Ilgas Kraftes lielākā aizraušanās ir puķu audzēšana. Viņas piemājas dārziņā Priekuļos virsroku guvušas lilijas.
Ilgas dārzā var saskaitīt vairāk nekā desmit šķirņu lilijas, no tumši baltām līdz oranžām, dzeltenīgām un violetām nokrāsām. To vidū nesmaržīgās un īpaši izturīgās Āzijas grupas lilijas, gan trompetlilijas, baltās lilijas un citas. Vairāk izceļas pildītās lilijas, arī baltās esot īpašas. Par īpašām tās padara izteiksmīgais aromāts. “Daudzi atzīst tikai baltās lilijas. Redzot citās krāsās, tās sauc par ķeizarkroņiem. Tas nav pareizi. Ķeizarkronis ir pavisam cita puķe,” saka I.Krafte.
Kundze bieži tirgojas Cēsu tirgū, pārdod grieztos ziedus un sīpolus. “Vienīgi skumji, ka cilvēkiem nav pirktspējas. Vien nesen kāds puisis meklēja ziedus, lai ietu ciemos, nopirka 23 lilijas. Tas bija skaisti,” atminas I.Krafte un saka, ka ielikusi arī sludinājumu internetā par liliju sīpolu pārdošanu.
Ilga Krafte uzkrājusi pieredzi liliju audzēšanā. Piemēram, vasarās ar liliju laistīšanu aizrauties nevajadzētu, jo tās veiksmīgi pacieš ilgāku sausuma periodu, jo mazāk mitruma uz lapām, jo labāk. Svarīgi izvēlēties piemērotu augšanas vietu. Labvēlīgi mēslojumam un slimību profilaksei der pelni. Ilga saka, ka īpaši tie patīk baltajām lilijām. “Mēslošanai izmantoju universālo rudens mēslojumu. Pārstādot lietoju arī kūtsmēslus,” papildina I.Krafte.
Lilijas vēlams stādīt atklātā, saulainā vietā, tas pasargās arī no pelēkās puves izplatības, no kuras visbiežāk cieš sabiezināti, aizvējā esoši liliju stādījumi. Puves strauju izplatīšanos veicina vēsas naktis un mitras, karstas dienas. Tad uz liliju lapām parādās brūngani plankumi ar sarkanīgu apmali, kas vēlāk pāriet uz stublāju un ziediem. Pelēkās puves profilaksei lietojami fungicīdi. Tiklīdz uz kādas lapas parādās pelēkās puves pazīmes, tā šīs lapas ir jāaizvāc un jāiznīcina. Samērā labs līdzeklis pelēkās puves ierobežošanai ir koku pelni, kurus viegli izkaisa pēc lietus vai kad liliju lapas ir mitras. Arī I.Kraftes dārzā redzams, ka atsevišķiem liliju stādījumiem lapas nopuvušas, sačokurojušās, iegūstot nepievilcīgu skatu. “Turējās lietains laiks, ieviesās puve, bet ziedi tāpat izplauka. Daudzām šķirnēm nepatīk, ja uz lapām ir mitrums. Šogad redzu, ka lilijas arī garumā nav padevušās, nav tik cēlas, kā vajadzētu būt. Labvēlīgos laikapstākļos gan izaug garas jo garas lilijas,” saka Ilga.
Daudzi nezina, cik ilgi vienā vietā bez pārstādīšanas var augt lilijas. I.Krafte uzsver, ka tas atkarīgs no tā, cik strauji veidojas pieaugums. Straujāk augošās šķirnes var pārstādīt un ligzdas izdalīt pēc diviem vai četriem gadiem, lēnāk augošas var pārstādīt retāk. “Ja redzams, ka lilijas savairojušās un sablīvējušās, negrib vairs lāga augt un ziedēt, tad laiks pārstādīt. Griežot ziedus, jāatceras, ka līdz zemei nedrīkst nogriezt, kāds gabaliņš kāta jāatstāj,” uzsver I.Krafte un atklāj, ka lilijas droši var pirkt un likt vāzē pumpuros, jo tie visi izplauks. Ilze Fedotova
Komentāri