeklē līdzekļi, ko varbūt varētu novirzīt ārstu algām. Bet slimnīcas saka, ka aparatūra novecojusi – dodiet jaunu!
Uzņēmējiem nemitīgi tiek stāstīts, ka bez modernām tehnoloģijām, datorprogrammām, augstu tehnoloģiju iekārtām viņi nebūs konkurētspējīgi, un nākas meklēt līdzekļus, ko investēt.
Covid krīze un attālinātais darbs un mācības daudziem parādīja, ka mājās esošie datori, viedierīces ir tehnoloģiski novecojušas, netur līdzi šodienas prasībām. Vajag jaunas, modernākas, tātad arī dārgākas. Vajag jaudīgāku interneta pieslēgumu.
Var teikt, pašreiz mūsu lielākā atkarība ir tehnoloģiskais progress, kurā esam ievilki, un saprotam, ka cita ceļa nav. Ir jācenšas turēt līdzi.
Jau sen uzņemtas filmas, kā datori, roboti, tehnoloģijas sāk valdīt pār pasauli. Skatoties domājam, ka tā taču fantastika, bet, ja apsveram vēsu prātu, patiesībā tas taču ir noticis – tehnoloģijas padarījušās mūs atkarīgus no tām un būtībā valda pār pasauli un arī pār mums.
Komentāri