Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Ar savu rīcību paši iedrošinājām agresoru

Jānis Gabrāns
11:51
27.02.2023
10

Tieši pirms gada 24.februārī Krievija iebruka Ukrainā un pasaule mainījās. Par aizvadīto kara gadu saruna ar domnīcas “Ziemeļeiropas politikas centrs” direktoru, bijušo Latvijas aizsardzības ministru Arti Pabriku.

Aizejošās nedēļas aktuālākais notikums – ASV prezidenta Džo Baidena neplānotā vizīte Kijivā. A. Pabriks uzsver, ka tas tiešām ir vēsturisks notikums, jo ASV prezidents atļāvās braukt uz valsti, kas ir kara apstākļos, kurai notiek uzbrukumi: “Baidens ar savu vizīti skaidri apliecināja solidaritāti. Manuprāt, pēc tikko notikušās Minhenes drošības konferences brauciens uz Kijivu un pēc tam uz Varšavu parāda, ka šoreiz Rietumi neatkāpsies ne no saviem principiem, ne atbalsta Ukrainai un Ukraina uzvarēs karā. Tā ir Baidena ziņa ukraiņiem, visai pārējai pasaulei, tas sapurinās arī tos atbalstītājus Eiropā, kuri dažbrīd vilcinājušies ar atbalsta sniegšanu.”

Atceroties notikumus pirms gada, A. Pabriks stāsta, ka 24.februārī bijis Varšavā, lai tiktos ar Polijas aizsardzības ministru: “Sajūtas bija sirreālas. Naktī, kad mani pamodināja un paziņoja, ka sācies karš, atmiņā atausa tie stāsti, ko piedzīvoja mūsu vecāki, vecvecāki, sākoties 2.pasaules karam.
Protams, bija ļoti grūti prognozēt, cik ilgi karš varētu turpināties. Pirmā informācija bija saistīta ar to, kā ukraiņiem izdodas atvairīt uzbrukumus, kas notika visā frontes līnijā. Ja ņemam vērā vēstures pieredzi, pie šāda apjoma uzbrukuma 1939.gadā, kad Polijai vispirms uzbruka fašistiskā Vācija, tad PSRS, poļu komandstruktūra sabruka apmēram divās nedēļās. Taču Ukrainas karā ukraiņiem izdevās šo struktūru saglabāt, tā turpināja funkcionēt, un Krievijas mēģinājums iznīcināt Ukrainu straujā tempā neizdevās. Viss notika citādi, nekā agresors bija plānojis.”

A. Pabriks norāda, lai arī bijis skaidri zināms, ka karš sāksies, pārsteigums bijis plašais uzbrukuma apjoms. Viņš neslēpj, ka pasaule, lielākā daļa Rietumeiropas valstu bija pilnīgi nesagatavotas šim iebrukumam, to parādījis kara sākums.

Jautāts, vai bija iespējams no kara izvairīties, A.Pabrk saka stingru nē: “Ar savu bezatbildīgo attieksmi iepriekšējo konfliktu laikā Rietumi bija iedrošinājuši Krie­viju. Bez sekām pagāja 2008.gada iebrukums Gruzijā, 2014.gada iebrukums Krimā un Donbasā, un Krievijas elite, lēmumu pieņēmēji, uzskatīja, ka tagad pret Ukrainu var veikt tādu akciju. Viņi bija pārliecināti, ka viņiem tas ir pa spēkam, ka Rietumi nespēs mobilizēties un to atbilde būs saistīta tikai ar politisko nosodījumu un ierobežotām sankcijām. Mēs paši radījām šo situāciju, paši iedrošinājām agresoru, to neapzinoties.”

Izklāstot Krievijas neveik­smju iemeslus, bijušais aizsardzības ministrs skaidro, ka iebrucēji nebija paredzējuši augsto motivāciju Ukrainas pusē: “Ņemot vērā, ka Krievija ir korumpēta un totalitāra valsts, tās līderi nebija novērtējuši paši savu mazspēju. Nebija izvērtējuši Rietumu atbildi, jo Rietumi tika nostādīti ar muguru pret sienu, kad vairs nebija, kur atkāpties. Ja atdotu Ukrainu Krievijas aprīšanai, tas iedrošinātu agresoru uz nākamo soli, nākamo agresiju pret tādām valstīm kā Baltijas valstis, bet to nedrīkstam pieļaut. Tāpēc mums jāatbalsta Ukraina ar visiem iespējamiem līdzekļiem, un to esmu uzsvēris kopš kara sākuma, tāda bijusi Baltijas valstu un Polijas nelokāmā nostāja. Diemžēl joprojām atbalsts Ukrainai ir nepietiekams, novēlots un sadalīts pārāk daudzās fāzēs. Rietumi šādai situācijai nebija sagatavoti ne morāli, ne praktiski.”

Saruna ar A.Pabriku notika dažas dienas pirms šī gada 24.februāra, kad nemitīgi virmoja prognozes, kādas akcijas pret Ukrainu šajā dienā veiks Krievija. “Kaut kas šajās dienās noteikti būs,” saka A. Pabriks. “Jaunas Krievijas ofensīvas prelūdija sākās jau pirms kāda laika, agresors gatavojas intensīvākam karadarbības posmam pavasarī. Savukārt no Ukrainas puses nav plānota tikai aizsardzība, viņi kopā ar sabiedrotajiem plāno, kā veiksmīgāk atbrīvot savu teritoriju. Tanku, citu ieroču piegādes nav domātas ar mērķi tikai aizsargāties no Krie­vijas uzbrukuma. Tās domātas, lai atbrīvotu Ukrainu. Uzstādījums ir pavisam cits nekā pirms gada.”

Ik pa laikam no Krievijas puses dzirdam retoriku par kodolieroču lietošanu, tāpēc jautājums, cik nopietni šie draudi jāuztver. “Aizsardzības sektorā vienmēr ir nopietni jāskatās uz jebkuriem draudiem,” uzsver A. Pabriks. “Reāli skatoties, nedomāju, ka Krievijas interesēs būtu pielietot kodolieročus, jo tas viņus nekādi netuvinās uzvarai. Nav iespējams uzvarēt Ukrainu vai Rietumus, nometot vienu, divas, trīs taktiskās atombumbas. Es domāju, ka arī Krievijas pusē kaut kāds veselais saprāts ir.”

Stāstot par mācībām, ko Latvijai licis saprast šis karš, bijušais aizsardzības ministrs aicina ikvienu saprast, ka valsts drošība pirmām kārtām atkarīga no mums pašiem: “Tas saistīts gan ar cilvēku gatavošanu dažādiem konfliktiem, gan mūsu mentālās noturības veidošanu. Es ļoti gribētu, lai latvieši domātu tāpat kā domā somi. Lai nedomājam, ka esam mazi un nevarīgi, ka vajag kādu, kas mums varētu palīdzēt. Nē, arī paši varam ļoti daudz. Somi nebaidās    vienatnē stāties pretī agresoram, tolaik tā bija PSRS, tagad – Krievija. Mums jābūt psiholoģiskajai noturībai, praktiskajai sagatavotībai, iesaistoties Valsts aizsardzības dienestā, Zemessardzē. Nesaprotu runas, ka, lūk, dēlu iesauks armijā un viņš būs lielgabalu gaļa. Nē, tāds viņš būs, ja sēdēs uz beņķīša, pīpēs marihuānu un nezinās, ko darīt krīzes situācijā. Ja viņš būs atbilstoši sagatavots Latvijas patriots, ir daudz lielāka iespēja, ka paliks dzīvs un viņa ģimene paliks dzīva, jo viņš zinās, kā rīkoties.”

Bijušais aizsardzības ministrs neslēpj, ka arī pēc kara beigām Baltija no Krievijas plāniem nepazudīs, ar to jārēķinās. Pro­tams, drošības sajūtu dod atrašanās Eiropas Savienībā un NATO.

“Ja mēs nebūtu šajā aliansē, mēs labākajā gadījumā būtu Ukrainas situācijā un karotu pret agresoru. Mūsu stratēģiskā izvēle iestāties Eiropas Savienībā un NATO ir garants tam, ka 30 gadus dzīvojam mierā,” uzsver A. Pabriks.

Lūgts prognozēt turpmāko kara gaitu, viņš atzīst, ka lielāka skaidrība būs pēc šī pavasara: “Man ļoti gribētos cerēt, ka šis ir pēdējais kara gads, bet vienmēr jāorientējas uz sliktāko, arī ilglaicīgu karu. Taču kā visi kari, arī šis beigsies ar sarunām. Pašreiz Krievija tām nav gatava, tā ir nozombējusi savu sabiedrību, nav gatava atzīt    piekāpšanos, un tas nozīmē, ka līdz brīdim, kad tā būs gatava sarunām, būs nepieciešamas daudzas cīņas un Ukrainas uzvaras kaujas laukā.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
23

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi