Piektdiena, 11. aprīlis
Vārda dienas: Hermanis, Vilmārs

Ar savu rīcību paši iedrošinājām agresoru

Jānis Gabrāns
11:51
27.02.2023
21

Tieši pirms gada 24.februārī Krievija iebruka Ukrainā un pasaule mainījās. Par aizvadīto kara gadu saruna ar domnīcas “Ziemeļeiropas politikas centrs” direktoru, bijušo Latvijas aizsardzības ministru Arti Pabriku.

Aizejošās nedēļas aktuālākais notikums – ASV prezidenta Džo Baidena neplānotā vizīte Kijivā. A. Pabriks uzsver, ka tas tiešām ir vēsturisks notikums, jo ASV prezidents atļāvās braukt uz valsti, kas ir kara apstākļos, kurai notiek uzbrukumi: “Baidens ar savu vizīti skaidri apliecināja solidaritāti. Manuprāt, pēc tikko notikušās Minhenes drošības konferences brauciens uz Kijivu un pēc tam uz Varšavu parāda, ka šoreiz Rietumi neatkāpsies ne no saviem principiem, ne atbalsta Ukrainai un Ukraina uzvarēs karā. Tā ir Baidena ziņa ukraiņiem, visai pārējai pasaulei, tas sapurinās arī tos atbalstītājus Eiropā, kuri dažbrīd vilcinājušies ar atbalsta sniegšanu.”

Atceroties notikumus pirms gada, A. Pabriks stāsta, ka 24.februārī bijis Varšavā, lai tiktos ar Polijas aizsardzības ministru: “Sajūtas bija sirreālas. Naktī, kad mani pamodināja un paziņoja, ka sācies karš, atmiņā atausa tie stāsti, ko piedzīvoja mūsu vecāki, vecvecāki, sākoties 2.pasaules karam.
Protams, bija ļoti grūti prognozēt, cik ilgi karš varētu turpināties. Pirmā informācija bija saistīta ar to, kā ukraiņiem izdodas atvairīt uzbrukumus, kas notika visā frontes līnijā. Ja ņemam vērā vēstures pieredzi, pie šāda apjoma uzbrukuma 1939.gadā, kad Polijai vispirms uzbruka fašistiskā Vācija, tad PSRS, poļu komandstruktūra sabruka apmēram divās nedēļās. Taču Ukrainas karā ukraiņiem izdevās šo struktūru saglabāt, tā turpināja funkcionēt, un Krievijas mēģinājums iznīcināt Ukrainu straujā tempā neizdevās. Viss notika citādi, nekā agresors bija plānojis.”

A. Pabriks norāda, lai arī bijis skaidri zināms, ka karš sāksies, pārsteigums bijis plašais uzbrukuma apjoms. Viņš neslēpj, ka pasaule, lielākā daļa Rietumeiropas valstu bija pilnīgi nesagatavotas šim iebrukumam, to parādījis kara sākums.

Jautāts, vai bija iespējams no kara izvairīties, A.Pabrk saka stingru nē: “Ar savu bezatbildīgo attieksmi iepriekšējo konfliktu laikā Rietumi bija iedrošinājuši Krie­viju. Bez sekām pagāja 2008.gada iebrukums Gruzijā, 2014.gada iebrukums Krimā un Donbasā, un Krievijas elite, lēmumu pieņēmēji, uzskatīja, ka tagad pret Ukrainu var veikt tādu akciju. Viņi bija pārliecināti, ka viņiem tas ir pa spēkam, ka Rietumi nespēs mobilizēties un to atbilde būs saistīta tikai ar politisko nosodījumu un ierobežotām sankcijām. Mēs paši radījām šo situāciju, paši iedrošinājām agresoru, to neapzinoties.”

Izklāstot Krievijas neveik­smju iemeslus, bijušais aizsardzības ministrs skaidro, ka iebrucēji nebija paredzējuši augsto motivāciju Ukrainas pusē: “Ņemot vērā, ka Krievija ir korumpēta un totalitāra valsts, tās līderi nebija novērtējuši paši savu mazspēju. Nebija izvērtējuši Rietumu atbildi, jo Rietumi tika nostādīti ar muguru pret sienu, kad vairs nebija, kur atkāpties. Ja atdotu Ukrainu Krievijas aprīšanai, tas iedrošinātu agresoru uz nākamo soli, nākamo agresiju pret tādām valstīm kā Baltijas valstis, bet to nedrīkstam pieļaut. Tāpēc mums jāatbalsta Ukraina ar visiem iespējamiem līdzekļiem, un to esmu uzsvēris kopš kara sākuma, tāda bijusi Baltijas valstu un Polijas nelokāmā nostāja. Diemžēl joprojām atbalsts Ukrainai ir nepietiekams, novēlots un sadalīts pārāk daudzās fāzēs. Rietumi šādai situācijai nebija sagatavoti ne morāli, ne praktiski.”

Saruna ar A.Pabriku notika dažas dienas pirms šī gada 24.februāra, kad nemitīgi virmoja prognozes, kādas akcijas pret Ukrainu šajā dienā veiks Krievija. “Kaut kas šajās dienās noteikti būs,” saka A. Pabriks. “Jaunas Krievijas ofensīvas prelūdija sākās jau pirms kāda laika, agresors gatavojas intensīvākam karadarbības posmam pavasarī. Savukārt no Ukrainas puses nav plānota tikai aizsardzība, viņi kopā ar sabiedrotajiem plāno, kā veiksmīgāk atbrīvot savu teritoriju. Tanku, citu ieroču piegādes nav domātas ar mērķi tikai aizsargāties no Krie­vijas uzbrukuma. Tās domātas, lai atbrīvotu Ukrainu. Uzstādījums ir pavisam cits nekā pirms gada.”

Ik pa laikam no Krievijas puses dzirdam retoriku par kodolieroču lietošanu, tāpēc jautājums, cik nopietni šie draudi jāuztver. “Aizsardzības sektorā vienmēr ir nopietni jāskatās uz jebkuriem draudiem,” uzsver A. Pabriks. “Reāli skatoties, nedomāju, ka Krievijas interesēs būtu pielietot kodolieročus, jo tas viņus nekādi netuvinās uzvarai. Nav iespējams uzvarēt Ukrainu vai Rietumus, nometot vienu, divas, trīs taktiskās atombumbas. Es domāju, ka arī Krievijas pusē kaut kāds veselais saprāts ir.”

Stāstot par mācībām, ko Latvijai licis saprast šis karš, bijušais aizsardzības ministrs aicina ikvienu saprast, ka valsts drošība pirmām kārtām atkarīga no mums pašiem: “Tas saistīts gan ar cilvēku gatavošanu dažādiem konfliktiem, gan mūsu mentālās noturības veidošanu. Es ļoti gribētu, lai latvieši domātu tāpat kā domā somi. Lai nedomājam, ka esam mazi un nevarīgi, ka vajag kādu, kas mums varētu palīdzēt. Nē, arī paši varam ļoti daudz. Somi nebaidās    vienatnē stāties pretī agresoram, tolaik tā bija PSRS, tagad – Krievija. Mums jābūt psiholoģiskajai noturībai, praktiskajai sagatavotībai, iesaistoties Valsts aizsardzības dienestā, Zemessardzē. Nesaprotu runas, ka, lūk, dēlu iesauks armijā un viņš būs lielgabalu gaļa. Nē, tāds viņš būs, ja sēdēs uz beņķīša, pīpēs marihuānu un nezinās, ko darīt krīzes situācijā. Ja viņš būs atbilstoši sagatavots Latvijas patriots, ir daudz lielāka iespēja, ka paliks dzīvs un viņa ģimene paliks dzīva, jo viņš zinās, kā rīkoties.”

Bijušais aizsardzības ministrs neslēpj, ka arī pēc kara beigām Baltija no Krievijas plāniem nepazudīs, ar to jārēķinās. Pro­tams, drošības sajūtu dod atrašanās Eiropas Savienībā un NATO.

“Ja mēs nebūtu šajā aliansē, mēs labākajā gadījumā būtu Ukrainas situācijā un karotu pret agresoru. Mūsu stratēģiskā izvēle iestāties Eiropas Savienībā un NATO ir garants tam, ka 30 gadus dzīvojam mierā,” uzsver A. Pabriks.

Lūgts prognozēt turpmāko kara gaitu, viņš atzīst, ka lielāka skaidrība būs pēc šī pavasara: “Man ļoti gribētos cerēt, ka šis ir pēdējais kara gads, bet vienmēr jāorientējas uz sliktāko, arī ilglaicīgu karu. Taču kā visi kari, arī šis beigsies ar sarunām. Pašreiz Krievija tām nav gatava, tā ir nozombējusi savu sabiedrību, nav gatava atzīt    piekāpšanos, un tas nozīmē, ka līdz brīdim, kad tā būs gatava sarunām, būs nepieciešamas daudzas cīņas un Ukrainas uzvaras kaujas laukā.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
26

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
26

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
58

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Bez vietējiem ražotājiem nebūs vietējā tirgus

06:03
02.04.2025
59

Dzirdot vārdu tirgus, katrs iedomājas ko citu. Dažam prātā nāk ainiņas ar mutīgām zemniecēm, kas no sava pagraba atvedušas piena kannas, sviesta muciņas un siera rituļus, blakus tirgotājs ar pirmajiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem, turpat smaržo pirms dienas no kūpinātavas izņemts cūkas šķiņķa gabals. Un kāds varbūt atceras trakos tirgus laikus Lietuvā, kad latvieši devās […]

Vai ASV un Krievija sadarbosies?

09:29
29.03.2025
80

Cilvēkus, brīvību un valstis nevar pirkt un pārdot, bet vēsturē tā noticis ne reizi vien, un arī 21. gadsimtā vēlme tirgoties nav zudusi. Sarunas par pamieru vai mieru Ukrainā ir sākušās, informācijas ir daudz, bet tā ir pretrunīga, un diemžēl brīžiem izskatās, ka politiķi labprāt lemtu par Uk­rainas likteni, nejautājot un nerēķinoties ar ukraiņiem, viņu […]

Skola, kas ceļ augšup… degunus

21:28
28.03.2025
81

Pagājušajā nedēļā pēc vairāk nekā divu gadu prombūtnes savā vēsturiskajā ēkā atgriezās Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs. Prieks un sajūsma par jaunā veidolā atdzimušo namu bija visiem, un, kā atklāšanas ceremonijā teica skolas direktore Ina Gaiķe, – Cēsu Valsts ģimnāzija stāv uz stipriem pamatiem. Var tikai piekrist direktorei, jo skola šogad atzīmē savu simtgadi un dažādos […]

Tautas balss

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
36
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
36
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
30
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
50
74
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Sludinājumi