Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Teātra spēlēšanas gars

Jānis Gabrāns
09:19
31.03.2020
37
Dace Vilne 1

Šodien 27.marts – Starptautiskā teātra diena. Šos svētkus 1961. gadā iedibināja UNESCO Starptautiskais teātra institūts, tiem par godu tiek organizēti dažādi pasākumi. Uz sarunu par amatierteātriem aicinājām Latvijas Nacionālā kultūras centra amatierteātru mākslas eksperti Daci Vilni.

– Laikam šogad svētku noskaņojuma pietrūkst?
– Tā, protams, ir. Zinu, ka cēsnieki gatavojās šai dienai, Jelgavas teātrī bija ieplānots uzvedums, droši vien vēl kaut kur. Bet situācija jāpieņem, kāda ir, gan jau būs laiks arī svētkiem.

Patiesībā šis ir pārbaudījums amatierkolektīvu dalībniekiem, ne tikai profesionālo teātru aktieriem. Viss ir slēgts, atcelti mēģinājumi, nenotiek arī sporta treniņi, un tas ietekmē lielu daļu sabiedrības, jo, manuprāt, pēc darba krogos vai mājās sēdēja neliels procents. Vairums bija mēģinājumos, treniņos, tagad tas atņemts. Cilvēkiem jādomā, kā šo laiku piepildīt.

– Šobrīd pauze arī “Gada izrādes 2019” noteikšanā.
– Jā, reģionālās skates ir apstājušās. Smiltenē to vēl paspēja sarīkot, tur piedalījās arī Cēsu, Veselavas un Jaunpiebalgas teātri. Esam noskatījušies lielāko daļu no izrādēm, kas iekļuva reģionu skatēs, no 45 nenoskatītas palika 13. Skates nav atceltas, bet pārceltas uz nenoteiktu laiku. Fināls ar desmit aizvadītās sezonas spilgtākajām izrādēm bija ieplānots aprīļa vidū Dailes teātrī, skaidrs, ka arī to nāksies pārcelt. Aktuāls jautājums, vai pēc tam to varēs sarīkot Dailes teātrī, kam būs jāizrāda atceltās izrādes. Domāju, dabūt divas dienas, sestdien un svētdien, Dailes teātrī Mazo zāli un Kamerzāli nebūs iespējams. Tas ir saprotams, mums nāksies meklēt citu vietu, kur finālu sarīkot. Patlaban visi esam nogaidīšanas režīmā.

– Latvijā ir apmēram 430 amatierteātru. Vai tas nozīmē, ka latviešiem vienmēr paticis spēlēt teātri?
– Šis skaitlis samērā nemainīgs turas ļoti ilgi. Interesanti, ka amatierteātru darbību neietekmē tautiešu došanās strādāt, dzīvot ārzemēs. Jā, vienu brīdi, ap 2008.gadu, bija neliels kritums, bet uz pavisam neilgu laiku. Kolektīvi turas, jo cilvēkiem patīk spēlēt teātri. Lai arī teātri nav tīrais Dzies­mu svētku kolektīvs, Dziesmu svētku likumā teātris ierakstīts. Tas ir saprotami, jo Kārļa Brīv­nieka grāmatā par Dziesmu svētkiem minēts, ka jau no pirmajiem Dziesmu svētkiem notikuši latviešu autoru lugu konkursi. Jaunās lugas tikušas izrādītas un labākās apbalvotas tieši Dziesmu svētkos. To vienmēr atgādinu, kad tiek uzdots jautājums, vai teātriem jābūt Dziesmu svētkos.

– Spēlēšana teātrī cilvēkiem varbūt ļauj nolikt malā ikdienu, iemiesoties citos tēlos, varoņos.
– Zināmā mērā varētu teikt, ka tā ir aizbēgšana no ikdienas, atslēgšanās, iespēja nedomāt par problēmām. Bet gribu atspēkot stereotipu, kas dažkārt valda, ka amatierteātros spēlē tie neizdevušies aktieri, kuri nav paņemti profesionālajos teātros. Nevar noliegt, ka ir arī tādi, bet savā būtībā šī ir iespēja cilvēkam strādāt jebkurā darbā, profesijā, bet sevi apliecināt, spēlējot amatierteātrī.

Man pašai ir divi kolektīvi, un gribu minēt vienu situāciju. Vienā teātrī iestudējām Reja Klūnija komēdiju, ko Dailē spēlē ar nosaukumu “Neiespējamā misija”, un cilvēks, kurš spēlēja galveno lomu, tieši tobrīd rakstīja doktora disertāciju. Lai nekavētu mēģinājumus, bet neiekavētu arī akadēmisko procesu, viņš brīžos, kad nebija jābūt uz skatuves, zālē sēdēja ar datoru, rakstot disertāciju. Tas parāda, cik cilvēkiem būšana teātrī ir svarīga. Un nav tā, ka viņam būtu no kaut kā jāizbēg, viņš ir apmierināts ar dzīvi, darbu, karjeru, bet šī ir vēl viena iespēja apliecināties.

– Tā ir vēlme būt kolektīvā vai tomēr – skatuves vilinājums?
– Dzirdot par Cēsu teātra darbību, varu apbrīnot režisori Edīti Siļķēnu un kolektīvu, brīnos, cik ilgi šis fenomens pastāvēs. Te runāju par to, ka izrādē “Mucenieks un muceniece” visi spēlē dēlīšus, tagad “Nezināmajā zvaigznē” – vilcienu, zvaigznes, pilsētniekus, proti, tie ir tēli bez lomām. Bet cilvēkam, kurš nāk uz teātri, taču gribas būt pamanītam, būt kādā lomā. Es gribu teikt, ka Latvijā šis ir pirmais gadījums, kad lielākā daļa kolektīva jau otro izrādi pēc kārtas spēlē tikai statistus. Tātad viņus kopā tur kāda cita stīga.

Ozolniekos, kur vadu teātri, arī ir kādi 35 cilvēki, katrs spēlē savā izrādē, un mans uzdevums nodrošināt visiem lomas. Tas, protams, nenozīmē, ka mēs nemitīgi štancējam jaunas izrādes, bet tas režisoram ir izaicinājums. Un nepietiek tikai iestudēt izrādi, to vajag arī rādīt. Uz vietas vairāk par piecām nevaram spēlēt, skatītāju nav tik daudz, tad meklējam citus spēles laukumus. Piemēram, mazās formas izrādes spēlējam Alunāna muzejā, skatāmies, kur vēl varam aizbraukt viesizrādēs. Spēles laukuma pamainīšana arī ir svarīga, dod jaunas emocijas.

– Iespēja radīt savas izrādes mazo pagastu teātriem laikam ir zināma problēma, jo lugu iestudē ne jau vienai reizei. Bet vietējā tautas namā skatītāji ir tikai vienai izrādei.
– Ir svarīgi kaut kur aizbraukt, uzspēlēt, lai to izdarītu, galvenais ir transports, un te svarīgi, kāda veidojas kolektīva sadarbība ar pašvaldību. Režisoriem vienmēr esmu teikusi – nesēdiet savā augstākajā tronī, kalpojiet savai paš­valdībai! Cik pasākumus pati neesmu veidojusi Jelgavā, Ozol­niekos, novadu svētkus, citus, iesaistot savu teātri. Ja dejotāji piedalās novada svētkos, viņi rāda dejas, kas ir repertuārā, bet aktieriem jāsagatavo kas īpašs, tieši konkrētajam notikumam, un režisoram tas viss jāsaliek kopā. Ja kalposi novadam, pašvaldība neatteiks ar transportu, citu atbalstu.

– Ir patīkami, ka arī vietējie skatītāji novērtē savus teātrus, jo, piemēram, uz Cēsu teātra izrādēm biļetes dabūt grūti, arī Smiltenes teātra izrādes tiek uzreiz izpirktas.

– Un tas nav tikai tāpēc, ka spēlē kāds pazīstams. Svarīga kvalitāte, un te galvenais ir režisora darbs. Te pienākam pie tā smagākā punkta, ja runājam par labiem režisoriem. Kursi, tas ir brīnišķīgi, bet jau sen rosināju Kultūras akadēmijai, ka vajadzētu nevis režiju vispār, bet ar ievirzi, lai cilvēks, ejot mācīties, zina, ka strādās ar amatierteātriem, kas viņam jāmīl.

Rosināju, ka vajag bakalaura programmu, kurā būtu ne tikai režija, bet arī pedagoģija, psiholoģija, jo kā gan var kļūt par režisoru bez šīm zināšanām. Taču tas apstājās, Kultūras akadēmijā nav pedagoģijas un psiholoģijas. Tagad panākta vienošanās ar Mūzikas akadēmiju, kur tiek pasniegti šie priekšmeti, un 2021./ 2022. mācību gadā tur būs jauna bakalaura studiju programma “Skatuves mākslas pedagoģija”.

– Dažkārt pagastu kultūras darbinieki saka, ka nevar atrast režisoru vietējam amatierteātrim.
– Te varbūt vaina pašos kultūras dzīves vadītājos, jo iespējas atrast cilvēkus ir. Vajag tikai meklēt. Lūk, daži piemēri. Balgales amatierteātris piesaistīja Reini Boteru, kurš ir aizņemts ar neatkarīgo teātri “Kvadrifrons”, citiem projektiem. Bet tas ir viņa dzimtais pagasts, un nu jau piecus gadus viņš tur vada teātri, veidojot ļoti labas izrādes, mazā Balgales pagasta teātris piedalījies pat “Gada izrādes” finālā.

Liepājas pilsētas amatierteātris “Projekts” kā režisori piesaistījis Karīnu Tatarinovu, kas savulaik Liepājā darbojusies bērnu dramatiskajā pulciņā. Visu var izdomāt, vajag tikai meklēt. Manuprāt, tie, kuriem nav tālu Liepāja, Val­miera, kur ir profesionālie teātri, vispār nevarētu žēloties.

– Lai būtu režisors, pietiek ar izglītību vai tomēr galvenais ir talants?
– Talants nepārprotami ir svarīgs, bet tas jau ir visās profesijās. Nevienam taču neienāks prātā par kora diriģentu paņemt jebkuru, bet par režisoriem valda uzskats, ka to jau var katrs. Lūk, skolotāja bērnu gatavo daiļlasīšanas konkursiem, tad jau varēs vadīt arī teātri. Tā taču nav!

– Vai amatierteātris mainās līdzi laikam?
– Protams. Mainās spēles stils, laikmeta prasības, un režisora prasme ir to sajust, ielikt izrādē, nevis vienkārši uzlikt uz skatuves tīru tekstu. Tāpēc ļoti svarīga ir režisora intelektuālā bāze. Reiz kādā sanāksmē diezgan skarbi pateicu režisoriem, ka brīdī, kad citi mājās skatās televizoru, ejiet blakus istabā un lasiet grāmatu. Izglītojieties, pilnveidojieties, ska­­tie­ties, kas notiek citur!

Nenoliedzami, amatierteātru līmeņi atšķiras, bet šajā svētku dienā par to nedomāsim. Paldies visiem, kuri piedalās, darbojas! Lai arī šodien nevaram sanākt un svinēt, vismaz domās nosvinēsim šos svētkus, apsveiksim cits citu sociālajos tīklos, ar telefona zvanu, sūtīsim labas domas un kopā šo brīdi pārdzīvosim!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
7

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
280

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
34
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
12
6
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
28
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
25
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi