Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

21.septembris – Pasaules Miera diena

Anna Kola
06:45
27.09.2022
4

Miers, šķiet, ir jēdziens, ko mūsdienu pasaulē jau var uzskatīt par mītu. Lai arī dzīvojam it kā mierpilnā valstī, kurā nav nedz briesmīgu dabas katastrofu, nedz bada vai milzīgas nabadzības, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka arī Latvijā dzīvojam mierā. Redzot, kas notika mūsdienu pasaulē Ukrainā, vairs izteiktu mieru nemaz neizjūtam. Vismaz lielā daļa noteikti.

Krievija laupījusi iespēju dzīvot mierpilni ne tikai mums, bet, visdrīzāk, visām tās kaimiņvalstīm, sevišķi jau tām, kas reiz bijušas Padomju savienības sastāvā. Mieru vēl vairāk atņem šīs lielvaras sarunas ar tās lielo, bīstamo kaimiņu, no kura, tāpat kā Krievijas, arī pasaule ir ļoti lielā mērā atkarīga daudzējādās jomās – Ķīnu. Sliktākais, arī augsta līmeņa speciālistu viedokļi nenomierina, jo neviens jau īsti nevar prognozēt šo lielvaru iracionālo rīcību. Skaidri redzams diemžēl ir viens. No Krievijas spēles ir atkarīga visa pasaule. Ukrainā sāktā kara dēļ visā pasaulē strauji pieaugušas gāzes un elektrības cenas, no kā izriet visa sekojošā ikdienas dzīves izmaksu sadārdzināšanās.

Te atkal jautājums par mieru. Pat, ja dzirdam visus solījumus mūs aizsargāt līdzīga scenārija gadījumā kā Ukrainā, varbūt uz brīdi kļūst mierīgāk, bet tomēr ir skaidrs, ka neviens tādas situācijas prognozēt nevar. Otra šī jēdziena puse kļuvusi aktuāla jau labu laiku. Pavērojot populārākos ziņu kanālus un interneta avotus, cik daudz no priekšplānā esošajām ziņām ir tādas, ka nes pozitīvu vēsti? Nebaidīšos apgalvot, ka 90 procenti ziņu, ar ko iesākas TV ziņu pārraides vai interneta vietnes, ir piepildītas ar kaut ko trauksmainu, negatīvu, satraucošu. Tas, neapšaubāmi, ir ar mērķi piesaistīt uzmanību, to it katrs klausītājs, skatītājs, lasītājs arī ar savu loģisko spriestspēju prot izsecināt. Taču, vai tas kādam ir mierinājums?

Palūkojoties uz jaunākajām aptaujām par drošības izjūtu Latvijā, paraudzījos uz “Ergo”. Baltijas valstu Drošības indeksa pētījums liecina, ka Latvijas iedzīvotāji, salīdzinot ar kaimiņvalstīm, jūtas nedrošāk.

Skalā no –100 līdz +100 punktiem latvieši savu drošības sajūtu novērtējuši ar –10, lietuvieši ar –6, bet visaugstāk igauņi, ar +11. Arī materiālajā un finansiālajā ziņā Latvijas iedzīvotāji jūtas nedrošākie, vērtē sajūtas ar –8. Lietuvā šīs dimensijas vērtējums ir –0,4, Igaunijā +17.

Vislielākās bažas Baltijas valstu pilsoņiem raisa rūpes par valsts drošību un veselību. Latvijā draudi savas valsts drošībai novērtēti ar –26, Lietuvā ar –20, Igaunijā ar –3. Arī par veselību visvairāk raizējas Latvijas iedzīvotāji, kuru Drošības indeksa vērtējums šajā jomā ir –34, lietuvieši seko ar –31, bet igauņi ar –7. Varbūt mēs esam daudzkārt pesimistiskāki?

Alberts Einšteins ir teicis, ka mieru nevar panākt ar varu, to var vienīgi uzturēt ar izpratni. Tas skan kā atbilde tiem, kas akli paļaujas uz Krievijas īstenoto propagandu Ukrainā. Nežēlība pret citiem nenesīs mieru nevienam. Jācer, ka miers atgriezīsies kā Ukrainā, tā visā Eiropā un visā pasaulē – arī Krievijā, kura nemitīgi vēlas sacensties ar pārējo pasauli par savu uzskatu taisnīgumu un teritorijas lielumu. Šogad ANO Ģenerāl­asambleja ar savu 2022.gada tēmu “Beigsim rasismu. Radīsim mieru.” aicina visus šo dienu aizvadīt, stiprinot miera ideālus, veselas 24 stundas iztiekot bez vardarbības un kara darbības. Jācer, šī iecere izdosies. Pa­saules vēstures lappusēs būtu par vienu mierpilnu dienu vairāk.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
24

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi