Atturīgajiem latviešiem rosinājums apskauties, vēl jo vairāk pandēmijas laikā, kad jāievēro vismaz divu metru distance, var likties visnotaļ nevietā. Tajā pašā laikā gan psihologi, gan ārsti norāda, ka apskāvieni uzlabo gan cilvēku emocionālo, garīgo, gan arī fizisko veselību. Tomēr šajā laikā apskāvienu ir vēl mazāk nekā citkārt, jo nereti, ievērojot piesardzību un rūpēs par līdzcilvēku veselību, atturamies no liekas apskaušanās reizes.
Ja vairākus gadus esmu pamanījusi, ka 11. janvārī tiek atzīmēta Starptautiskā paldies diena, kas man šķiet arvien vērtīgs atgādinājums, ka vienmēr ir, par ko pateikties, tad to, ka 21. janvārī tiek atzīmēta Starptautiskā apskāvienu diena, uzzināju tikai šogad. Meklējot informāciju par tādas dienas rašanās iemesliem, noskaidroju, ka ir pat divas apskāvienu dienas – viena tiek atzīmēta janvārī, pirmo reizi tā svinēta Mičiganā 1986. gadā, lai iedrošinātu cilvēkus biežāk apskaut draugus un tuviniekus, un janvāris izvēlēts tāpēc, ka laikā starp Ziemassvētkiem un visu Mīlētāju dienu februārī cilvēki nereti izjūt nomāktību.
Bet, lūk, apskāvienu dienu svin arī jūlija otrajā sestdienā. 2006. gadā šos svētkus aizsāka austrālietis, kurš novērtēja, cik ļoti cilvēkam var palīdzēt vienkāršs apskāviens, tāpēc viņš publiskā vietā nostājās ar plakātu “Bezmaksas apskāvieni” un samīļoja ikvienu, kurš to vēlējās. Patlaban gan laikam grūti iedomāties, ka šāda aktivitāte varētu notikt, tomēr apskāvienu pozitīvo nozīmi neviens gan nav atcēlis, un saprotams, ka tie nepieciešami gan mazulīšiem, gan pusaudžiem, gan arī pieaugušajiem. Maziem bērniem ir dabiski samīļoties, uzmanību pēc glāstiem aktīvi pieprasa arī mājas mīluļi, bet pusaudži un pieaugušie šajā ziņā gan nereti ir atturīgāki.
Dažādos izziņas materiālos lasāms, ka apskāvieni raisa gan laimes, gan mīlestības hormonu, rada mieru un drošības sajūtu. Tāpat tas var noderēt kā mierinājums, arī ļauj paust savas jūtas pret otru cilvēku, cilvēki spontāni apskaujas prieka mirkļos vai arī iedrošinot pirms kāda atbildīga brīža. Izrādās, apskāvieni samazina arī dažādu slimību risku, līdzsvaro nervu sistēmu un pat mazina sāpes. Kā zināms, vecāki bieži vien maziem bērniem paijā muguru vai samīļo, ja gadījusies kāda ķibele, lai kreņķis ir mazāks.
Joprojām dzīvojam janvārī, tātad nesen sagaidīts Jaunais gads, kad nereti kaut ko apņemamies. Bieži vien tā ir apņemšanās vairāk par sevi rūpēties, ēst veselīgāk, vairāk sportot, pavadīt vairāk laika ar ģimeni, bet tās var būt arī ļoti individuālas apņemšanās. Iedomājos, kādam cilvēkam tā varētu būt apņemšanās samīļot biežāk savus tuvos cilvēkus. Un vēl viena atziņa: ikviens var radīt kādu īpašu atzīmējamu dienu, iespējams, tā nekļūs starptautiski atzīmējama, bet konkrētā cilvēka ikdienā ienesīs jaunas vēsmas un pārmaiņas.
Komentāri