Katru gadu 14. jūnijā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules asinsdonoru diena. Tās mērķis ir paplašināt izpratni par drošu asins komponentu sagatavošanu, aktualizēt asins ziedošanas nepieciešamību
sabiedrībā, kā arī pateikties visiem cilvēkiem, kuri nodod asinis.
14.jūnijs ir austriešu ārsta Karla Landšteinera (Karl Landsteiner) dzimšanas diena. Viņš 1901.gadā atklāja cilvēka pirmās trīs – A, B un O – asins grupas. Asins pārliešana ik gadu palīdz izglābt miljoniem cilvēku dzīvību, ziedotās asinis tiek izmantotas sarežģītu medicīnisku un ķirurģisku procedūru laikā. Tehnoloģiju progresa laikmetā, par spīti zinātnieku pūlēm, mākslīgās asinis nav radītas un dzīvību glābšanai savējās joprojām ziedo cilvēki.
Gan Cēsīs, gan visā Latvijā regulāri ir iespējams nodot asinis, tā kritiskās situācijās palīdzot līdzcilvēkiem. Valsts asinsdonoru centra (VADC) pārstāve ILZE BERGMANE dalījās pārdomās, kā ārkārtējā situācija ietekmēja asins nodošanu un kā šo gadu laikā ir mainījusies asinsdonoru kustība Latvijā.
““Covid-19” vīrusa izplatība un ieviestie drošības pasākumi pēdējos mēnešos ir radījuši daudz jaunu izaicinājumu visiem, tai skaitā donoru kustībai. Salīdzinājumā ar 2019. gada pavasara periodu (marts – maijs) asins nodošanu skaits samazinājies par 2607 reizēm. Ņemot vērā, ka katram asins komponentam ir savs izmantošanas ilgums – trombocītu derīguma termiņš ir piecas dienas, eritrocītu masai 35 dienas -, donori ir nepieciešami katru dienu. Arī ārkārtējās situācijas laikā VADC meklēja risinājumus, kā nodrošināt drošu vidi gan personālam, gan donoriem, lai slimnīcām netrūktu vajadzīgo asins komponentu un būtu iespējams palīdzēt visiem pacientiem.
2019. gadā Latvijā asinis ziedotas 53 814 reižu, kas ir par 1813 reizēm vairāk nekā 2018. gadā, sasniedzot augstāko asins ziedošanas reižu skaitu pēdējo astoņu gadu laikā. Šie rādītāji ir iepriecinoši, jo lielākajā daļā Eiropas valstu donoru skaita pieaugums nav novērojams. Tas saistīts ar populācijas novecošanos. Esam gandarīti un pateicīgi, ka Latvijas iedzīvotāji ir tik atsaucīgi. Palielinājies arī unikālo asinsdonoru skaits – pērn Latvijā vismaz vienu reizi asinis ziedojuši 31 643 cilvēki, kas ir par 398 vairāk nekā vēl pirms gada.
Pēdējo gadu laikā novērojams, ka donoru vidējais vecums turpina pieaugt: 2019. gadā tas bija 37,2 gadi, savukārt pirmreizējā donora vecums sasniedza 30 gadus. Tas liecina, ka donoru kustībā vēl nepietiekami aktīvi iesaistās jaunieši. Visaktīvākie donori ir vecuma grupā no 26 līdz 45 gadiem. Donoru novecošanās vērojama arī citās Eiropas valstīs. Latvijas kopējā donoru demogrāfijā vīriešu ir vairāk nekā puse jeb 53,4%, taču aktīvāk Latvijā vēl joprojām dodas ziedot sievietes, no kopējā asins ziedoto reižu skaita pērn sievietes kopā ziedojušas 28 008 (52%) reizes.
Tajā pašā laikā par aptuveni 3% palielinājies ārstniecības iestāžu pieprasījums pēc asins komponentiem, ko speciālisti skaidro ar pacientu vidējā vecuma palielināšanos un sarežģītu saslimšanu pieaugumu. Lai uzturētu stabilu asins krājumu, Latvijā dienā vidēji nepieciešami 150 donori.
Joprojām ne visi cilvēki, kuri vēlas nodot asinis, to var izdarīt. Donoru atteikumu skaits pēdējo četru gadu laikā ir saglabājies līdzīgs, 2019. gadā 13,3% cilvēku, kuri vēlējās ziedot, dažādu iemeslu dēļ nevarēja to darīt. Visbiežākais atteikuma iemesls, 34% gadījumu, ir neatbilstošs hemoglobīna līmenis, līdz ar to donoriem kādu laiku pirms asins ziedošanas ēdienkartē vēlams iekļaut produktus ar lielāku dzelzs saturu. Citi biežākie atteikuma iemesli ir medikamentu lietošana – 8%, neatbilstošs asinsspiediens – 9% un akūtas slimības. Ir vērojami arī sezonālie atteikumi, rudens, ziemas periodā pastāv lielāka vīrusu izplatība, līdz ar to arī iesnas, sāpošs kakls, herpes ir iemesls atteikumam. Savukārt vasarā viens no biežākajiem atteikuma iemesliem ir ērces kodums. Ir arī citi faktori, kas liedz asinis ziedot noteiktu laika periodu, tādēļ pirms asins ziedošanas ir jāpievērš uzmanība, vai pēdējā laikā nav veiktas ķirurģiskas manipulācijas, dažādas vakcīnas, veikti tetovējumi, permanentais grims, apmeklēts zobārsts vai bijis ceļojums.
Par asins donoru var kļūt ikviens iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 65 gadiem, tomēr ir vairāki nosacījumi, kas jāievēro, pirms ierodas uz asins nodošanu. Pirmkārt, asins ziedošanas dienā cilvēkam ir jājūtas veselam, jāpārskata pēdējā laikā lietotie medikamenti, hroniskās slimības, dzīves paradumi un pēdējā laika ceļojumi. Tāpat saistībā ar ieviestajiem drošības pasākumiem vīrusa izplatības ierobežošanai pirms asins ziedošanas VADC aicina iepazīties ar ieviestajiem papildu drošības nosacījumiem.”
Komentāri