Tautas skaitīšana notiks pavasarī. Vasarā vai rudenī uzzināsim, cik lielā skaitā esam palikuši – Latvijā, Vidzemē, Cēsīs, pagastā. Taču tāda zināšana vasaras otrā pusē būs par vēlu, lai pašvaldības pieņemtu lēmumu, kura mācību iestāde audzēkņu skaita dēļ nākamā mācību gadā varēs darboties perspektīvi, kura vairs ne. “Druva” rakstījusi par to, kā nelabvēlīgā demogrāfiskā situācija, kā arī ekonomiskā emigrācija ietekmē skolu darbu un nākotni. Skolu skaits sarūk – pagaidām vairāk laukos un galvaspilsētā. Taču arī citās pilsētās – pagājušogad un dažu nākošo gadu droši vien mazināsies.
Cēsu deputāti, pašvaldībā izveidotā izglītības procesu izpētes komisija lēsusi, ka pēc 2. vidusskolas un vakarskolas apvienošanas kādus gadus apvienošanas laiks varētu apstāties. Ģimnāziju un vidusskolas klasēs skolēnu skaits ir pietiekošs. Gadu gaitā paveiktais – uzturētā augstā izglītības kvalitāte un tādējādi ģimeņu – tuvo un tālāko – interese par vispārējās vidējās izglītības iegūšanu Cēsīs ir. Bet demogrāfiskais process rit savu gaitu. Latviešu latviskajās Cēsīs kļūst mazāk. Dati par dzimušajiem pirms sešiem, septiņiem gadiem liecina, ka septembrī optimālā skaitā – ne mazāk par 20 bērniem – izveidosies vien septiņas klases. Pie tam daļu veidot palīdzēs laucinieki, kuri brauc uz darbu pilsētā un ved uz mācībām bērnus.
No četrām Cēsu pamatskolām divas ir lielas, atrodas ar lielu vērienu celtās izglītības ēkās. Tās ir skolas, kuras varētu uzņemt vai visus skolēnus, kas Cēsīs tagad dzīvo pamatskolas vecumā. Taču vēsturiski izveidojies, ka pilsētā ir vēl divas nelielas pamatskolas – viena ar senām saknēm un retu piedāvājumu – papildus nodarbībās apgūt mūziku, otra – neatkarības gadu skola, kura ar mājīgumu un radošumu tīk gan pilsētas, gan lauku mazuļiem. Deputāti, nesakot neviena slikta vārda par vienu, otru, trešo vai ceturto pamatskolu, risināja grūti atbildamu uzdevumu – kā sadalīt septiņus pirmo klašu komplektus starp četrām skolām, lai būtu piepildītas lielās, bet mazākās nepaliktu zaudētājos. Kā šo jautājumu atrisinātu jūs? Mairita Kaņepe
Komentāri