Sestdiena, 5. aprīlis
Vārda dienas: Vija, Vidaga, Aivija

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

Anna Kola
11:32
20.11.2024
177
Zales

Elita Melne. FOTO: no albuma

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE.

“Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. Kaut arī brīžiem brāzmo vējš, laik­apstākļi ļauj izbaudīt absolūto mieru – smalks lietutiņš un dūmaka ieskauj un izveido pilnīgi noslēgtu pasauli. Tajā nav nekā no ārpuses, ir tikai tuvējās priedītes, rudā zāle, noziedējušie burkāni, dzelzenes un smilgas, un, velkot burkānus, var sajusties gluži kā burkanvācēja pirms simt vai tūkstoš gadiem. Atšķirība gan tā, ka man kājās ir gumijnieki, kas dod zināmu komforta un laikapstākļu baudīšanas sajūtu. Roku salšanas sezona gan ir sākusies,” domās dalās Elita. Ar viņu sarunas par ceļu dabas pasaulē, ārstnieciskajām sēnēm un piepēm un stigmām, kas ar to saistās.

-Vai bieži nākas būt Cēsu pusē?

-Te dzīvo mana vecākā meita, tā kā man iznāk paviesoties jūsu pusē. Dzimusi un augusi esmu Balvos, bet vēlāk dzīvoju Gul­benes novadā, Lejasciema pagastā. Un interesanti, kaut Gulbenes un Balvu novads ģeogrāfiski atrodas ļoti netālu viens no otra, tomēr augu valsts ir gana atšķirīga.

Tā, padzīvojot dažādās Lat­vijas vietās, iepazīstu daudzveidīgus augus un to, cik ļoti liela dažādība ir tepat pie mums, Latvijā. Protams, visu nosaka reljefs, augsne, mitruma līmenis. Ir ļoti interesanti to izpētīt.
Mana pamata profesija ne pavisam nav saistīta ar dabu vai augu valsti. Jaunībā bija citas intereses, apguvu sieviešu apģērbu modelēšanu. Ar šodienas prātu, protams, šķiet, ka vajadzēja mācīties kaut ko ar bioloģiju saistītu. Bet ar modi mana ikdiena bija visā jaunības posmā. Arvien strādāju brīnišķīgā bērnu preču veikaliņā, kur ir dabūjams viss, kas vien nepieciešams mazajam cilvēciņam.

-Kā aizsākās interese par dabu?

-Jāsaka, daudziem, kas aizraujas ar dabas velšu vākšanu, dzīves scenārijs ir stipri līdzīgs – visbiežāk tā ir vecmamma, kas kaut ko līdzīgu darījusi un ņēmusi līdzi mazbērnu. Kopā vākuši augus, dabas veltes, vecmamma parasti stāstījusi, kas ir kas, kādam mērķim ko lietot. Mazam bērnam gan parasti viss pa vienu ausi iekšā, pa otru ārā. Tomēr kaut kur dzīves gaitā dzirdētais parādās no jauna. Rodas jauna vēlme meklēt un izzināt šīs lietas.

Ir ļoti interesanti likt kopā to, ko zināja vecmamma, un to, ko zinām no pētījumiem šodien. Tolaik cilvēkiem bija ļoti attīstītas novērošanas spējas. Proti, senāk cilvēki daudz vēroja un paši pārbaudīja, kas der, to atcerējās un ieteica citiem. Daudz vēroja dzīvniekus, ko tie ēd, kad jūtas slikti, un tamlīdzīgi. Tas tika nodots kā zināšanas no paaudzes paaudzēs. Ir daudzas lietas, ko vairs nezinām, kā cilvēki senāk uzzināja pielietojumu augiem un to ārst­niecisko vērtību. Piemēram, bērza čagu veselībai lieto jau ļoti, ļoti sen, taču ir grūti iedomāties, kā tika uzzināta tās ārstnieciskā nozīme.

-Pati vācat dabas veltes un dalāties ar šo informāciju ar citiem. Cik gadus ar to nodarbojaties?

-Interese bijusi sen. Daudz nosaka dzīvesveids, tas, kā iekārtojusies ikdiena. Augu vākšana ir daudz saistīta ar iespēju būt dažādās vietās, būt dabā, vērot, pētīt, vākt. Tam vajadzīgs laiks. To var darīt tad, kad bērni izauguši un viņiem ir sava dzīve, tad mammai beidzot ir laiks darīt kaut ko savam priekam.

-Augu valsts ir daudzveidīga, interesanti, kā tā atšķiras netālās vietās. Kā esat ieguvusi zināšanas?

-Daudz lasīts grāmatās. Domāju, cilvēki, kam šīs lietas interesē, ir sākuši ar, ja tā var teikt, klasiku – Helēnu Rubīni, Viju Eniņu, Annu Pētersoni un citām. Ļoti daudziem arvien mājas bibliotēkā ir šo autoru grāmatas.
Pamata informācija par augiem jau gadu gaitā nemainās, pamats paliek, tikai to papildina aizvien jauni pētījumi un atklājumi. Lielākoties gan zinātniskie pētījumi par augiem tiek veikti ārvalstīs, to informāciju var viegli atrast internetā.

Ir ļoti daudz augu valsts produktu, par kuriem pārmantotās informācijas ir maz vai nav gandrīz vispār – piemēram, ārstnieciskās sēnes un piepes. Mēs jau visi zinām, kam derīgas piparmētras, kumelītes, kliņģerītes. Bet, piemēram, ar sēnēm esam diezgan konservatīvi.

Proti, zināšanu par sēnēm ir diezgan maz, cilvēks, kas interesējas par tām, bieži saņem nosodošu attieksmi – šķiet, ka, ja ir interese par sēnēm, tad jau noteikti, lai tikai apreibinātos. Tas tāds aplams priekšstats, kurš diemžēl ir diezgan izplatīts. Lielais vairums nu jau zina, ka populārākās sēnes arī ir ne vien gardas, bet arī veselīgas, piemēram, parastā gailene ir lielisks parazītu izdzīšanas līdzeklis. Proti, nevis svaigas vai pagatavotas mērcītē, bet tieši zemā temperatūrā kaltētu gaileņu pulveris. Tas burtiski parazītus saēd, viņi sairst.

Tā ir ar daudziem ārstniecības augiem – mēs vienlaikus uzņemam auga vērtīgās un arī indīgās vielas, kas varbūt nenodara kaitējumu mums pašiem, tomēr ir gana kaitīgas kādiem mūsu “apakš­īrniekiem”.

Visi zina, ka sēnes ir smags ēdiens, bet tas ir sēņu hitīna dēļ, mūsu organismā nav hitināzes, kas sēnes spēj sašķelt. Toties izžāvētas un samaltas sēnes, kuru šūnu struktūra ir izjaukta, organisms spēj pārstrādāt. Tādas tās var dot pat bērniem. Gaileņu pulveris iznīcina arī spalīšu oliņas. Daudzas no tādām zināšanām par augiem, sēnēm ir jaunas – tās nav pārmantotas paaudžu paaudzēs.

Mūsu sabiedrībai to visu ir grūtāk pieņemt, jo lielākoties cilvēki, kad dalos ar šo informāciju feisbukā, ir atsaucīgi par jau pazīstamo – pelašķi, vīgriezi, nātri. Kad sāku rakstīt par ārstniecisko sēņu un sevišķi piepju jomu, tad patiešām nākas saskarties ar zināmu pretestību. Cilvēkiem ir grūti pieņemt, ka kaut kāda vienkārša, necila piepe var saturēt ļoti daudz veselībai noderīgu vielu.

Ir grāmata “Aliansē pret vēzi”, ko sarakstījusi Maija Pohodņeva kopā ar Modri Pelsi. Paši atrada informāciju, cik vērtīgas ir piepes, vāca tās un gatavoja līdzekli, kas Modrim palīdzēja izārstēties no gremošanas trakta vēža. Es gan nepropagandēju ideju, ka ar sēnēm var izārstēt vēzi, nebūt ne. Bet tajās ir daudz bioloģiski aktīvu vielu, kas ir ļoti noderīgas veselībai – gan profilaktiski, gan ārstēšanas procesā – un var būt efektīvs atbalsts klasiskajai onkoloģijas ārstēšanai.

-Tātad sēnes un piepes ir ļoti vērtīgas.

-Sēnēs ir daudz vielu, kas organismā stimulē tās šūnas, kas mūsu organismā ir iebūvētas, lai izķertu visas svešās, tostarp vēža, šūnas. Ar sēnēm var ļoti labi uzlabot imunitāti. Visas šīs zināšanas par sēnēm ir tīri ārvalstu pētījumi. Pie mums tas netiek darīts, jo ir skaidrs, ka tam nepietiek finansējuma. Ārzemēs ļoti daudz tiek pētīta sēņu valsts, tur šajos pētījumos tiek ieguldīti lieli līdzekļi.

Protams, lasot visu informāciju no ārvalstu avotiem, nākas piestrādāt arī pie svešvārdu vārdnīcas un terminoloģijas. Ikvienam interesantam pieejami arī populārzinātniskā valodā veidotie video stāsti “Youtube”, un šeit varu ieteikt krievu mikologu Mihailu Višņevski, kurš stāsta, kā ārstniecībā izmantojama porcelāna tintene, kas var būt palīgs krūts vēža gadījumā. Ļoti daudz ir pētīta bērza čaga, raibā tauriņpiepe. Pētījumu aktualitātē nonākusi parastā plakanpiepe, kurai piemīt unikālas ārstnieciskās īpašības. Un tā ir viegli pieejama tepat Latvijā, tāpēc ar šo informāciju dalos.

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālu – Japānā, Korejā, Dienvidame­rikā – ir tie vērtīgie augi, kas mūsu veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā un ir viegli atrodams, savācams. Protams, kad cilvēks pirmoreiz iepazīstas ar šo informāciju un ieiet mežā ar domu vākt ārstnieciskās sēnes un piepes, nākas apjukt. Arī man tā bija. Ir grūti saprast, vai katrs izaugums uz koka ir bērza čaga. Bet tas ir tikai pirmais mirklis, kamēr gūst pieredzi un saprot, kas ir kas. Ar laiku visu var ļoti labi apgūt. Piepes ir imunitātes ļoti spēcīgas stiprinātājas, un tagad rudenī aiziet uz mežu, palasīt kādu piepīti un pavārīt sev tēju būs tikai ieguvums. Piepes ļoti labi palīdz arī pie saaukstēšanās simptomiem.

-Saprotu, ka lielākoties vācat sēnes un piepes.

-Nē, tā nav. Bet sēņu pasaule ir tas, kas man šobrīd šķiet visinteresantākais un jaunākais. Tur visu laiku var atklāt kaut ko jaunu. Pelašķos, liepziedos, kumelītēs vairs nevar atklāt ļoti daudz jaunā.

-Vai jūsu vāktos labumus arī var nopirkt?

-Nē, es feisbukā dalos tikai ar visu informāciju par augiem un sēnēm, ko uzzinu. Uzskatu, ka ir vērtīgi cilvēkiem pastāstīt par šīm lietām.

-Varbūt ir kaut kas pārsteidzošs, ko esat atklājusi savā pieredzē?

-Bieži vien pārsteigums ir, kad strādā kaut kas pavisam vienkāršs. Piemēram, kad cilvēkam ir slikta dūša, faktiski viņš nav spējīgs padarīt neko. Kaut kādas sāpes, diskomfortu var pieciest un turpināt savus darbus, bet, kad ir slikta dūša un nelabums, vemšana, cilvēks nevar padarīt praktiski neko. Viņš ir nelietojams. Un tad ir pārsteigums, ka lieliski palīdz vērmele vai vībotne. Uz gremošanas sistēmu lieliski iedarbojas arī retēja sakne. Ir tāds paradokss, ka cilvēku nepārsteidz tas, ka, iedzerot tableti, paliek labāk, bet, iedzerot retēja saknes uzlējumu, cilvēks brīnās – kā var būt, ka tas tik labi palīdzējis?

Man ir bijis liels pārsteigums par to, cik efektīvi pie pavasara noguruma palīdz piepes. Divas dienas padzerot piepju tēju, viss sagurums pāriet. Tāpat savulaik nekas neparasts nebija apliet mušmiri ar šņabi un ierīvēt sāpošās vietas, bet brīžiem ir pārsteigums, cik tomēr labi tas palīdz.

Informācijas lauki, kurā katrs dzīvo, ir ļoti atšķirīgi. Kādam tas neliekas nekas šokējošs, jo to, iespējams, darījuši viņa senči. Bet citam tāda sarkanā mušmire ir kā lielais bubulis jau no bērnības un ir grūti paskatīties uz šo sēni citādi. Ārīgai lietošanai šī sēne strādā teicami. Pati esmu tikusi vaļā no sāpēm plecā, un man tas bija diezgan pārsteidzoši, kaut arī par šo iedarbību bija daudz lasīts. Skaidrs, mūsdienās ir arī daudz ļaunprātīgu sēņu izmantošanas gadījumu. Tas var veidot negatīvu tēlu cilvēkiem, kas aizraujas ar sēņu pasaules izzināšanu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Seklas tēmas un tukši joki par neko neuzrunā

06:19
04.04.2025
21

Komiķis Rihards Čerkovskis joko par tēmām, kas cilvēkiem ir līdz kaulam pazīstamas – sievietes un vīrieša attiecībām, bērnu audzināšanu un arī šogad aktuālo tēmu – vēlēšanām. Nedēļas izskaņā arī cēsnieki varēja izbaudīt mākslinieka stāv­izrādi “Patiesība par bērnu audzināšanu 2”, kuras mērķis ir sniegt atbalstu visiem, kuri ikdienā saskaras ar dažādām grūtībām bērnu audzināšanas jautājumos. “Druva” […]

Aizrauj mūžam jaunais džezs

07:34
30.03.2025
68

Ik gadu 30. aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā džeza diena. Tās mērķis ir novērtēt  džeza mūzikas lielo ietekmi un veicināt starpkultūru dialogu. Džezs, kura sākumu datē ar pagājušā gadsimta 20.gadiem, simts gados no izklaides žanra attīstījies par plaša diapazona mūziku, kas ietekmējis daudzus populārās un akadēmiskās mūzikas žanrus. Jau sesto gadu savu džeza lasījumu […]

Ja var, tad jādara

06:30
29.03.2025
41

Cēsu Politiski represēto biedrība vadību uzticējusi Jānim Vidriķim. Viņa ģimeni 1949.gada 25.martā izsūtīja, Jānis dzimis svešumā, Latvijā atgriezās, kad bija četri gadi. -Represēto noskaņojums ir mundrs. Ir svarīgi likteņbiedriem satikties, atceres reizēs pieminēt savējos. Ir jāstāsta, ko tauta pārdzīvojusi, to smagumu, ko pārdzīvoja ģimenes, kuras izsūtīja. Līdz 2014.gadam dzīvojām mierīgi, nespējot iedomāties, ka šodienas realitāte […]

Deguna formas korekcija kā ceļš uz harmonisku izskatu

20:18
28.03.2025
27

Deguna forma ir viens no nozīmīgākajiem sejas vaibstiem, kas ietekmē kopējo izskatu un sejas proporcijas. Daudzi cilvēki izvēlas veikt deguna plastisko operāciju jeb rinoplastiku, lai uzlabotu ne tikai vizuālo estētiku, bet arī pašsajūtu un pašpārliecinātību. Šī operācija ļauj koriģēt gan iedzimtas, gan traumu rezultātā iegūtas nepilnības, panākot harmonisku un dabisku sejas izskatu. Pateicoties mūsdienu plastiskās […]

Guntra no stipru sieviešu dzimtas

06:08
28.03.2025
61

Viņai bija seši gadi, kad 1949.gada 25.martā kopā ar vecākiem unvecvecākiem meitenei no Jaunpiebalgas sākās ceļš uz Sibīriju Cēsniece Guntra Brigita Ģipsle sagaida smaidīga un mundra. Ikdienas pastaigas, mājas darbi, savs laiks kādai filmai, un diena piepildīta. “Daudz domāju. Kas tik nav piedzīvots. Pie visa jāpierod. Daudz ko atceroties, birst asaras, tās jānoslauka, un jādzīvo […]

"Esam te jauniešu dēļ"

06:52
25.03.2025
116

Šodien (21.03.2025.) Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā notiek salidojums “Turpinājums”. Skola, kura ar šādu nosaukumu svin piecu gadu jubileju, sevī apvienojusi labāko no Priekuļu tehnikuma, kam aprit 115 gadi, Cēsu arodskolas, kurai aprit 105 gadi, Jāņmuižas Profesionālās vidusskolas un Ērgļu arodvidusskolas. “Druvas” saruna ar iestādes direktoru Artūru Sņegoviču par skolas darbu, apvienojot pārbaudītas vērtības izglītībā […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
18
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
26
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
6
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi