Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Atkal dedzināsim grāmatas?

Jānis Gabrāns
13:51
04.04.2021
7

Viens no pēdējā laika aktuālajiem terminiem ir politkorektums, un tas īpašu ievērību ieguva pēc Alvja Hermaņa publikācijas feisbukā, kur viņš nāca klajā ar septiņiem ētiskās uzvedības noteikumiem Jaunā Rīgas teātra aktieriem un skatītājiem.

Pirmie divi punkti vēsta: “Mūsu teātrī ir atļauta runas brīvība bez jebkādiem ierobežojumiem. Mūsu teātris un politkorektums nav savienojami.”

Savu ierakstu režisors noslēdza ar vārdiem “Lai Dievs jums stāv klāt”, un izrādījās, ka tajos ir liela daļa patiesības. Vērojot, kā polikorektums attīstās pasaulē, tiešām jāsaka – lai Dievs stāv mums klāt!

Pēc minētās publikācijas soctīklos sacēlās pamatīga vētra, kas vēl vairāk uzvirmoja, kad A. Hermanis nāca klajā ar detalizētu šo noteikumu skaidrojumu. Fa­cebook šo ierakstu izdzēsa, kvalificējot to kā “naida runu”. Mi­nētajā skaidrojumā režisors arī norāda: “Izrādās, ka vārda brīvība apdraud demokrātiju. Aicinājums uz vārda brīvību tagad esot aicinājums uz naidu.”

Publiskajā telpā tika runāts par minētā sociāla medija rīcību, dzēšot ierakstus, ko tas uzskata par “naida runu”, un bieži vien dzēšanu veic roboti, mākslīgais intelekts pēc noteiktiem algoritmiem, fiksējot vien nevēlamo vārdu.

Te varētu teikt gluži kā Her­manis – esam atbraukuši! Es pietiekami daudz laika esmu nodzīvojis iekārtā, kurā arī bija aizliegtie vārdi, kurus nedrīkstēja skaļi paust. Sarkanbaltsarkans, Kārlis Ulmanis, brīva Latvija un tamlīdzīgi. Tad nāca brīvība, varējām runāt visu, tagad izrādās, ka vēsture iet pa spirāli un atkal mūsu ikdienā ienāk aizliegtie vārdi, tēmas, ko cenšas izslēgt no mūsu leksikas. Pie tam, neņemot vērā kontekstu – šodienas vai vēsturisko -, kādā tas teikts. Neņemot vērā, ka katram tomēr ir tiesības uz savu viedokli.

Valsts prezidents Egils Levits, lūgts komentēt viedokļu dzēšanu, skaidri norādīja: “Ja kāds cilvēks izsaka viedokli, informāciju, kas saskaņā ar mūsu likumdošanu, ar Satversmes 100.pantu ir pieļaujama, to dzēšana nav pieņemama.”

Taču maz ticams, vai Face­book dibinātājs Marks Cukebergs ieklausīsies mūsu prezidenta teiktajā, jo virtuālajā pasaulē visu nosaka algoritmi, mākslīgais intelekts, kas fiksē kādu “nepareizo” vārdu un to izdzēš.

Un tas jau nav tikai šajā soci­ālajā vietnē, atliek kaut kur publiski izteikt savas domas, kas nesakrīt ar kādas minoritātes viedokli, cilvēkam uzreiz tiek piedēvēti apzīmējumi “rusofobs”, “homofobs” vai kāds cits fobs.

Lai gan veidojas interesanta situācija – nevari paust negatīvo nostāju, bet viņi savu pārliecību var popularizēt pilnām mutēm. Man šī dzīves uztvere ir jāpieņem, bet viņi manējo nepieņems. Vai tā nav cenzūra? Šķiet, ka braucam kaut kādā ačgārnā pasaulē, kur, kā rakstīja Orvels, visi ir vienādi, bet daži ir vienādāki.

Kas notiks ar grāmatām, kurās ir šie aizliegtie vārdi? Ja ierakstus tīmeklī var izdzēst, ko ar grāmatām? Ar Blaumani un viņa aprakstītajām žīdu būšanām, ar “Krust­tēva Toma būdu” un citām savulaik izdotajām, kur vai katrā lapā bija vārds “nēģeris”. Te atkal stāsts par vēsturisko kontekstu, ja angļu valodā tas ir ar negatīvu nokrāsu, mūsu literatūrā, sarunvalodā tas bija tikai un vienīgi cilvēka ar tumšu ādas krāsu apzīmējums. Bet to jau neviens algoritms vai mākslīgais intelekts, lai kādas īpašības tam piedēvē, nespēj saprast.

Agatas Kristi daiļrades cienītājiem labi zināms mistiskais detektīvs “Desmit mazi nēģerēni”, kas pasaulē sen vairs tā nesaucas. Ejot caur vairākiem tiesas procesiem, autorei tomēr nācās atteikties no šī nosaukuma, brīžiem tas tika saukts par “Desmit maziem indiāņiem”, bet beigās pārvērties par “Un tad vairs nebija neviena”.

Tad kas notiks ar grāmatām, kurās šie “nepareizie” vārdi minēti? Dedzināsim? Cik atceros, fašistiskā Vācija rīkoja grāmatu dedzināšanu, PSRS tika aizliegtas nepareizās grāmatas. Vai uz to ejam atkal? Nesen vēlreiz izlasīju Reja Bredberija grāmatu “451 grāds pēc Fārenheita” un biju pārsteigts, cik ļoti autors pirms aptuveni 70 gadiem paredzēja

šodienu, kad pāri visam ir bezsatura izklaides televīzija, bet jebkura grāmata skaitās kaitīga, tāpēc tās visas tiek dedzinātas. Pat nešķirojot.

Tā turpinoties, drīz tiks liegts publiski lietot vārdus – sieviete, vīrietis, māte un tēvs -, jo tas taču var kādu aizvainot. Un atkal dedzināsim grāmatas, kur šie vārdi pieminēti, jo visu taču izlabot, izrediģēt nevarēs. Iznīcināsim arī gleznas, skulptūras, aizliegsim dziesmas. Tad, protams, aizliegsim vārdu “Dievs”, jo tas taču var aizvainot neticīgos, un atkal metīsimies dedzināt.

Kaut kur pamanīju ziņu, ka kādā, šķiet, Spānijas muzejā neizmantos romiešu ciparus, jo tie, lūk, diskriminējot tos, kuri tos nesaprot. Laikam jau tāda opcija kā mācīšanās, kaut kā jauna apgūšana tiek noņemta no mūsu dienas kārtības, labāk piemērosimies tiem, kuri nesaprot. Tā jau varam aiziet līdz tam, ka neko arī nerakstīsim, jo tas diskriminēs tos, kuri neprot lasīt. UNESCO pērn ziņoja, ka visā pasaulē aptuveni 776 miljoniem pieaugušo joprojām nav pat minimālas lasīt un rakstītprasmes. Tas nozīmē, ka faktiski viens no pieciem pieaugušajiem ir analfabēts.

Kopumā pasaulē diemžēl arvien vairāk ir tā, ka prasības tiek pielāgotas mazākumam un vairākums pakļaujas. Tas tiek audzināts no bērnības, lūk, kāds bērns netiek līdzi citiem mācībās, tad nu visi pārējie gaida, kamēr viņš tiks līdzi. Vai tas veicina attīstību? Nekādā ziņā, drīzāk degradāciju, jo tie, kuri grib censties, izsisties, tiek mākslīgi bremzēti, tā teikt, nav ko izlēkt. Ej kopīgā plūsmā, bez sava viedokļa, bez nepareizajiem vārdiem.

Patiesībā jau par sevi nesa­traucos, bet man bail iedomāties savu bērnu un mazbērnu dzīvi. Kādā pasaulē viņiem nāksies dzīvot?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
23
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi