Katru gadu 11.februārī visā Eiropas Savienībā atzīmē vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 dienu.
Datums nav izvēlēts nejauši, proti, vienpadsmit un divi. Zvanot uz šo tālruni, iespējams izsaukt nepieciešamo palīdzības dienestu. Zvanu apstrādi un pāradresēšanu tālāk citiem dienestiem veic Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.
Latvijā vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs ieviests no 1997.gada, bet Eiropas vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112 darbojas kopš 1991.gada. To izveidoja, lai palielinātu ceļotāju drošību un nepieciešamības gadījumā cilvēkiem būtu vienkāršāk izsaukt vajadzīgo dienestu. Arī Latvijā līdz 1997.gadam bija jāatceras katra dienesta atsevišķais izsaukuma numurs, lai saņemtu palīdzību, turklāt, piemēram, ceļotājiem no ārzemēm tas radījis īpašus sarežģījumus, jo ārkārtas situācijā nav bijis iespējams ātri saprast, kam zvanīt.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Operatīvās vadības pārvaldes Zvanu apstrādes un resursu vadības nodaļas priekšnieks Hermanis Plisko telefonsarunā stāsta, ka 112 ir numurs ārkārtas palīdzības izsaukšanai, nevis uzziņām. Viņš to uzsver atkārtoti, jo nereti cilvēki uz numuru zvana pat gadījumos, kad, piemēram, notikusi kanalizācijas problēma vai pazudusi elektrība. H.Plisko atgādina, ka tādās situācijās ir jāzvana uz uzziņu telefona numuru 1188, kas tad tālāk informēs par dienestu, kurā vērsties. Uz jautājumu, ko tad īsti nozīmē ārkārtas situācija, H.Plisko atbild: “Ja ir apdraudējums vispārējai drošībai, kārtībai, piemēram, ugunsgrēks, sprādziens, ja tiek traucēta sabiedriskā kārtība, ja, piemēram, dzirdat, ka aiz sienas trokšņo, notiek konflikts, kādas huligāniskas darbības, pieredzat nelikumīgu rīcību vai satiksmes pārkāpumus (cilvēks alkohola reibumā uz ceļa), vai apdraudējums cilvēka veselībai – kāds nokritis uz ceļa. Tādos gadījumos noteikti jāzvana uz 112. Cilvēki ļoti jauc ārkārtas palīdzības numuru un uzziņu tālruni.”
Šogad, atzīmējot 112 dienu, VUGD papildus skaidro, kādās situācijās ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112, bet kādos gadījumos ir jāvēršas pēc palīdzības pie citu pakalpojumu sniedzējiem. VUGD apkopotā statistika liecina, ka vairāk nekā puse jeb 52% no pērn saņemtajiem zvaniem bija saistīti ar sadzīves problēmām, kuru risināšanu veic komunālie dienesti, namu apsaimniekotāji vai komersanti, nevis operatīvie dienesti.
Vienotais ārkārtas palīdzības izsaukuma numurs 112 pieņem ziņojumus par vispārējo drošību un kārtību, sabiedrisko kārtību un citiem likumpārkāpumiem, apdraudējumu cilvēku dzīvībai un veselībai. Zvanu centra dispečeri nepieciešamības gadījumā uz notikumu izsūta VUGD resursus vai veic ziņojuma pāradresāciju Valsts policijai vai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam.
Savukārt tādos gadījumos, kad, piemēram, bojāta durvju slēdzene, notikusi ūdensvada vai kanalizācijas avārija, ja mājās ir iemitinājušies insekti vai grauzēji, vai arī automobilis iestidzis dubļos, pēc palīdzības ir jāvēršas, zvanot uz citiem tālruņu numuriem, un jāvaicā pēc komunālo dienestu, namu apsaimniekotāju, deratizācijas pakalpojumu sniedzēju, uzziņu dienestu palīdzības. Runājot par bērnu izglītošanu ārkārtas situācijās, H.Plisko stāsta, ka ar skolām sadarbība ir ļoti laba un bieži esot pat tā, ka bērni daudz vairāk zina par rīcību ārkārtas situācijā nekā pieaugušie, tādēļ informācijas sniegšana skolas vecuma bērniem bieži vainagojas ar to, ka bērni šīs zināšanas aiznes mājās un dalās ar tuviniekiem.
Hermanis Plisko sarunas nobeigumā atgādina: “Vienmēr jārūpējas pašam par sevi, jāizvērtē apdraudējums, jo mēs vienmēr varam iespējami vairāk no tā izvairīties, ja par to iepriekš padomājam.” Viņš stāsta, ka arī mūsu sarunas dienā bijusi liela nelaime- noslīkuši divi zemledus makšķernieki. “Vai šādā laikā ir jāiet uz ledus? Padomājam par to!” viņš uzsver. “Tāpat, protams, jāatceras, ka vienmēr tomēr drošāk ir piezvanīt uz 112, pat ja cilvēks nav līdz galam pārliecināts par situācijas nopietnību, dispečers to izvērtēs un ieteiks, kā rīkoties. Labāk būt drošam, nekā vēlāk nožēlot, ka nebija darīts viss iespējamais.”
Komentāri