Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Abrenes robežas

Druva
00:00
27.01.2007
9

Latvijas valdība, aktualizējot jautājumu par Latvijas un Krievijas robežlīgumu, līdz šim publiski izrādījusi, ka svarīgākais tai ir pēc iespējas ātrāk ”notirgot” Abreni, nevis domāt par zaudējumiem un ieguvumiem, ko šis darījums varētu nest.

Aigara Kalvīša valdības lolotais robežlīguma noslēgšanas plāns paredz atsaukšanos uz abām valstīm pieņemamu juridisku dokumentu – 1991. gada 21. augustā pieņemto Konstitucionālo likumu ”Par Latvijas Republikas valstisko statusu”. Uz šo dokumentu, 1991. gada 28. augustā atzīstot Latvijas neatkarību, atsaucās arī Krievija. Savukārt dokumentā ir atsauce uz 1990.gada 4.maija deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, kurā savukārt ir atsauce uz 1920. gada miera līgumu. Tādējādi netieša atsauce uz Latvijas brīvvalsts laika dokumentu ir, Krievija neiebilst un līgumu varam parakstīt. Savukārt atteikšanos no Abrenes pēc būtības paredz 1997. gadā parafētais robežlīgums, par to nekādu bēdu, atliek vien dokumentu parakstīt.

Par Abreni tiešām nav vairs ko daudz diskutēt. Labējo spēku izteikumi, ka mums nepieciešams tāds līgums, lai pie jautājuma par Abrenes neatdošanu Krievijai kādreiz būtu iespējams starpvalstu līmenī vēl atgriezties, nav uzskatāmi par nopietniem, jo tad jau visus būtiskos jautājumus varētu risināt, atstājot to risināšanu uz vēlākiem laikiem. Latvijai ir nepieciešama skaidra pozīcija Abrenes jautājumā. Jāņem vērā gan tas, ka Abrenē atrodas dzelzceļa mezgls, kas to padara par stratēģisku vietu, gan arī tas, ko par atrašanos Latvijas vai Krievijas teritorijā domā paši abrenieši (vai kāds par to ir painteresējies?). Tāpat atcerēsimies Krievijas un citu valstu teritoriālos strīdus un pamācīsimies, ka piekrišana Krievijas noteikumiem nav obligāta.

Pastāvošajā situācijā atteikšanās no Abrenes diez vai būtu uzskatāma par lielu vēsturisku kļūdu – bet tikai jautājumā, ja mēs Abreni nevis atdosim, bet iemainīsim, pārdosim. Tomēr, ja Latvijas valdība domā, ka šie pāris procenti pusaizaugušas Latvijas teritorijas mums nav vajadzīgi, tas nenozīmē, ka mums par visu vari un pēc iespējas ātrāk no tās jātiek vaļā.

Aigara Kalvīša valdība kā ar nez kādu sasniegumu lepojas, ka tai ir padomā stratēģija robežlīguma noslēgšanai. Tomēr šī stratēģija nozīmē tikai to, ka aizpērn līgumam pievienotā deklarācija ir atsaukta un atrasts pašmāju lietošanai derīgs iegansts, lai nebūtu nepieciešams atsaukties uz 1920. gada Latvijas un Krievijas miera līgumu. Krievija robežlīgumu bija gatava parakstīt arī 2005. gadā, un tikai paskaidrojošās deklarācijas pievienošana no šī soļa lika atteikties. Tas nozīmē, ka, deklarāciju atsaucot, nav šķēršļu, iespējams atsākt līguma parakstīšanas procesu.

Savukārt joma, kurā tiešām būtu nepieciešami panākumi, proti, starpvalstu diplomātija, pašlaik palikusi vien pielīšanas līmenī. Tas, ko pašlaik ir nepieciešams iegūt – konkrētas garantijas par to, ko Latvija iegūs, ja atteiksies no Abrenes. Uz Ventspili sāks plūst nafta? Nebūs šprotu tirgošanas un citu ar aizdomām pret Latvijā ražotu pārtiku saistītu ierobežojumu? Spriežot pēc amatpersonu publiskajiem izteikumiem, Latvijas puse dzīvo cerībās, ka viss būs labi, ka mums ar Krieviju attiecības ies uz augšu straujos tempos, ka tirdzniecības sakari paplašināsies un, kas zina, varbūt arī prezidents Vladimirs Putins reiz ciemos atbrauks.

Taču tā vietā, lai prasītu, kāds mums labums, ja robežlīgumu noslēgsim un Abreni atdosim, ārlietu ministrs Artis Pabriks pauž vien vēlmi Krievijai piedāvāt tādu līguma variantu, kas ”tai būtu pieņemams”. Viņš norāda – ja Latvija tagad Krievijai pieprasītu atdot Abreni, valsts ”nokļūtu izolācijā un nesaņemtu citu valstu atbalstu”. Taču ne jau par Abrenes atdošanu vairs ir runa. Runa ir par to, kam ir nepieciešama šī steiga, kādā vēlamies ”pa lēto” notirgot savu teritoriju, pretim nesaņemot neko konkrētu. Paši redzējām, ka nenoslēgtais robežlīgums netraucēja Latvijai tapt uzņemtai ne Eiropas Savienībā, ne NATO. Savukārt Krievijai nenoslēgtais robežlīgums gan traucē – kaut vai bezvīzu režīma noslēgšanai ar Eiropas Savienību. Arī Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere komentārā laikrakstam ”Diena” norāda, ka mums neviens nespiež robežlīgumu noslēgt tieši tagad, savukārt EP 2005. gada 26. maija ziņojumā ”Par ES – Krievijas attiecībām” tieši Krievija ir tā, kas tiek mudināta aktīvāk piedalīties robežlīguma noslēgšanā.

Tas viss liek domāt, ka bēdīgi slavenās ”beigta ēzeļa ausis” saņemt Latvija ir izvēlējusies pati.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
23

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi