Pēdējie divi bēgļi, kuri svētdienas rītā, izlaužot logu restes un izsperot žogu, bija aizbēguši no Cēsu audzināšanas iestādes nepilngadīgajiem, otrdienas naktī tika aizturēti Limbažu rajonā. Tagad visi jaunieši nogādāti atpakaļ iestādē, kur gaidīs jaunu tiesas spriedumu.
Vakar tiekoties ar presi, Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Visvaldis Puķīte stāstīja, ka jauniešu izbēgšanas iemesls bijis ļoti banāls – tikt brīvībā, piedzerties, kaut ko nozagt, padzīvot dārza mājiņās. Tagad par bēgšanu grupā puišus var notiesāt ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem.
Savukārt iestādē turpinās dienesta pārbaude. Tieslietu ministrs Mareks Segliņš, kurš arī uz karstām pēdām apmeklēja iestādi, atzina: “Pārbaudē noskaidros, vai tonakt darbinieki bija uzdevumu augstumos.” Tajā pašā laikā ministrs atzina, ka iestādes tehniskais stāvoklis ir slikts. Un kā gan citādi to vērtēt, ja no ieslodzījuma vietas puiši varēja izbēgt, ar kāju izsperot pāris dēļus vecā koka žogā.
“Druva” uzklausīja arī Cēsu audzināšanas iestādes nepilngadīgajiem priekšnieka Valta Kukaiņa viedokli.
“Ar puišiem pats vēl neesmu runājis, zinu, ka pēdējie notvertie izbēgušie bija nosaluši, neēduši. Viņi slapstījušies pa mežiem, jo nebija jau viņiem nekāda bēgšanas plāna un mērķa. Puiši nedomāja par likuma pantiem un sekojošo sodu. Kā notikušais liek paraudzīties uz iestādes darbu un drošību? Kā teica tieslietu ministrs Mareks Segliņš, tehniskā situācija ir slikta un šī sēta būs jāsalabo. Tajā pašā laikā ir skaidrs, ka līdzekļu jaunam žogam nebūs. Tas ir dārgi. Kādreiz līdzekļus neiedeva, iespējams, iepriekšējā vadība arī nepaprasīja. Atskatīties pagātnē nav jēgas, bet arī tagad drošības situāciju krasi uzlabot nav iespējams. Visreālāk, ka to varēsim izdarīt 2011. gadā, kad būs realizēti Norvēģijas valdības finansētie projekti – būs uzcelta jauna apcietinājuma daļa, būs pārbūvēts dzīvojamais korpuss, projektā līdzekļi paredzēti arī jauna žoga izbūvei. Ja to gribētu izdarīt ātrāk, tad ir nepieciešami vismaz 120 tūkstoši latu. Tas būtu lētākais variants, vienkāršākais žogs, bet pareizi tam jābūt trīskāršam, pareizi zonētam.
Bet viena lieta ir žogs un signalizācija, otra – cilvēku faktors. Ir ierosināta dienesta izmeklēšana, tāpēc nekomentēšu – ir vai nav kāds vainīgs. Ja atradīs pārkāpumus, tad būs jāatbild visiem, sākot no uzrauga un beidzot ar mani. Var tikt ierosinātas disciplinārlietas un sekot sodi.
Pašlaik iestādē apsardzes daļa strādā pastiprinātā režīmā, puišus vairāk uzrauga teritorijā un telpās. Liekam stiprāku logu restojumu, un man jāatzīst – visu laiku mēs vēlējāmies, lai puišiem ir labāki dzīvošanas apstākļi, ērtākas telpas, tagad būs jāliek arī izturīgākas restes.
Kā uz notikušo raugās ieslodzītie? Diemžēl liela daļa spriež nevis par to, kāds sods bēgšanai sekos, bet par to, cik ilgi kurš no izbēgušajiem noturējās brīvībā. Mums bijuši precedenti – daži demolē telpas, citi viņus atdarina un izdara to pašu. Tāpēc tagad papildus apsardze, papildus signalizācija, drošības sistēmas. Ja viens kaimiņš ieliek plastmasas logus, otrs domā – varbūt man arī vajag. Tā notiek sadzīvē, pieaugušo pasaulē. Šeit sodu izcieš pusaudži, jaunieši, un viņiem šāda rīcība ir vēl raksturīgāka.”
Komentāri