Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Atkal dedzināsim grāmatas?

Jānis Gabrāns
13:51
04.04.2021
10

Viens no pēdējā laika aktuālajiem terminiem ir politkorektums, un tas īpašu ievērību ieguva pēc Alvja Hermaņa publikācijas feisbukā, kur viņš nāca klajā ar septiņiem ētiskās uzvedības noteikumiem Jaunā Rīgas teātra aktieriem un skatītājiem.

Pirmie divi punkti vēsta: “Mūsu teātrī ir atļauta runas brīvība bez jebkādiem ierobežojumiem. Mūsu teātris un politkorektums nav savienojami.”

Savu ierakstu režisors noslēdza ar vārdiem “Lai Dievs jums stāv klāt”, un izrādījās, ka tajos ir liela daļa patiesības. Vērojot, kā polikorektums attīstās pasaulē, tiešām jāsaka – lai Dievs stāv mums klāt!

Pēc minētās publikācijas soctīklos sacēlās pamatīga vētra, kas vēl vairāk uzvirmoja, kad A. Hermanis nāca klajā ar detalizētu šo noteikumu skaidrojumu. Fa­cebook šo ierakstu izdzēsa, kvalificējot to kā “naida runu”. Mi­nētajā skaidrojumā režisors arī norāda: “Izrādās, ka vārda brīvība apdraud demokrātiju. Aicinājums uz vārda brīvību tagad esot aicinājums uz naidu.”

Publiskajā telpā tika runāts par minētā sociāla medija rīcību, dzēšot ierakstus, ko tas uzskata par “naida runu”, un bieži vien dzēšanu veic roboti, mākslīgais intelekts pēc noteiktiem algoritmiem, fiksējot vien nevēlamo vārdu.

Te varētu teikt gluži kā Her­manis – esam atbraukuši! Es pietiekami daudz laika esmu nodzīvojis iekārtā, kurā arī bija aizliegtie vārdi, kurus nedrīkstēja skaļi paust. Sarkanbaltsarkans, Kārlis Ulmanis, brīva Latvija un tamlīdzīgi. Tad nāca brīvība, varējām runāt visu, tagad izrādās, ka vēsture iet pa spirāli un atkal mūsu ikdienā ienāk aizliegtie vārdi, tēmas, ko cenšas izslēgt no mūsu leksikas. Pie tam, neņemot vērā kontekstu – šodienas vai vēsturisko -, kādā tas teikts. Neņemot vērā, ka katram tomēr ir tiesības uz savu viedokli.

Valsts prezidents Egils Levits, lūgts komentēt viedokļu dzēšanu, skaidri norādīja: “Ja kāds cilvēks izsaka viedokli, informāciju, kas saskaņā ar mūsu likumdošanu, ar Satversmes 100.pantu ir pieļaujama, to dzēšana nav pieņemama.”

Taču maz ticams, vai Face­book dibinātājs Marks Cukebergs ieklausīsies mūsu prezidenta teiktajā, jo virtuālajā pasaulē visu nosaka algoritmi, mākslīgais intelekts, kas fiksē kādu “nepareizo” vārdu un to izdzēš.

Un tas jau nav tikai šajā soci­ālajā vietnē, atliek kaut kur publiski izteikt savas domas, kas nesakrīt ar kādas minoritātes viedokli, cilvēkam uzreiz tiek piedēvēti apzīmējumi “rusofobs”, “homofobs” vai kāds cits fobs.

Lai gan veidojas interesanta situācija – nevari paust negatīvo nostāju, bet viņi savu pārliecību var popularizēt pilnām mutēm. Man šī dzīves uztvere ir jāpieņem, bet viņi manējo nepieņems. Vai tā nav cenzūra? Šķiet, ka braucam kaut kādā ačgārnā pasaulē, kur, kā rakstīja Orvels, visi ir vienādi, bet daži ir vienādāki.

Kas notiks ar grāmatām, kurās ir šie aizliegtie vārdi? Ja ierakstus tīmeklī var izdzēst, ko ar grāmatām? Ar Blaumani un viņa aprakstītajām žīdu būšanām, ar “Krust­tēva Toma būdu” un citām savulaik izdotajām, kur vai katrā lapā bija vārds “nēģeris”. Te atkal stāsts par vēsturisko kontekstu, ja angļu valodā tas ir ar negatīvu nokrāsu, mūsu literatūrā, sarunvalodā tas bija tikai un vienīgi cilvēka ar tumšu ādas krāsu apzīmējums. Bet to jau neviens algoritms vai mākslīgais intelekts, lai kādas īpašības tam piedēvē, nespēj saprast.

Agatas Kristi daiļrades cienītājiem labi zināms mistiskais detektīvs “Desmit mazi nēģerēni”, kas pasaulē sen vairs tā nesaucas. Ejot caur vairākiem tiesas procesiem, autorei tomēr nācās atteikties no šī nosaukuma, brīžiem tas tika saukts par “Desmit maziem indiāņiem”, bet beigās pārvērties par “Un tad vairs nebija neviena”.

Tad kas notiks ar grāmatām, kurās šie “nepareizie” vārdi minēti? Dedzināsim? Cik atceros, fašistiskā Vācija rīkoja grāmatu dedzināšanu, PSRS tika aizliegtas nepareizās grāmatas. Vai uz to ejam atkal? Nesen vēlreiz izlasīju Reja Bredberija grāmatu “451 grāds pēc Fārenheita” un biju pārsteigts, cik ļoti autors pirms aptuveni 70 gadiem paredzēja

šodienu, kad pāri visam ir bezsatura izklaides televīzija, bet jebkura grāmata skaitās kaitīga, tāpēc tās visas tiek dedzinātas. Pat nešķirojot.

Tā turpinoties, drīz tiks liegts publiski lietot vārdus – sieviete, vīrietis, māte un tēvs -, jo tas taču var kādu aizvainot. Un atkal dedzināsim grāmatas, kur šie vārdi pieminēti, jo visu taču izlabot, izrediģēt nevarēs. Iznīcināsim arī gleznas, skulptūras, aizliegsim dziesmas. Tad, protams, aizliegsim vārdu “Dievs”, jo tas taču var aizvainot neticīgos, un atkal metīsimies dedzināt.

Kaut kur pamanīju ziņu, ka kādā, šķiet, Spānijas muzejā neizmantos romiešu ciparus, jo tie, lūk, diskriminējot tos, kuri tos nesaprot. Laikam jau tāda opcija kā mācīšanās, kaut kā jauna apgūšana tiek noņemta no mūsu dienas kārtības, labāk piemērosimies tiem, kuri nesaprot. Tā jau varam aiziet līdz tam, ka neko arī nerakstīsim, jo tas diskriminēs tos, kuri neprot lasīt. UNESCO pērn ziņoja, ka visā pasaulē aptuveni 776 miljoniem pieaugušo joprojām nav pat minimālas lasīt un rakstītprasmes. Tas nozīmē, ka faktiski viens no pieciem pieaugušajiem ir analfabēts.

Kopumā pasaulē diemžēl arvien vairāk ir tā, ka prasības tiek pielāgotas mazākumam un vairākums pakļaujas. Tas tiek audzināts no bērnības, lūk, kāds bērns netiek līdzi citiem mācībās, tad nu visi pārējie gaida, kamēr viņš tiks līdzi. Vai tas veicina attīstību? Nekādā ziņā, drīzāk degradāciju, jo tie, kuri grib censties, izsisties, tiek mākslīgi bremzēti, tā teikt, nav ko izlēkt. Ej kopīgā plūsmā, bez sava viedokļa, bez nepareizajiem vārdiem.

Patiesībā jau par sevi nesa­traucos, bet man bail iedomāties savu bērnu un mazbērnu dzīvi. Kādā pasaulē viņiem nāksies dzīvot?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
33
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
29

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi