Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Virtuālā Dienvidamerikas odiseja

Druva
14:35
03.01.2014
31
Celotajs Stubergs

Uz tikšanos ar klausītājiem Cēsīs ieradās pasaules apceļotājs Pēteris Strubergs, kurš pabijis 80 valstīs un gandrīz visos kontinentos. Nav būts tikai Antarktīdā. Savus ceļojumus viņš aprakstījis sešās grāmatās, bet cēsniekiem stāstīja par Dienvidamerikas ceļojumu, kura apraksts būs nākamā grāmatā, kas, iespējams, tā arī sauksies “Dienvidamerikas odiseja”. Klausītājiem šis bija īsts virtuāls ceļojums, kura pamatā ceļotāja uzņemtās fotogrāfijas, un katru pavadīja stāstījums par piedzīvoto Argentīnā, Bolīvijā, Peru, Čīlē, Brazīlijā. Ikvienam bija sajūta, ka arī viņš kaut nedaudz izbaudījis Dienvidamerikas kolorītu.

Pirms došanās virtuālajā ceļojumā P.Strubergs pastāstīja, ka viņam ir divi vaļasprieki. Viens – ceļot, otrs – ceļojumos pirkt cepures, kas raksturīgas konkrētajai valstij. Viņa kolekcijā esot apmēram 60 dažādas cepures, dažas viņš bija paņēmis līdzi un demonstrēja klausītājiem. Tad zālē nodzisa gaisma, uz ekrāna sāka slīdēt Dienvidamerikā redzētās ainavas. Šoreiz vien daži spilgtākie iespaidi, ko izdevās piefiksēt, par pārējo būs jālasa grāmatā.

Tango, kapsēta, Velna rīkle

Ceļojums sākas ar Argentīnas galvaspilsētu Buenosairesu, ar ostas rajonu Caminito, kas tiek uzskatīts par tango dzimteni. Pārsteidzošs ir ceļotāja stāstītais, ka šo kaisles pilno dejo sākotnēji radījuši vīrieši, proti, jūrnieki, kuri šejienes krodziņos iegriezās, nokāpuši no kuģiem. Krodziņos spēlēja vietējie mūziķi, bet tā kā apmeklētāju vidū bija tikai vīrieši, viņi dejoja viens ar otru. Tikai pēc tam dejas pārī vienu vīrieti nomainīja sieviete. Arī šobrīd tur dejo tango, turklāt ne tikai krodziņos, bet ļoti bieži tieši uz ielas.

“Tango ir deja, kurā mirklis dzimst brīdī, kad tiek dejots, tā ir patiesa kaisle, ekspansija dejā,” norāda ceļotājs.

Ļoti savdabīga vieta šajā lielpilsētā esot kapsēta Rekoleta. Tie nav kapi mūsu izpratnē, ar apstādītām kopiņām, kokiem, tā ir vesela pilsēta ar ielām, laukumiem, mauzolejiem, pieminekļiem, no kuriem daudzi ir izcili mākslas darbi. Slavenākais esot Evas Peroni kaps, pie kura vienmēr redzami ziedi. Lai šajā savdabīgajā pilsētā neapmaldītos, pie ieejas var saņemt ceļvedi, kurš kaps kurā vietā atrodas.

Daudz pārsteidzoša sagādājusi arī Argentīnas daba. Ļoti iespaidīgs bijis Igvasu ūdenskrituma apmeklējums, ko pamatoti dēvē par ūdenskritumu paradīzi. Tas atrodas uz Argentīnas un Brazīlijas robežas. Lielākā daļa ūdens, kura daudzums svārstās no 300 kubikmetriem sekundē sausajā sezonā līdz 6500 kubikmetriem sekundē lietus sezonā, krīt tā sauktajā Velna rīklē – savdabīgā U veida ielocē. Nelielas saliņas sadala ūdenskritumu vairāk nekā 200 daļās, skats tiešām esot vairāk nekā iespaidīgs. Ūdenskritumu vispirms izbaudījuši no augšas, tad pa upi piebraukuši tam tuvu, tuvu, izbaudot tā varenību.

“Šī ir vieta, kas noteikti jāapmeklē, ierodoties Brazīlijā vai Argentīnā,” norāda P. Strubergs.

Kokas lapas debesu vilcienā

Savs stāsts ceļotājam ir par katru fotogrāfiju, arī par to, kurā redzamas kokas koka lapas.

“Kad Bolīvijā nonācām vairākus tūkstošus metru virs jūras līmeņa, sajūta nebija patīkama, lielas galvas sāpes, slikta dūša. Nezinājām, ko darīt, bet vietējie ieteica pamēģināt kokas koka lapas. Un tiešām palīdzēja. Paņem četras, piecas lapas mutē, aizliec aiz vaiga un 40 minūtes tevī iestājas baigais miers. Bolīvijas prezidents ir kokas audzētāju asociācijas vadītājs. Valsts administratīvajā galvaspilsētā Lapasā ir tirgus, kur šī lapas var nopirkt jebkurā diennakts laikā. Bet jāieraksta žurnālā, ka apņemies tās izmantot tikai ārstniecības nolūkos. Prezidents gadiem cīnījies, lai šo augu neatzītu par aizliegtu, jo indiāņi no laika gala to ir košļājuši. Arī tagad raktuvēs nemaz nelaiž iekšā, ja strādnieki nav pakošļājuši šīs lapas. Kokas lapas lieto daudzi, kam saspringts darbs, arī taksometru šoferi,” stāstīja ceļotājs.

Uz kādas klausītājas jautājumu, kā tās garšo, viņš teica: “Garša tāda atsvaidzinoša. No sākuma it kā neko nejūti, tad iestājas reāls miers.”

Nomierinošs līdzeklis esot bijis vajadzīgs arī, braucot tā sauktajā “debesu vilcienā”, ar kuru no 1300 metriem braucējus uzved līdz 4,5 kilometru augstumam. Tas nav kā autoceļš, kas iet līkločiem, tur brauc tādiem kā zigzagiem. No Saltas stacijas vilciens dodas 217 km garā ceļojumā, šķērsojot 29 tiltus, 13 viaduktus, 21 tuneli. Visiespaidīgākais ir Andu kalnu tilts ir Polvorilla, 224 metrus garš un apmēram 70 metrus augsts.

“Tilts tikai nedaudz platāks par vagonu, kad paskaties lejā, sajūtas nav patīkamas. To vēl paspilgtina tas, ka braucot tilts vibrē,” stāsta ceļotājs.

Īpašs piedzīvojums bijusi braukšana pa sāls tuksnesi. Iespaidīgi, nebeidzami līdzenumi bez gala un malas. Braucot atliek cerēt, ka nekas negadīsies mašīnai, jo palīdzību meklēt nav kur, bet dienā ārā +40 grādi.

Tur sāli ne tikai izmanto vispārzināmam nolūkam, bet kā būvmateriālu. Esot pat sāls viesnīca, kur viss no šī būvmateriāla, arī mēbeles. Īpaši veselīga vieta plaušu slimniekiem. P. Strubergs stāsta, ka šī sāls esot garšīgāka nekā tā, ko mēs lietojam uzturā.

Tuksnešu vidū esot salas vai oāzes, bagātīgi nosētas ar kaktusiem, kas sasniedz pat desmit metru augstumu. Tur esot kaktuss, kuram jau miljons gadu.

“Man likās, ka kaktusi nekam nav derīgi, bet izrādās, no to koksnes var gatavot visu iespējamo – mēbeles, logu rāmjus, jumta sijas, ko tik ne vēl,” stāsta ceļotājs.

Neatrisinātie noslēpumi

Savā stāstījumā ceļotājs vairāk pakavējās pie divām mistiski noslēpumainām vietām Peru – zudušās pilsētas Maču Pikču un zīmējumiem Naskas tuksnesī. P.Strubergs norāda, ka Maču Pikču ir izcils un pārsteidzošs pilsētas plānošanas, būvniecības, arhitektūras un akmens kalšanas sasniegums: “Maču Pikču ir inku pilsēta, ko spāņu iekarotāji neatklāja. Teorijas, kas šajā pilsētā atradies, ir daudzas, bet līdz taisnībai tikt grūti, varbūt pat neiespējami. Tas ir kaut kas apbrīnojams. Inki uz stāvām kalnu nogāzēm izveidoja terases, kurās audzēja visu nepieciešamo pārtiku. Uzcēla milzīgus tempļus, izveidoja unikālu apūdeņošanas, kanalizācijas sistēmu, viss celts ar rūpību un prātam neaptveramu precizitāti. Akmeņi salikti tā, ka pat žileti nevar starp tiem iebāzt. Un tas izdarīts ap 1400.gadu. Tur daudz pārsteidzoša un joprojām neizprotama.”

Otra, iespējams, vēl mistiskāka vieta ir Naskas tuksnesis, kur apmēram 50 kvadrātkilometru platībā redzami vairāki desmiti milzu zīmējumu, kas saprotami tikai no vairāku simtu metru augstuma.

“Tur ir daudz mistisku lietu, ko zinātnieki nespēj izskaidrot, notiek lieli strīdi. Kā indiāņi varēja izveidot šādas figūras, ko nozīmē šie lielie zīdītāju, kukaiņu un dievību zīmējumi. Versijas dažādas, arī tāda, ka tās radījuši atnācēji no kosmosa. Par labu šai versijai liecina kādas kapenes, kur atrasts inka skelets bez galvas, tās vietā ir galvaskauss no tādu metālu sakausējuma, kādu uz zemes nav. Leģenda vēsta, ka atnācēji, pirms pamest mūsu zemi, nocirtuši galvu pēdējam indiānim, kurš zinājis šo Naskas noslēpumu. Tur ir arī zīmējums – cilvēks ar pūces galvu, kur skaidri redzams, ka attēlots cilvēks ar skafandru galvā. Interesanti, vai šī mīkla kādreiz tiks atminēta,” teica ceļotājs.

Divas stundas paskrēja nemanot, un P.Strubergs saka, ka jau gatavojoties nākamajam ceļojumam, šoreiz uz Jaungvineju, lai apciemotu cilvēkēdājus. Vienīgi grūti esot atrast ceļabiedrus, ar smaidu piebilda ceļotājs. Jānis Gabrāns

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
26

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
322

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi