Svētdiena, 5. maijs
Vārda dienas: Vizbulīte, Viola, Vijolīte

Mācīties dzīvot kopā

Jānis Gabrāns
19:20
24.04.2020
2
Karlis Un Dzintra 1

Latvijas bijusī prezidente Vaira Vīķe – Freiberga teikusi, ka katrā mūža posmā ģimene ir tas galvenais balsts, pie kura atgriežamies un kur ceram gūt sapratni un izpratni par to, kas mums sāp un kas dara prieku.

Šī atziņa sasaucās ar cēsnieku Dzintras un Kārļa Dambju dzīves stāstu. Šajā laikā, kad nenotiek mēģinājumi (Kārlis darbojas Cēsu teātrī, Dzintra dejo līnijdejas), viegli bija atrodams brīdis sarunai par dzīvi, ģimeni, tās vērtībām.

Attālums tuvina

Sarunas sākumā abi sarēķināja, ka aprīļa sākumā apritējuši 38 gadi, kopš iepazinušies un pēc ne pārāk ilga laika arī apprecējušies. Ģimenē izauguši trīs bērni – Kaspars, Anete, Sabīne -, kuri nu jau nodibinājuši savas ģimenes. Dēls dzīvo tepat Cēsu pusē, Anete – Itālijā, Sabīne – Nī­derlandē.

Jautāti, kāda ir recepte, lai tik ilgi sadzīvotu, Dzintra saka: “Viss iespējams, ja dzīvi tver kā kompromisu, ka jāpielāgojas, kaut kas jāpiedod.”
Sarunas gaitā abi atzīst, ka dzīvē ik pa laikam vajag brīžus, kad var atpūsties no visa un visiem, arī no ģimenes, kad pabūt vienam.

Atceroties kopdzīves sākumu, Kārlis stāsta, ka nodarbojies ar biznesu, kas prasījis bieži būt prom no Latvijas: “Kopš 80.gadu beigām vairākus gadus katru mēnesi vismaz desmit dienas biju Vācijā, Dānijā vai Norvēģijā. Kad atbraucu mājās, tā vienmēr bija brīnišķīga atkalredzēšanās.”
Dzintra piebilst, ka ne vienmēr attālums var sniegt pozitīvus impulsus, var būt situācijas, kad tas vēl vairāk attālina, kad zūd saikne: “Tagad jau kontaktus viegli uzturēt, ir mobilie sakari, internets, tolaik bija tikai parastie telefoni. Atceros daudzus gadījumus, kad Kārļa prombūtnē man pēkšņi galvā tāds kā klikšķis – kā viņam tur iet? Un, tiklīdz esmu tā iedomājusies, pēc dažām minūtēm ir zvans no viņa. Kā smējāmies, mums bija telepātiskas attiecības.”

Taču ne jau tikai Kārlis ik pa laikam bijis prom, arī Dzintra, kuras ikdiena saistīta ar militāro jomu, uz pusgadu bijusi starptautiskā misijā Kosovā.
“Es uzskatu, ka šādi brīži, ko pavadīt vienam, ir ļoti svarīgi,” saka Kārlis. “Mums ar Dzintru bija periods, kad abi strādājām vienā darbā, sēdējām vienā kabinetā, tad bija par daudz, jo darbs nāca līdzi uz mājām. Labi, ka tas nebija pārāk ilgs laiks, bet, ja saka, ka attālums ir pārbaudījums ģimenei, arī šāda nemitīga kopā būšana ir ne mazāks pārbaudījums.”

Laiks kopā

Kad bērni paaugās un dēls Kaspars sāka braukt BMX, sekoja vairāku gadu periods, kad ģimene visu laiku bija kopā. Kādus 13 gadus dzīve griezās ap šo sporta veidu, kurā Kasparam bija labi panākumi gan Latvijas, gan starptautiskā arēnā.

“Kopā braucām pa visu Eiropu, šo laiku vērtēju kā lielu ieguvumu mūsu ģimenei, jo pavadījām ļoti daudz laika kopā ar saviem bērniem. Interesanti, ka meitām vīri ir BMX braucēji, nekur jau laikam no tās orbītas nevaram izrauties,” smaidot saka Dzintra.

Te var piebilst, ka abi znoti bijuši savu valstu izlasēs un Pekinas Olimpiskajās spēlēs 2008.gadā abi brauca vienā pusfinālā kopā ar Māri Štrombergu. Holandietis Robs iekļuva finālā, kur palika piektais, bet itālis Manuels no pusfināla neizkļuva.

“Tagad, kad bērni ir savās ģimenēs, saprotu, ka mēs paši viņus pie šādas atvērtās pasaules pieradinājām. Parādījām, ka pasaulei nav robežu, var braukt, kur gribi. Ja kādam varbūt notikums bija aizbraukt uz Igauniju, mūsu bērniem nebija atšķirības, vai braukt uz Rīgu vai lidot, teiksim, uz Veronu. Viņiem bija drosme doties pasaulē, un viņi to izmantoja,” saka Dzintra.

Lielākais pārbaudījums

Sarunas gaitā abi atzīst, ka lielākais pārbaudījums bija brīdis, kad bērni sāka atstāt ģimenes ligzdu, kad bija jāsāk mācīties dzīvot divatā.
“Visu laiku mājā bijām pieci cilvēki, dzīve pakārtota bērniem. Tad viņi viens pēc otra devās savā dzīvē, vienā brīdī palikām mājā divatā un sākām domāt, kā piepildīt laiku, kura bija tik daudz. Sapratām, ka jāmeklē recepte, kā dzīvot, jo tad veidojas pavisam citas kvalitātes attiecības, kas balstās uz pavisam citām vērtībām. Nezinu, vai, liekot roku uz sirds, var teikt, ka esam to pilnībā atraduši, drīzāk laikam šis meklējumu ceļš turpinās,” atzīst Dzintra.

Kad bērni pametuši ģimenes ligzdu, Dzintra un Kārlis sākuši nodoties vaļaspriekiem. “Es aizrāvos ar līnijdejām, sākumā arī Kārlis vienmēr brauca līdzi uz pasākumiem. Kad atjaunojās Cēsu teātris, Kārlis sāka darboties tajā, jo teātris viņu vienmēr vilinājis. Tad bija vakari, kad katrs darījām savas lietas, tās ir atkal jaunas atklāsmes. Saproti, ja gribi saglabāt labas attiecības, jābūt šai brīvībai,” saka Dzintra, piemetinot, ka tagad gan iestājusies pauze.

Kārlis piebilst, ka bērni ikdienā kompensē daudzas lietas, kam varbūt pat nepievēršam uzmanību: “Ja kādreiz saburkšķas viens uz otru, tas ātri pāriet, jo vienmēr uzmanība pievērsta bērniem. Turklāt, kad mājās bērni, tā saburkšķēšanās tiek ļoti filtrēta, jo saproti, ka ir lietas, kas jānorij vai jāmēģina izrunāt citā laikā un vietā.”

Kārlis arī gatavs atklāt par savu sāpīgāko brīdi šķiršanās stāstā: “Man ar meitu Aneti bija izveidojusies tradīcija – iedzert kopā rīta kafiju dienās, kad man nebija jāiet uz darbu un viņai uz skolu. Kad mājā bijām tikai divi, bija arī tādi brīži, kurš pirmais pamodās, aicināja otru uz kafiju. Tā bija brīnišķīga tradīcija, ko abi izbaudījām. Un tad pienāca vakars, kad Anete kārtoja somas, lai otrā dienā pārceltos uz Itāliju. Koferi salikti pie kāpnēm….Jau tad sajūta tāda dīvaina, bet otrā dienā, kad pienāca šķiršanās brīdis….. , vēl tagad nevaru to mierīgi atcerēties, asaras kāpj acīs,” neslēpj Kārlis, atzīstot, ka šo šķiršanos pārdzīvojis pāris gadu.

Dzintra vēl piebilst, ka bērniem ir ļoti labs tēvs, kurš viņiem daudz iemācījis, kurš par viņiem rūpējies un gādājis, tā viņa droši varot teikt.

Iespēja satikties

Dzintra atzīst, ka attālumam ir psiholoģiska nozīme: “Ja bērni dzīvo Latvijā, pat ja ar vecākiembieži netiekas, ir apziņa, ka viņi ir tepat, jebkurā mirklī var aizbraukt. Lai arī šķiet, ka visur pasaulē var nokļūt, “covid” laiks atklāj, ka nemaz tik vienkārši tas nav.

Līdz šim ar bērniem, lai arī ne visiem kopā, esam satikušies vismaz divas reizes gadā, vai nu viņi pie mums, vai mēs pie viņiem. Tagad, kad robežas slēgtas, netiekam nekur. Asociācijas zināmā mērā ar laiku, kad pasauli sadalīja “dzelzs priekškars”, un nāk apjausma, cik bērni tomēr ir tālu, ka satikšanās iespēja tik trausla.”

Jautāti, cik bieži iznāk satikties visiem, abi stāsta, ka pēdējo reizi visi kopā bijuši pirms trim gadiem Ziemassvētkos tepat Cēsīs. Bijis plānots, ka šajā pavasarī visi kopā Latvijā satiksies kādās kāzās, bet šis laiks diemžēl neļāva tam īstenoties.

“Protams, tehnoloģijas ļauj ar meitām sazināties regulāri, daž­kārt pat šķiet, ka par viņu ikdienu zinu vairāk nekā par Kaspara ģimeni, kas dzīvo tepat netālu,” saka Dzintra.

Abi gan neslēpj, ka šajā laikā satraukums par savējiem Eiropā liels, īpaši ņemot vērā situāciju Itālijā.
“Vienīgais mierinājums, ka ne viņu ģimenē, ne rados, ne draugos nav neviena, kuru šis vīruss būtu ķēris,” saka Kārlis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kūku māksliniece - no vaļasprieka līdz uzņēmējdarbībai

05:10
04.05.2024
15

“Pēc četriem gadiem kā konditore uzņēmumā, saņemot daudz komplimentu un pateicību par izcilajām kūkām, kas bija tieši tādas, kā klienti vēlējās, radās iedvesma pilnveidoties. Sākotnēji mani motivēja meitas, kuras iedrošināja uzsākt savu ceļu un censties vēl vairāk, jo cilvēkiem patika manas kūkas un svētku uzkodas. Tomēr bija svarīgi apdomāt, kā darboties, jo man nozīmīga bija […]

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
274

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
80
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
101

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
141

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
39
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
27
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
64
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi