Tradīcijas mainās līdz ar cilvēku vajadzībām un prasībām. Pierastais kļūst par apgrūtinājumu. Tā noticis ar pirmo skolas dienu. Paaudzēs tā bijusi 1.septembrī, aizvien ne tikai ikdienas, arī oficiālās sarunās, runājot par jaunā mācību gada sākumu, tiek minēts tieši šis datums. Tikai retais teiks – 3.septembris, pirmā skolas diena. Tāpēc ka pirmdiena, bet sestdiena taču ir brīvdiena. Ko lai dara, ka kalendārā datumi skrien uz priekšu. Vienu gadu 1.septembris pirmdienā, citu jau piektdienā.
Pirms nemaz ne tik daudziem gadiem sabiedrībā bija diskusija par to, ka pirmā skolas diena pirmklasniekam, viņa ģimenei ir nozīmīgs notikums un jābūt iespējai to pavadīt kopā. Vecākiem jāstrādā, labi, ka var izrauties uz dažām stundām. Laimīgi tie, kuriem darba devējs var atļauties piešķirt brīvdienu. Bet 1.septembris ir pirmais septembris – tā ir pirmā mācību gada diena. Pēc dažiem gadiem šis notikums iekrita sestdienā. Un atkal diskusija – vecāki priecīgi, jo varēs patiesi būt kopā ar bērniem, bet skolotāji sašutuši – sestdiena ir brīvdiena. Brīvdienās, kā zināms, nestrādā vai par darbu saņem dubultā. Kurš maksās par svētku dienu? Atkalredzēšanos prieku? Dažām kopā pavadītām stundām? Toruden bija skolas, kurās 1.septembris, kaut sestdiena, bija pirmā skolas diena. Vecāki, arī skolotāji un, protams, skolēni izbaudīja svētkus, nākamajā dienā atpūtās, un pirmdienā varēja sākties mācību darbs. Kurš rīkojās, lai turpinātu tradīciju, nedomājot par virsstundām, darbu brīvdienā, kurš turējās pie likuma panta (arī arodbiedrības mudināja par velti nestrādāt), tas bija katra paša ziņā.
Nav dzirdēts, ka šosestdien kādā skolā sāktos jaunais mācību gads. Protams, vecākiem un skolēniem nedēļas nogalē divas jaukas brīvdienas, ko pavadīt kopā, un, gaidot lielo notikumu mazo cilvēku dzīvē, var nosvinēt. Un tad – pirmdien – uz skolu.
Datumi un dienas mainās un jauc galvu. Bet sen jau izdomāts, ka, piemēram, Saeimas vēlēšanas notiek reizi četros gados, oktobra pirmajā sestdienā. Tāpat daudzi zina, kurā mēneša sestdienā, nevis datumā, notiek kapusvētki vietējā kapsētā vai gadatirgus. Varbūt, lai nejauktu galvas, arī skolas gada sākumu var noteikt vienkārši – septembra pirmajā pirmdienā. Ja iznāk pārāk vēlu – septembra pirmajā darbadienā. Tad kāds neiedomāsies, ka mācību gads sākas 1.septembrī, kā bija kādreiz. Mainās cilvēki, paaudzes, attieksme, prasības, vajadzības un tradīcijas.
Komentāri