Ziemeļvidzemes reģionālās Valsts darba inspekcijas Cēsu biroja vecākais valsts darba inspektors
Darba inspekcija šonedēļ atzīmēja kārtējo Starptautiskās Darba organizācijas organizēto Pasaules darba drošības un veselības dienu. Statistikas dati liecina, ka pasaulē ik dienu no darba traumām iet bojā pieci tūkstoši cilvēku. Katrās 15 sekundēs iet bojā viens, katru gadu tiek reģistrēti 270 miljoni nelaimes gadījumu darba vietās, lai gan ikvienam ir tiesības uz drošu darbu.
Arī Latvijā bojāgājušo skaits ir šokējošs – šī gada četros mēnešos darba vietās bojā gājuši 17 darbinieki, 73 guvuši smagas traumas. Par laimi, rajonā šogad vēl bojā gājušo nav, bet darba traumu skaits ik mēnesi pieaug. Jau vairāk nekā 20 darba ņēmēji guvuši darba traumas, un diemžēl nākas atzīt, ka patiesais negadījumu skaits droši vien ir lielāks, jo vēl joprojām saskaramies ar to, ka ne visi strādājošie inspekcijai paziņo par darbā gūtām traumām. Lielākoties darba ņēmēji pie mums vēršas situācijās, kad darba trauma bijusi nopietna vai arī pats darba devējs paziņojis par notikušo.
Diemžēl jāsaka – vēl joprojām daudzi darba devēji un ņēmēji darba aizsardzību un drošību uztver kā nevajadzīgu prasību. Un tās būtību lielākoties izprot tikai tad, ja paši gūst traumas darba vietā un saskaras ar darba devēju netaisno rīcību. Vēl joprojām visvairāk negadījumu notiek celtniecībā, kokapstrādē, meža darbos un tirdzniecībā.
Mūsu inspekcija Darba drošības un veselības dienā īpaši centās pievērst uzmanību darba aizsardzības jautājumiem, preventīvi pārbaudot prasību ievērošanu. Šajā dienā darba devējus nesodījām, bet skaidrojām, kāpēc darba drošība ir aktuāls un svarīgs jautājums ikvienā uzņēmumā.
Darba devēji un ņēmēji lielākoties nezināja, ka šāda diena valstī tiek atzīmēta. Un tas mūs īpaši arī neizbrīnīja. Domāju, ka ejams vēl tāls ceļš, lai varētu droši teikt, ka Latvijā uzņēmumos darba vide ir droša ikvienam strādājošajam. Par šiem jautājumiem jārunā un jācer, ka ik gadu arvien vairāk uzņēmēju un darbinieku ieklausīsies valsts darba inspektoru sacītajā. Tā ir šokējoša situācija – ja cilvēks no rīta aiziet uz darbu pelnīt naudu, bet nepārnāk mājās. Un tik bieži redzam, ka traumas un negadījumi darba vietās notiek arī pašu darbinieku neuzmanības dēļ. Taču rīkojam informatīvas un brīdinošas kampaņas, aktīvi darbojamies. Šobrīd pastiprinātu uzmanību pievērsīsim celtniecībai, ņemot vērā arī to, ka jau pāris mēnešus spēkā stājušies jaunie Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka prasības celtniecības darba organizācijā.
Ļoti iespējams, ka kļūsim par represīvāku organizāciju, jo redzam, ka bieži vien vārdos un brīdinājumos darba devēji nevēlas ieklausīties. Tik daudz esam atgādinājuši par individuālās aizsardzības līdzekļiem un jāsaka – vēl joprojām ir uzņēmumi, kuros mūsu aizrādījumi nav ņemti vērā. Taču, ja vadība šīs lietas uztvērusi nopietni, arī darbinieki to uztver daudz nopietnāk. Iespējams, nākotnē vairāk vajadzētu domāt arī par to, lai pirms uzņēmuma reģistrēšanas uzņēmējs būtu zinošs arī darba aizsardzības jautājumos.
VDI turpinās cītīgi strādāt, aizstāvēt darbinieku intereses un izglītot gan darba devējus, gan ņēmējus. Jācer, ka ik gadu darba apstākļi uzlabosies un kopīgiem spēkiem spēsim tos nodrošināt ikvienā uzņēmumā un iestādē. Pierakstījusi Liene Lote Grizāne
Komentāri