Draudzīgā aicinājuma svētkos, kas Kārļu vārda dienā, notika Cēsīs, turpinājās ne vien 1935. gada 28. janvārī Kārļa Ulmaņa sāktā tradīcija
novērtēt izglītības jomu, bet arī izskanēja jauni aicinājumi.
Tatjana Koķe, izglītības un zinātnes ministre:” Es jutos ļoti pagodināta, saņemot uzaicinājumu piedalīties tradicionālajā Draudzīgā aicinājuma medaļu pasniegšanas sarīkojumā. Kurš gan atteiksies būt klāt izglītības izcilnieku godināšanā. Kurš gan atteiksies no iespējas pasniegt roku skolu absolventiem, skolotājiem, kas palīdzējuši augt, mecenātiem, kas palīdzējuši skolām, un plašsaziņas līdzekļiem, kas izcilu cilvēku vārdus darījuši zināmus sabiedrībai. Pirms daudziem gadsimtiem holandiešu filozofs, domātājs Roterdamas Erasms ir teicis, ka par cilvēku nepiedzimst, par cilvēku audzina, lai patiešām būtu, ar ko lepoties.
Šogad Kārļa dienā, 28. janvārī, man kā izglītības un zinātnes ministrei ir tā iespēja nākt klajā ar savu aicinājumu. Ne tik daudz dāvināt grāmatas, kaut gan ticu, ka no grāmatām var iegūt nozīmīgu, ātrāku pieredzi, nekā paša dzīvē izdzīvojot. Mans aicinājums ir katram skolēnam un skolotājam sākt rakstīt sava novada, savas dzimtās puses grāmatu, lai Latvijā nepazūd neviena devēja vārds. Lai tās kultūras vērtības, kas mums apkārt, mēs izdzīvojam un dodam iespēju ar tām lepoties nākamajām paaudzēm. Kas tā taps – grāmatas vai cits modernāks veidojums, tas ir pašu ziņā. Ieskatīsimies cilvēkos, kas ir to pelnījuši, un rakstīsim par viņiem!
Gribu atsaukties uz izcila pedagoga, latviskā pilsoniskuma veidotāja Ata Kronvalda frāzi: „Kopsim kopības prātu”. Jo tieši tāpat kā kopīgiem spēkiem tiek turpināta Draudzīgā aicinājuma tradīcija, kopības prātu var veidot, ja katrs šai artavā ieliek savu darbu. Lai šī tradīcija palīdz vairot kopības un piederības izjūtu mūsu dzimtenei!”
Aigars Grauba, filmas „Rīgas sargi” režisors: „ Biju pārsteigts, Draudzīgā aicinājuma fonda sūtītajā vēstulē izlasot, ka balva man piešķirta nominācijā „Sabiedrisks darbinieks”. Visu pārdomājot, sapratu, ka ikviens no mums ar saviem darbiem esam sabiedriski darbinieki un šie darbi atsaucas uz mūsu Latviju, mēs veidojam Latviju tādu, kāda tā ir. Es jūtos pagodināts par apbalvojumu, bet nekādā ziņā neuzskatu, ka viens esmu to pelnījis. Paldies visiem, kas filmas „Rīgas sargi” veidošanā ieguldīja savu talantu un Latvijas mīlestību. Katrs aktieris savu stāstu pauda ar lielu atbildību.
Novēlu Draudzīgā aicinājuma idejas nesējiem un ģimnāzijas skolēniem – ja jums ir kāds mērķis vai sapnis, tad sāciet to īstenot, kaut arī pirmajā brīdī šķiet, ka tas nebūs aizsniedzams. Pirmie jums palīgā nāks draugi, pēc tam visi pārējie, un beigās jūs uzvarēsiet. Stāsts par filmu „Rīgas sargi” ir ļoti līdzīgs. Vispirms bija ideja, ka jāuzņem filma par Latvijas valsts aizstāvjiem 1919. gadā. Tā radās vienlaicīgi man un filmas producentam Andrejam Ēķim. Kad sākām tuvoties sapņa īstenošanai, visas pazīmes liecināja, ka tas nebūs iespējams. Bet mēs ar Andreju nepadevāmies, arī tad, kad sapratām, ka nav iespējams filmēt 1919. gada notikumus Rīgā, tādā, kāda tā tagad izskatās. Mēs meklējām jaunus ceļus, un mums pievienojās draugi, atbalstītāji un arī aktieri ar savu talantu.
Kino ir tā brīnišķīgā lieta, ka vienā brīdī sākas skatītāju personīgās attiecības ar filmu. Režisora vara beidzas ar pirmizrādi. Katra filmas veidotāja sapnis ir uzrunāt publiku, bet, ja izdodas uzrunāt jaunos cilvēkus, tā ir pati lielākā balva. Viņu atzinīgās atsauksmes par filmu – lielāka apbalvojuma nevajag.”
Tālis Jaunzemis, Cēsu rajona padomes izglītības pārvaldes vadītājs: „Draudzīgā aicinājuma tradīcija ir ļoti svarīga, jo brīžu, kad vieglums satinas smagumā, mums ir diezgan, bet to brīžu, kas paceļ spārnos, kas dod prieku un enerģiju strādāt, mums pietrūkst. Ļoti svarīgi parādīt, ka mēs novērtējam izglītību, ka novērtējam radošu darbu. Draudzīgā aicinājuma idejas uzturētāji to apliecina.
Visi zinām Raiņa vārdus: „Gūt var dodot. Dodot gūtais neatņemams.” Pagājušajā nedēļā kāda sirds gudra kundze tepat no Drustiem radio intervijā teica: „Bagāts nav tas, kam ir daudz. Bagāts ir tas, kam ir ko dot. ” Nešaubos, ka tie cilvēki, kurus godina Draudzīgā aicinājuma medaļas pasniedzēji, ir tie, kuriem ir ko dot. Dodiet ar mīlestību, un ar mīlestību jūs saņemsiet!”
Komentāri