Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Āfrikas krāšņums un kontrasti

Kristīne Lāce
13:36
06.04.2020
66
Kamieli Un Okeans 1

Pašā marta sākumā Jansonu ģimene no Raunas puses vēl paguva viesoties Āfrikā, izbaudīt silto sauli un dzirdēt okeāna viļņu šalkoņu. Ģimene ceļoja četratā, vecāki Mārtiņš un Antra kopā ar astoņgadīgo dēlu Henriju un četrgadīgo meitu Evu. Šis nebija ģimenes pirmais kopīgais brauciens ārpus Latvijas robežām, bet viens no intensīvākajiem un piepildītākajiem gan. Antra stāsta, kā izraudzīts galamērķis – Āfrika, kā ir ceļot kopā ar diviem bērniem un kādu kultūršoku ģimene piedzīvoja Marokā.

Paslēpties no lietainās ziemas

– Jau kādu laiku vēlējāmies aizbraukt uz saulaināku vietu, kur paslēpties no pelēkās ziemas. Parasti latvieši šādam mērķim izvēlas ceļojumu uz Tenerifi, bet mēs neesam klasiskie atpūtnieki. Mums patīk no ceļojuma ko jaunu iegūt un iemācīties. Domājām par Ēģipti, bet internetā uzdūros informācijai, ka Maroka ir piemērota ģimenes tūrismam. Internetā redzējām skaistas bildes, mūs vilināja krāsainums, ko piedāvā Āfrika, arī tas nezināmais citā kontinentā – Āfrikā! Mūsu ceļojums bija interesants ar to, ka neko neplānojām, bet ļāvāmies notikumiem. Pēc citu ieteikumiem tik nopirkām lidmašīnas biļetes turp un atpakaļceļam ar konkrētiem datumiem un rezervējām viesnīcu pirmajiem diviem vakariem.

Kontrasti dabā un pilsētās

– Pirmo kolorītu sajutām, jau izkāpjot no lidmašīnas. Lidostas telpas rotāja krāsainas flīzes, ēkas fasāde bija greznota rakstiem, gandrīz kā mandalām. Tas bija kaut kas citādāks nekā Eiropas konservatīvisms. Tāds dzīvs!

Ceļojumam bijām noīrējuši auto. Tā jutāmies droši. Ceļojot ar bērniem, sapratām, ka visur kājām neizstaigāsim. Braucot ar auto, apskatījām mazos ciematiņus, redzējām marokāņu tradicionālos tērpus, tirgu, autentisko vidi. Daba Marokā ir ļoti kontrastaina. Vietām ir tuksnesis, bet turpat ne pārāk tālu– viss zaļš. Es saprotu, ka ne tikai tāda ir Maroka, bet visa Āfrika. Pirmās ceļojuma dienas dzīvojām senatnīgā pilsētā, bija sajūta, ka esam nokļuvuši citā pasaulē – netīrība uz ielām, atvērtība cilvēkos, mājas un arhitektūra pavisam atšķirīga no tā, kas redzēts Eiropā – viss tik nesaprotami. Lielākās pilsētās gan jau bija nami, ielu plānojums kā Eiropas valstīs, arī dārgas automašīnas, zīmolu veikali, lielveikali un tamlīdzīgi.

Vislielāko kultūršoku izraisīja netīrība. Tā bija visur – pat oke­ānā! Dažās pilsētās, kur ir vairāk tūristu, atkritumi tiek vākti, bet lielākoties netīrība ir visur – mežos, parkos, pludmalēs, uz ielām. Atkritumu tvertnes nekur nav manāmas. Kad vienudien vēlējāmies izbaudīt smilšu pludmales skaistumu, nevarējām atrast vietu, kur apsēsties. Visur bija stikli, pat apavus nevarējām novilkt! Sākām tīrīt pludmalē sev mazu laukumiņu, lai apsēstos, bet nebija, kur savāktos atkritumus likt.

Biju dzirdējusi, ka Marokā sievietei nav ieteicams vienai atrasties sabiedriskās vietās. Lielākās pilsētās var just, ka parādās, iespējams, Eiropas ietekme, kur arī sievietei ir vieta sabiedrībā. Protams, kafejnīcās ir redzami tikai vīrieši, bet uz ielām var manīt kopā vīriešus ar sievietēm un bērniem.

Viesmīlības daudz

Izbrīnu raisīja vietējo cilvēku komunikabilitāte un vēlme draudzēties. Piemēram, braucot lūkoties dabas objektu, apmaldījāmies, braukājam pa lauku apvidu, mūs apturēja vietējais vīrietis. Viņš vēlējās palīdzēt, bet mēs no viņa sacītā neko nesapratām. Angliski vīrietis nesaprata, tik rādīja uz savu sievu un bērniem, aicinot pie sevis ciemos uz tēju. Tajā brīdī mēs nobijāmies, jo Latvijā nav pieņemts aicināt ciemos svešiniekus. Bet tagad, esot atpakaļ mājās, noskatījāmies televīzijā raidījumu par Virsnīšu ģimenes ceļojumu Āfrikā, redzējām, ka āfrikāņiem tāda komunikācija un laipnība ir dabiska, bez jebkāda slēptā nodoma. Tagad to brīdi atceramies nedaudz ar nožēlu, jo neizbaudījām autentisku vidi un viesmīlību.
Protams, par katru norādi vai palīdzību, ja esi apmaldījies, marokieši var prasīt arī samaksu, bet tā viņi pelna naudu. Dažkārt viņu rīcība var šķist uzbāzīga un biedējoša, bet saprotam, kā tādi tur ir paradumi.

Pēc satraukuma laimīgi mājās

– Ceļojuma pēdējās dienās mūs pārņēma neliels satraukums, jo plašsaziņas līdzekļos aizvien biežāk parādījās informācija par koronavīrusu. Līdzko Latvijā sākās runas par robežu slēgšanu, mēs, protams, sākām satraukties un vēlējāmies nokļūt ātrāk mājās. Bija aizdomas, ka aizvērs arī lidostas. 14.martā mums bija biļetes mājupceļam. Lidojot uz Latviju, lidmašīnā dzirdējām, ka lidostas pēc pāris dienām tiks slēgtas. Mūs pārņēma atvieglojums, ka paspējām nokļūt mājās. Lidojām caur Londonu, spriedzi neizjutām. Redzējām, ka cilvēki liek sejas maskas, bet kopumā gaisotne bija mierīga. Mēs paspējām vēl tieši laikā, pirms cilvēkiem sākās lielais satraukums un bailes.

Ir vēlme atgriezties

– Ar bērniem ceļot ir ļoti patīkami, jo viņi pasauli redz citādi. Ceļojums paplašina viņu redzesloku. Jā, arī bērniem bija šoks par netīrību un nepatīkamajām smaržām, bet kopumā tas paplašināja viņu zināšanas. Vislielākais pārbaudījums mums visiem bija garie pārbraucieni no pilsētas uz pilsētu. Mūsu bērniem varbūt problēmas sagādāja ēdiens, viņi nav pieraduši ēst sautētus dārzeņus, ko lielākoties piedāvāja Marokas ēdināšanas iestādēs. Kad pēc brauciena runājām ar bērniem par piedzīvoto, meitiņa teica, ka viņai atmiņā palicis siltais un saulainais laiks, dēlam – dabas skati, it īpaši kāda klints, kurai bija neparasta, robota forma, bet mums – pieaugušajiem – viegluma un brīvības sajūta, krāsainums un kontrasti, atšķirīgā kultūra, okeāns, saule. Un vēl – vēlme atgriezties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
10

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
284

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
34
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
12
7
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
28
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
25
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi