Bieži dzirdēts bībeliskais teiciens par to, kurš pirmais drīkst mest akmeni. Mūsdienās tas nozīmētu: tam, kurš var atļauties citus kritizēt un “nolikt”, pašam jābūt pilnīgi tīram un kristālgodīgam.
Latvijas čaklākie sociālo tīklu lietotāji nesen varēja izlādēt uzkrājušās negācijas un dubļus, sēžot telefonā vai pie datora un visvisādos locījumos komentējot Valsts prezidenta anglisko izrunu. Cits pārmeta augsto pašapziņas līmeni un nekritisko attieksmi pret svešvalodas zināšanām, cits meklēja vainu izloksnē, stājā, manierēs un iepriekš ieņemtajos amatos. Skarbu kritiku par tautas novērotām “neatbilstībām” ir piedzīvojuši arī iepriekšējie Latvijas prezidenti.
Ir tāda anekdote. Tūristi mākslas muzejā jautā: “Kāpēc cilvēki gleznās ir tik neglīti?” Gids atbild: “Paskatieties paši uz sevi!”
Starp citu, pasaulē, iespējams, nav tādu valstu, kuru iedzīvotāji būtu pilnībā apmierināti ar valdību un nemeklētu trūkumus saviem vadītājiem. Izpausmes ir visādas – zīmē karikatūras, sacer anekdotes, parodē televīzijā un izmet replikas sociālajos tīklos.
Patīkami, ka Latvijā tik daudzi prot angļu valodu un uzskata, ka runā labākā līmenī, nekā valsts galva. Spriežot pēc gramatikas normu ievērošanas un vārdu izvēles komentāros, tautieši savu dzimto valodu gan pametuši novārtā. Tad nu jāsāk apšaubīt, vai pašu iedomātais augstais angļu līmenis arī nav tāds pats “celmains līdums”.
Piecdesmitgadnieku paaudze, kura šobrīd ir aktīvais darbaspēks un ieņem dažādus vadošus amatus, padomju laikos diemžēl nevarēja angļu valodu apgūt tik kvalitatīvi, kā tas iespējams Latvijas brīvvalstī. Jāņem vērā, ka vieniem padodas matemātika un tehniskās jomas, citiem literatūra un valodas. Maz un reti gadās universālie, kuri teicami pārzina abas jomas un vēl pusmūžā apgūst arvien jaunas un jaunas zināšanas.
Noteikti ārvalstu vizītēs pie Latvijas tēla tiek piestrādāts īpaši un pārdomātas katras reprezentablās amatpersonas spējas un iespējas. Neatbildēts jautājums – vai angļu valoda ir pasaules galvenā valoda, kas obligāti visaugstākajā līmenī un kvalitātē jāprot katras valsts vadītājam? Vai etiķete pieprasa par katru cenu lauzīties tajā un iztikt bez tulka?
Komentāri