“Numerācijas plānā ir stingri nodalīts, kuri telefona numuri paredzēti fiksētiem sakariem, kuri mobilajiem. Izveidojusies situācija, ka trūkst telefona numuru mobilajiem telefoniem. Iemesli ir dažādi. Viens no tiem, ka klientu zaudētos numurus mobilo operatori nelieto atkārtoti. To veicina arī priekšapmaksas kartes, ko cilvēki bieži vien iegādājas tikai vienam darījumam. Tāpat var saprast, ka numerācijas resursu deficīta radīšana ir viens no veidiem, kā mobilie operatori cīnās konkurences laukā. Katrs operators kontrolē tam izdalītos numurus, un citiem operatoriem tie nav pieejami. Numuru trūkumu rada arī dažādas akcijas, piemēram, kompānija SIA “Bite Latvija” piedāvā ģimenes komplektu – mobilo trīs priekšapmaksas kartes Toxic ar trīs telefonu numuriem par vienu cenu – 75 santīmiem. Šo pakalpojumu izmanto liels skaits jauniešu, bet nereti, lai piedalītos kādā citā akcijā. TELE 2 reklamē – atnes kāda cita operatora karti un pretī saņemsi „Zelta zivtiņas” sākuma komplektu. Pret trim Toxic kartēm TELE 2 izsniedz citus jaunus trīs numurus. Jaunieši visbiežāk šos numurus izmanto nevis zvanīšanai, bet lai telefonā saņemtu melodijas un attēlus, arī lai internetā iekļūtu „Draugos”. Pēc tam šie numuri netiek papildināti, bet tiek pirktas trīs nākamās Toxic kartes.
Rēķinājām, ka telefona numuru pāreja uz astoņām zīmēm kopā izmaksās apmēram 17, varbūt pat 20 miljonus latu, no tiem tikai kādus trīs miljonus segs operatori. Ja par paraugu ņemam kaut vai laikrakstu „Druva”, kura veidlapā uzrādīti mobilo tālruņu numuri, līdz noteiktam laikam tās būs jāpārveido. Jāatjauno būs arī personu un iestāžu vizītkartes. Nākamgad, kad savukārt sāksies fiksēto telefonu pāreja uz astoņu ciparu numuriem, tas būs jāizdara vēlreiz. Visās Latvijas pilsētu ielās ir reklāmas stendi, arī tos nāksies nomainīt. Arī reklāmu uzrakstus uz automašīnām. Jāpārprogrammē būs iestāžu centrāles, lai tās pazītu astoņciparu numurus, lai pareizi darbotos dažādas aizliegumu vai tarificēšanas programmas. Ja iestādei ir līdz 500 telefonu numuru, tad izmaksas diemžēl izveidos jūtamu summu. Šajā pārejas procesā būs iesaistīta visa valsts un tās iedzīvotāji. Ja iedzīvotāji šim procesam nesekos, pēc kāda laika viņi vairs nevarēs sazvanīt ne draugus, ne paziņas. Arī tad, ja par numura maiņu nepaziņos radiem un draugiem ārzemēs. Nianse, ko vērts pieminēt, ir tā, ka jau pašlaik Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija izdalījusi astoņciparu mobilo telefonu numurus, kas sākas ar 27… Šie numuri jau tiek lietoti no 1. maija un mobilo telefonu numerācijas pārejas laikā līdz novembrim ir un būs sazvanāmi tikai kā astoņciparu numuri. Ja kāds šo numuru sastādīs bez cipara 2, savienojums tiks iekārtots ar kādu Lattelekom tīkla abonentu Rīgā un Rīgas rajonā. Problēma, protams, nebūs jaunā numura lietotājam, bet gan tiem, kas viņam zvanīs. Varu prognozēt, ka pāreja uz astoņciparu telefona numuriem iedzīvotājiem vēl radīs pietiekami daudz neērtību un sajukumu.
Ja fiksētā tīkla abonentiem rodas problēmas ar astoņciparu mobilo telefonu abonentu izsaukšanu, lūdzam informēt Lattelekom bojājumu dienestu, kurš darbojas visu diennakti, izsaucot bezmaksas 114.”
Pierakstījusi: Valda Rozenberga
Komentāri