Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Ar diabētu sadzīvot ir jāmācās

Līga Salnite
00:00
22.03.2018
18
Diabeeta Kabinets Fotomarta 1

Cukura diabēta slimības gaitas kontrolēšanā ir ļoti būtiska paša cilvēka izpratne par slimību ietekmējošajiem faktoriem, labas praktiskās iemaņas pašaprūpē, kā arī disciplīna noteikta dzīvesveida uzturēšanā.

Par to ir pārliecināti praktizējošie mediķi un, šķiet, arī valsts līmeņa veselības aprūpes plānotāji, jo šogad ieviests jauninājums – valsts apmaksātas diabēta apmācības nodarbības šim nolūkam speciāli jaunizveidotos kabinetos visā Latvijā. Nacionālā Veselības dienesta (NVD) sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Štālberga “Druvai” pastāstīja, ka līdz šim speciāls diabēta pacientu apmācības kabinets bijis tikai Rīgā esošajā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Tagad ir izveidoti vēl četri šādi kabineti galvaspilsētā, trīs Zemgales reģionā, divi Lat­galē, kā arī pa vienam Kurzemē un Vidzemē. Kopumā šogad paredzētais finansējums visiem 11 jaunajiem apmācības kabinetiem ir 152,6 tūkstoši eiro.

Valmierā esošā Vidzemes slimnīca februāra vidū arī ziņoja par jauna kabineta izveidi poliklīnikas telpās. “Apmācību mērķis ir palīdzēt pacientam saprast veselīga uztura nepieciešamību un tā saistību ar glikēmijas līmeni, radīt izpratni par insulīnterapijas nozīmi diabēta ārstēšanā un iegūt zināšanas un prasmes insulīna terapijas lietošanā,” stāsta poliklīnikas virsmāsa Inga Birkava. Dia­bēta apmācība šajā slimnīcā gan notikusi arī līdz šim – pacienti, kuriem atklāta saslimšana ar cukura diabētu, arī iepriekš tikuši informēti par slimības aspektiem un saņēmuši ieteikumus piemērota uztura, dzīvesveida un fizisko aktivitāšu izvēlē. Tikšanās un tieša saruna ar pacientu apmācībā specializējušos medicīnas māsu palīdz uzlabot diabēta slimnieku, īpaši pirmreizējo pacientu, pašaprūpi un dzīves kvalitāti. Sme­ļoties iespaidus galvaspilsētā esošā kabineta darbā, arī Vidzemes slimnīcā īpaši iekārtotais apmācību kabinets vēl tiek papildināts ar jauniem mācību materiāliem, lai pacientam informāciju par savu turpmāko sadzīvošanu ar diabēta diagnozi padarītu pēc iespējas saprotamāku.

Šajā kabinetā sertificēta diabēta apmācības māsa ierāda pacientam, kā veikt obligāto paškontroli – patstāvīgi noteikt cukura (glikozes) līmeni asinīs ar speciāli šim nolūkam paredzētu aparātu glikometru, lai savlaicīgi ievadītu insulīna devu. Ļoti svarīga apmācības sadaļa ir veselīga uztura rekomendācijas, ko māsa sagatavo katram pacientam, ņemot vērā viņa vecumu, dzimumu, fiziskās aktivitātes un ķermeņa masu. Ar pareizu uzturu var ne tikai normalizēt cukura līmeni asinīs un panākt ķermeņa masas samazināšanos, bet arī aizkavēt tādu diabēta komplikāciju attīstību kā aklums, nieru nepietiekamība un kāju amputācijas.

Tāpat apmācību laikā tiktu stāstīts par savas terapijas efekta vērtēšanu, mērķtiecīgu medikamentu lietošanu, tostarp arī insulīna injekciju tehnika un uzglabāšana, kā arī par dažādu individuālo aprūpes problēmu risināšanu – insulīna devu adaptācija, ceļojumi, maiņu darbs utt., norādīts NVD sagatavotajā mācību aprakstā. Attiecībā uz komplikāciju risku samazināšanu kopā ar pacientu paredzēts izvērtēt blakusslimību iespaidu uz kopējo stāvokli, kā arī runāt par smēķēšanas atmešanas pasākumiem.

Ne biežāk kā reizi piecos gados ir iespēja saņemt atkārtotu apmācību grupā – tās laikā vēlreiz tiek atkārtota minētā pamatinformācija, kā arī izrunāti papildu jautājumi pēc endokrinologa ieteikuma – ja notikusi terapijas stratēģijas maiņa, ja diabēta pacientei iestājusies grūtniecība, ja ir slikti kompensēts cukura diabēts vai ja novērojamas ļoti biežas hipoglikēmijas.

Pirmo reizi specializētās apmācības pacienti var saņemt ar ģimenes ārsta, endokrinologa nosūtījumu, savukārt atkārtoti apmācības tiks nodrošinātas tikai ar endokrinologa nosūtījumu.

Pirmreizējo apmācību veic grupā – ne mazāk par četriem pacientiem ar apstiprinātu diagnozi vai viņu tuviniekiem. Ja nav iespējams nokomplektēt grupu vai arī kaut kādu apstākļu dēļ sniegt vajadzīgo informāciju lielākā sastāvā, tiek pieļautas arī individuālas apmācības.
Diabēta apmācību kabinets Vidzemes slimnīcā ir atvērts otrdienās no plkst.8 līdz 14. Lai saņemtu valsts apmaksāto pakalpojumu, jāpiesakās poliklīnikas reģistratūrā vai ar mājaslapā pieejamo elektronisko pierakstu.

Laikā no 2000. līdz 2016.gadam diabēta pacientu skaits Latvijā ir pieaudzis par 63,5 tūkstošiem. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) reģistrā par cukura diabēta slimības izplatību valstī rodams, ka 2016.gadā diabētiķu kopskaits sasniedz gandrīz 89 tūkstošus. Vidzemē gan šis skaits ir salīdzinoši mazāks nekā citos reģionos un galvaspilsētā, tomēr arī šeit diabētiķu skaits 16 gados palielinājies vairāk nekā 3,5 reizes.
Pirmreizēji diabēts tiek diagnosticēts ap septiņiem tūkstošiem pacientu ik gadu visā Latvijā, savukārt Vidzemē šis skaitlis ir – vidēji 666 jauni pacienti gadā.

Ja raugās uz diagnozes tipiem, tad gandrīz visu cukura diabētiķu īpatsvars ir pie 2.tipa diabēta, kas visbiežāk parādās pusmūža gados. Tikai nepilni 5% no kopējā diabēta pacientu skaita 2016.gadā bijuši ar 1.tipa diabētu, kas parasti skaidrojams ar iedzimtību.
Tas arī izskaidro vislielāko diabēta pacientu īpatsvaru vecumā no 60 līdz pat 79 gadiem. Interesanta sakarība – vecumā līdz 49 gadiem ar diabēta diagnozi vairākumā ir vīrieši, piecdesmitgadnieku vidū šis skaits izlīdzinās, un pēc 60 gadu sliekšņa pārkāpšanas pacientu reģistrā strauji dominē sievietes.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
300

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
23

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
43
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
12
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi