Vai ģeomagnētiskās vētras ietekmē cilvēkus? Saules uzliesmojumi, ko sauc arī par ģeomagnētiskām vētrām vai ģeomagnētiskiem traucējumiem, ir tad, kad Saule atbrīvo lieko enerģiju bieži vien masīvu sprādzienu veidā. Pēdējā laikā arī Latvijā tik bieži ir iespēja priecāties par ziemeļblāzmas izkrāsotajām debesīm, tā ir skaista parādība, ko parasti var novērot vien aiz Polārā loka.
Bet brīnumainās krāsas rada ģeomagnētiskā lauka izmaiņas, kuras, kā vēstī zinātnieku gudrie prāti, var ietekmēt dzīvību uz Zemes. Šīs “kosmosa laikapstākļu” izmaiņas var ietekmēt satelītus, naftas un gāzes urbumus, radiosakarus, GPS sistēmas un elektrotīklus. Šoruden, kopš 9.oktobra, Saules aktivitāte ir sevišķi augsta un Saules vētras notiek teju nemitīgi. Kad pēkšņi tiek atbrīvota zvaigznes magnētiskajos laukos uzkrātā enerģija, var notikt milzīgi sprādzieni. Tos sauc par Saules uzliesmojumiem, un tie savukārt rada pēkšņus un intensīvus gaismas uzplaiksnījumus, nosūtot kosmosā lielas enerģijas daļiņas un ultravioleto staru uzliesmojumu. Daļiņas var sasniegt Zemi dažu stundu vai dienu laikā, radot atmosfērā ģeomagnētisku vētru, kas var ilgt vairākas dienas.
Tas viss izklausās ļoti zinātniski un sarežģīti, taču tas attiecas arī uz mums. Visi esam enerģētiski organismi, kurus ietekmē daudz ārēju faktoru, un, domāju, ne viens vien atzīst, ka jūtam zināmu ietekmi no tā, kas notiek uz Saules. Interesanti, ka pagājušās nedēļas nogalē ļoti spēcīgs Saules uzliesmojums sakrita ar pilnmēnesi, papildus vēl – komēta, ko varēja novērot debesjuma noslēpumu izzināšanas entuziasti. Starp paziņām dzirdēju, ka daudziem tieši nedēļas nogalē bijusi nepatīkama pašsajūta – kādam stipras galvassāpes, citam sajūta, ka teju saķēris kādu sezonas vīrusu, un vēl kādam vienkārši nelāgs noskaņojums.
Pasaules medijos lasām, ka pētnieki apstiprina – Saules vētru laikā cilvēki ir ziņojuši par sliktu dūšu vai galvassāpēm. Dažviet runā par saikni starp ģeomagnētiskiem traucējumiem un paaugstinātu sirdsdarbības traucējumu biežumu. Tas ir pavisam interesanti un vienlaikus drusku biedējoši – ko gan varam darīt, lai šis kosmiskais spēks mūs neietekmētu? Tomēr NASA izpētes speciālisti mierina: “Ikvienam, kas ir pakļauts šim augstas enerģijas starojumam, ir iespējama ietekme uz veselību, taču patiesībā mēs esam aizsargāti, jo šie stari un daļiņas tiek absorbētas mūsu atmosfērā.”
Saules notikumu, piemēram, ģeomagnētisko vētru, radītais starojums dabiski rodas vidē, taču tas katru dienu neapdraud cilvēku veselību. Zinātnes jomu, kas veltīta cilvēka veselības un Saules aktivitātes saistību izpētei, sauc par “heliobioloģiju”. Parokot informāciju avotos par šo tēmu dziļāk, atrodu pētījumu, kurā teikts, ka izmaiņas Saules un ģeomagnētiskajā vidē var radīt vairākas veselības problēmas, tostarp asins plūsmas izmaiņas, sirds aritmiju, sirds un asinsvadu slimību saasinājumus, epilepsijas lēkmes, paaugstinātu asinsspiedienu. Interesanti vērot, kā pēdējos gados mainās mūsu pasaule – klimatiskie apstākļi, Saules aktivitāte palielinās. Bieži šķiet, ka mūsu zemīte vairs nav tā pati, kas bija, mums katram maziņam esot.
Komentāri