Piektdiena, 26. jūlijs
Vārda dienas: Anna, Ance, Annija

Vēsture dara bagātākus

Jānis Gabrāns, Sarmīte Feldmane
05:53
25.09.2018
4
Jaunaa Pils1 1

Kultūras mantojuma dienu šī gada tēma Latvijā ir Latvijas Republikas dibināšana un attīstība. Katrā novadā tika meklēts īpašais. Cēsnieki izcēla Jaunās pils saistību ar armijas pirmsākumiem, raunēnieši uzsvēra pirmos vērienīgos arheoloģiskos izrakumus jaundibinātajā valstī, kas notika Tanīsa pilskalnā.

Cēsu Jaunā pils Latvijas armijas vēsturē

Cēsīs Eiropas Kultūras mantojuma dienu iezīmēja izstādes “Latvijas Republikas bruņotie spēki: izveide un mājvieta Cēsu pilī 1918 – 1940” atklāšana. Ar šo atvērta kāda ļoti interesanta, bet ne pārāk plaši zināma lappuse pilsētas un Jaunās pils vēsturē. Cēsu Vēstures un mākslas muzeja direktore Kristīne Skrīvere, Vienības laukumā pie Uzvaras pieminekļa atklājot Kultūras mantojuma dienu, teica: “Uz­manība veltīta notikumiem un kultūras pieminekļiem, kuriem laiku gaitā bijusi nozīmīga loma Latvijas vēsturē. Mēs to veltām Cēsu Jaunajai pilij kā Latvijas armijas mājvietai brīvvalsts pirmajos gados.

Latvijas bruņotie spēki un Cēsu pils – grāfu Zīversu dzimtas dzīvojamā ēka – pirmajā mirklī varētu likties nesavienojamas lietas, taču varas mainījās, Zīversi mājvietu atstāja. Tās bija vienīgās lielākās brīvās telpas, kur 1918.gada decembra sākumā izvietot jaunās Latvijas valsts armijas Cēsu rotas kareivjus.”

K.Skrīvere arī uzsvēra, ka tieši Cēsu Jaunajā pilī dibināta pirmā Latvijas militārā vienība Cēsu rota, vēlāk te apmeties Latvijas armijas 8.Daugavpils kājnieku pulks.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāja Ilze Liekniņa uzsvēra, ka cilvēce nevar pastāvēt bez atmiņas, bez savas vēstures: “Tikai zinot pagātni, mēs redzam jēgu nākotnei. Kultūras mantojums ir viens no katras valsts identitātes un stabilitātes garantiem. Latvijas iedzīvotājiem ir laimējies dzīvot skaistā, ar vēstures liecībām bagātā zemē. Varam būt lepni ar savu vēsturi, ar paveikto valsts neatkarības izcīnīšanā. Mums jānovērtē un jāmāk saglabāt pieminekļus un vietas, kas atgādina par neatkarības iegūšanu, tā informāciju nododot nākamajām paaudzēm.”

Pēc uzrunām, Zemessardzes pūtēju orķestra maršam skanot, visi devās uz Cēsu Jauno pili, kur orķestris atskaņoja īpašu skaņdarbu – 8.Daugavpils kājnieku pulka maršu-, jo tieši šī armijas daļa bija dislocēta Cēsīs.

Jaunās pils pirmajā stāvā līdz novembra beigām būs aplūkojama izstāde “Latvijas Republikas bruņotie spēki: izveide un mājvieta Cēsu pilī 1918 – 1940”, kas vēsta par Latvijas armijas dzīvi Jaunajā pilī. Izstāde atklāj arī kādu līdz šim nezināmu faktu, proti, 1918.gada decembrī vairākas dienas pilī uzturējies Latvijas armijas pirmais virspavēlnieks pulkvedis Oskars Kalpaks. To savās atmiņās minējis galvenā štāba vecākais adjutants V. Dāle.

K. Skrīvere “Druvai” atzina: “Tas ir jaunatklājums. Vienmēr liekas, ka viss zināms, viss izpētīts, bet, tiklīdz kādam konkrētam pasākumam, izstādei gatavojoties, sāc rakt dziļāk, atklājas arvien jauni, nezināmi vēstures fakti. Veidojot izstādi, nolēmām izcelt Cēsu pili kā Latvijas armijas mājvietu visā neatkarīgās Lat­vijas pirmajā pastāvēšanas posmā, jo armija un drošība ir būtisks valsts stūrakmens.”

Izstādi veidoja muzeja speci­āliste Dace Cepurīte, kā zinātniskais konsultants darbojās Tālis Pumpuriņš, kurš pasākuma atklāšanā ieskicēja tā laika notikumus, pastāstot, ka Vidzemē bija plānots dibināt vairākas Latvijas armijas rotas, taču vienīgā kaujas spējīgā rota tika saformēta Cēsīs virsleitnanta Artūra Jansona vadībā, jau pēc dažām nedēļām tā iesaistījās karadarbībā. T.Pumpu­riņš arī pastāstīja, ka pēc kazarmu uzcelšanas Valmieras ielā karavīri pārcēlās uz dzīvi tur, taču 8.Daugavpils kājnieku pulka štābs un virsnieku klubs palika Jaunajā pilī.

Eksponētajās fotogrāfijās redzama armijas dzīve. Pirmo reizi apskatei izlikti dokumenti par dienas režīmu, noteikumi par karavīra uzturu. Aplūkojamas pulka atšķirības zīmes, sadzīves priekšmeti, bet T. Pumpuriņš kā īpašu eksponātu akcentēja jaunieguvumu muzeja krājumā – art deco stila dīvānu, kas 1937.gadā dāvināts 8.Daugavpils kājnieku pulka virsniekam Jānim Rozēnam par 25 gadu dienestu. To apliecina piestiprinātā plāksnīte ar veltījumu komandierim.

Tanīsa pilskalnā sāka popularizēt arheoloģiju

Raunā Tanīsa kalnā vējš plandīja senās fotogrāfijas un šodienas jaunās paaudzes fantāziju darbus par raunēniešiem tik pazīstamo vietu. Eiropas Kultūras mantojuma dienās Raunā godā tika celts viens no Latvijas lielākajiem pilskalniem. Latvijas Arheologu biedrība Tanīsa kalnu izraudzījusies par gada arheoloģijas pieminekli. Eiropas Kultūras mantojuma dienās tajā plīvoja Kultūras dienu karogs.

“Šis ir Eiropas Kultūras mantojuma gads, un mums izdevies izcelt vienu arheoloģisko vietu ar tās nozīmību, kas atbilst šīgada tēmai. 1927.gads ar paraugizrakumiem Tanīsa kalnā Latvijas vēsturē atzīmējams kā gads, kad jaundibinātajā Latvijas valstī neatkarīgā pieminekļu valde rādīja gan praktisku darbību, gan popularizēja arheoloģiju. Tanīsa kalns ir pelnījis, ka to ceļ godā. Tas ir Latvijas vēstures mantojums,” sacīja Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Arheoloģijas un vēstures daļas vadītāja Sandra Zirne un uzsvēra, ka raunēnieši var lepoties ar to, kas ir Raunā, un stāstīt citiem.

Raunas muzeja vadītāja Ieva Plētiena atgādināja, ka tieši Tanīsa kalnā notika vieni no pirmajiem vērienīgākajiem arheoloģiskajiem izrakumiem Latvijas vēsturē. Tos rīkoja pieminekļu valde. Par izrakumu nozīmīgumu liecina arī tas, ka tos apmeklēja Valsts prezidents Gustavs Zemgals, izglītības ministrs Rainis. Izrakumi arī dokumentēti filmā “Senču pilskalnā”.
Raunas novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe ar lepnumu atzina, ka pagastā ir daudz kultūrvēsturisku vērtību, iepriekšējo paaudžu atstātā mantojuma. “Esam iemācījušies dzīvot mijiedarbībā, neaizmirstot kultūras mantojumu, to iekļaujot ikdienas dzīvē. Vai tas Latvijai ir 99. vai 101. gads, mēs pret novada kultūras pieminekļiem izturamies vienādi, tie ir mūsu ikdiena,” atzina novada vadītāja.

Tanīsa kalns raunēniešiem vienmēr bijis nozīmīgs. “Tas tāpat kā Staburags un pilsdrupas ir viens no Raunas simboliem. Tas bijis un būs iecienīta atpūtas vieta, kur iedvesmoties,” uzsvēra I.Plētie­na.

Tanīsa kalna pakājē izcilā latviešu arhitekta Paula Kundziņa projektētajā daktera Skaidrā mājā, vēlāk pazīstamā ārsta Jāņa Zālīša mājā, kur tiek iekārtots muzejs, interesenti veltīja laiku Tanīsa kalna un Latvijas pilskalnu vēstures izpētei. Ar lasījumiem piedalījās arheologi Juris Urtāns, Sandra Zirne un Ritvars Ritums. Tika rādīta 1927.gadā uzņemtā filma “Senču pilskalnā”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
10

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
132

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
48

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
30

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
80

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
119

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
26
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
18
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi